Anasayfa Cilt Sorunları Diş macunu ile sivilce tedavisi

Diş macunu ile sivilce tedavisi

dişmacunu ile sivilce tedavisiŞimdi vereceğimiz benzersiz tarifi uygulayarak aknelere kolayca veda edebilirsiniz. Günümüzde bütün kadınlar ve erkekler temiz ve pürüssüz ciltlere sahip olmak için oldukça uğraşıyor. Sivilceler ise kir, sebum, yağ, açık gözenekler, makyaj artığı ve kozmetik ürünler gibi farklı farklı sebeplerden ortaya çıkıyor. Bazen enfeksiyon da yüzde sivilce çıkmasına yol açar. Ancak şanslısınız, sizin için kendiniz hazırlayabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz doğal bir yöntemlerimiz var. Diş macunu ve karbonat kullanmak da bunlardan bazıları. Nasıl derler bilirsiniz: “Tedbir tedaviden iyidir.” Eğer aknelerden kurtulmak istiyorsanız yazının bu noktadan sonrasını dikkatlice okuyun.

Adımlar

Adım 1: Diş fırçalamak için kullanılan normal beyaz macunlar ya da jel macunlar gibi milyonlarca farklı diş macunu ürünü marketlerde bulunmaktadır. Ancak eğer diş macununu sivilce tedavisi için kullanacaksanız, normal beyaz bir diş macunu kullanmalısınız çünkü beyaz macunların içindeki maddeler jel macunların içindekilere göre daha kolay tespit edilebilen ve bilinen maddelerdir.

Adım 2: Diş macununu uygulamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Bu mutlaka yapılması gereken bir adım çünkü ellerinizdeki bilinmeyen bakteriler sivilceleri azdırabilir.

Adım 3: Yüzünüzü kaliteli bir yüz temizleyicisiyle düzgünce temizleyin. Yağlı bir cilde mi yoksa karma bir cilde mi sahipsiniz öğrendikten sonra buna uygun bir yüz temizleyicisi kullanmalısınız.

Adım 4: En iyi uygulama eldiven kullanmak ya da uygulamayı sünger aracılığıyla yapmaktır. Kullandığınız süngerin de temiz olduğundan emin olmalısınız çünkü süngerlerin içinde de bir sürü mikrop bulunur.

Adım 5: Küçük bir miktar diş macununu süngere ya da eldiveninize aldıktan sonra oldukça ince bir tabaka şeklinde ve sivilcenin çevresini dairesel olarak kaplayacak bir şekilde sorunlu bölgeye uygulayın.

Adım 6: Şimdi diş macununun kurumasını bekleyin. Birkaç saat ya da gece boyu bekleyebilirsiniz. Ne kadar bekleyeceğiniz tamamen sizing cilt tipinize ve sivilcelerin ne kadar kötü durumda olduğuna bağlıdır.

Adım 7: Diş macununu temiz bir sünger yardımıyla, sivilceyi patlatmayacak şekilde temizleyin. Diş macununun sivilceyi kurutup sivilcenin ebatını küçülttüğünü görebilirsiniz.
Sivilceleri sıktığımız zaman daha kolay iyileşeceklerini düşünürüz ancak aslında bu yaptığımız durumu daha da kötüleştirmekten başka işe yaramaz. Sivilceler kanar ve yüzde izler kalır. Bundan kesinlikle kaçınmalısınız.

Öneriler:

– Yüzünüzde sivilce varsa oldukça dikkatli olmalısınız, sivilceye sık sık dokunmamalısınız.
– Gün içinde her saat yüzünüzü sadece suyla yıkayarak yüzünüzdeki fazlalık yağdan kurtulmalısınız.
– Size uygun ve kaliteli bir yüz temizleyicisiyle yüzünüzü günde iki kere yıkamalısınız.
– Dışarıdan eve geldiğinizde yüzünüzde biriken kirden arınmak için hemen yüzünüzü yıkamalısınız.
Bu önerilerin hepsi sivilceye meyilli cilt tipleri için öneriden ziyade zorunluluktur. Eğer bu önerileri cilt bakımı rutininize eklerseniz, sonuçlardan oldukça memnun kalacaksınız.

Diş macunu ve karbonat kullanarak aknelere veda edin!

Karbonat ve diş macunu kullanarak nasıl sivilcelerden kurtulurum?

Kaliteli bir diş macununa ve karbonata ihtiyacınız var. Öncelikle yüzünüzü bildiğiniz bir markanın yağsız bir sabunuyla ya da yüz temizleme jeliyle yıkayın. Daha sonra eşit miktarda diş macununu ve karbonatı alın ve iyive karıştırın. Karışımı yüzünüzde aknenin bulunduğu yere dairesel hareketlerle uygulayın. Bir gece bu şekilde bekleyin ve sabah yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Bu işlemi cildiniz tertemiz olana kadar düzenli olarak uygulayın. Uygulamalardan once buz ya da buhar uygulamasıyla daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Eğer cildiniz hassas yapıdaysa, allerjik olup olmadığınızı test etmek için küçük bir miktar diş macununu yüzünüzde küçük bir Alana uygulayıp herhangi bir kaşınma ya da kızarıklık olup olmadığına bakın. Eğer böyle bir durum varsa diş macunu kullanmaktan kaçının.

Bu oldukça basit uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda harika sonuçlar alabileceğinizi düşünüyoruz. Burada doğal yöntemlerle nasıl aknelerden kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz. Ateş pahası kozmetik ürünlerle sivilcelerden kurtulmaya çalışmak oldukça yanlış çünkü bu kozmetik ürünler deri hücrelerini öldürür. Ayrıca içlerinde kimyasal ve enfeksiyonlara sebep olabilecek maddeler bulundururlar. Bizim önerdiğimiz yöntem en hesaplı ve kolay akne tedavisi yöntemlerindendir. KArbonat ciltteki bütün kiri, toprağı, sebumu ve fazlalık yağı temizler. Ciltteki ölmüş derileri de temizler ve sivilceleri önlemeye yardım eder. Oldukça etkili ve hızlı çalışan bir madde olan karbonat ve diş macunu yan etkisi çok bulunmayan iki maddedir. Bu maddeler alerji ve yara yapmaz. Hazırladığınız karışım aknelerden kalan izleri ve siyah lekeleri tedavi etmekte de kullanılır. 3 yemek kaşığı saf suyu temiz bir kaba loyun, içine bir yemek kaşığısoda ekleyin ve karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra normal suyla yüzünüzü durulayın. Bu işlemin sivilceleri cildinizden uzak tutacağından oldukça eminiz. Bu yüzden hanımlar, en yakın zamanda karbonat kullanarak sivilcelere veda edin.

Diş macunu sürmek sivilcenin daha hızlı iyileşmesini sağlar mı?

Cevap: Dişmacunu genelde sivilceleri noktasal olarak tedavi eden bir yöntem olarak bilinir ama buna rağmen evde diş macununun bu amaçlar kullanılmasında ikilemde kalırsınız. Bazıları diş macununun sivilceleri hızlıca kuruttuğuna dair yeminler etseler de bazıları da diş macununun cildin kızarmasına ve irrite olmasına sebep olduğunu söyler.
Diş macununun sivilcelerin üzerine sürülerek tedavi amaçlı kullanılmasının temelinde çoğu macun çeşidinin içinde triclosan denen bir madde olması vardır. Triclosan sabun, deodorant, duş jeli gibi kişisel bakım ürünlerinin içine eklenen antibakteriyel bir madddedir. Triclosan bakterileri etkili bir şekilde öldürür. Bütün akne tedavisi için kullanılan ürünlerin içinde aktif bir madde olmayıp aksine koruyucu bir madde olan triclosan bulunur.

Soru: Sivilce tedavisinde hangi diş macununu kullanmalı?

Cevap: Triclosan gibi bir madde içermesinin yanında diş macunları, cildi- özellikle de yüzün hassas derisini- tahriş eden maddeler de bulundurur. Zaten iltihaplı ve kırmızı olan sivilce daha da kızarabilir ve tahriş olabilir. Bazı talihsiz kişiler diş macununu siyah noktalara uyguladıklarında bölgede yara oluştuğunu ve günlerce yaranın geçmediğini bildirmişlerdir. Yani verilmek istenen mesaj şu: Diş macunu sivilcelerin daha da kötü hale gelmesine sebep olabilir.
Eğer büyük sivilcelerinizi hızlıca tedavi etmek istiyorsanız diş macunu yerine noktasal sivilce tedavi ürünlerini denemelisiniz. Bu ürünlerin içinde benzonil peroksit, salisilik asit ve bizim favorimiz olan sülfür maddesi bulunur. Bütün bu maddeler kızarıklığı geçirir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Noktasal akne tedavisi ürünleri diş macununa göre cildinize daha nazik davranır ve içerik olarak daha hafiftir, ayrıca çok da pahalı değillerdir. Yakınınızdaki bir eczanede maksimum 20 liraya bu ürünlerden alabilirsiniz. Tabii ki, her zaman olduğu gibi, öncelikle doktorunuza danışmayı unutmayın.
Yani diş macununu dişiniz için kullanın, cildinizi koruyun.

Bunlar da ilginizi cekebilir

24 Yorum

  1. her saat cilt yıkayın demişsiniz. sürekli yıkanırsa surat kupkuru kalır tahriş olur. günde max 3 kere yıkanmalı.

    • Diş macunu cildi kurutan bir etkendir eğer 4 gün üst üste kullanmışsanız cildiniz hem tahriş olur hemde kurur. Ben haftada bir en fazla iki kere kullanıyorum. Ayrıca cilt durumuz nasıl yağlı veya kurumu ve tüm yüzünüzemi uyguladınız?

  2. Arkadaşlar diş macunu aknelere ve siyah noktalara iyi geliyo. Herhangi bir diş macununu yüzünüze sürün yanma olacaktır beş dakika sabredin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayın. 3 gün kullanın farkı göreceksiniz. Yanlız yüzünüzde açık yara varsa macunu yaraya sürmeyin. Çünkü diş macunları asidik özellikte olduğu için yaraların azmasına, geç iyileşmesine veya iz kalmasına sebep olabilir…

  3. Dediğiniz gibi o bazılarından biride ben oldum diş macununu yeni oluşmakta olan bir sivilceme sürdüm yattım ve kızardı 3 gün oldu hala geçmedi ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz :,(

  4. benim burnumun dibinde küçük beyaz uçlu acıyan ve patlatınca sarı sıvı akan iltahapımsı sivilcelerim var bunları koparıyorum yerine hemen bidaha çıkıyor onlara diş macunu sürsem yararmı ve o sivilce türüne ne iyi gelir.

  5. benim burnumun üstü çok yağlı orada çıktı yüzümde çıkmadı benim yüzüm karma 1-2 tane var en fazla ben burnumun üstündekini patlattım ama kanamadı şuan kahverengi yaramı desem sivilce mi bilmiyorum şuan diş macunu sürdüm çok fena yakıyor. Sizce geçer mi?

  6. Meraba doğal yöntemler için çok teşekkürler benim burun kısmın özellikle çok yağlanıyor bi tavsiyede bulunabilir misiniz ve cildim çok hassas..

  7. Benim Sivilcelerim Büssürü İşe Yararmı Gerçekten ?? Eyer İşe Yararsa Diş Macunuyla Kaç Günde Geçer ??

  8. Arkadaslar 6 ayda gecmesini isterseniz isini iyi bilen bir cildiye doktora basvurabilirsiniz. Bobreklere cok az etkisi var ayrica dudakta kuruma vs vs durumlar oluyor. Fakat inanin bebek kadar temiz bir cilt kaliyor 6 ayda hapin adini hatirlamiyorum tam olarak fakat recetesiz verilmiyor. Ayrica 18 yasindan kucukseniz veli izniyle alinan bir haptir… Bende zamaninda dis macununu denemistim gecirmemisti ama oldukca azaltmisti. Hatta yuzumdeki yaglardaki fazlalikta gitmisti.

Yorum yaz