Baharda cilt bakımı nasıl yapılır

Bahar aylarının gelmesi ile uzayan günlerde, ısınan havalar ve değişken mevsimler sebebiyle cilt bakımı konusunda bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Peki bahar için cilt bakımı nasıl yapılacak? İşte bunu sizler için araştırıp yazmak istedik.

Uzun kış ayları boyunca istemediği soğuk hava ve havasızlıkla karşı karşıya kalan cildinizi havalandırmak ve güneşten faydalanmasını sağlamak, baharda yapacağınız cilt bakımının en önemli parçasıdır. Özellikle cildinizin güneşe daha çok maruz kalacağını düşündüğümüzde cildinizin kurumasının önüne geçmek için, nemlendiricileri kullanmaya daha çok dikkat etmeliyiz.

Baharda yüz bakımı

Kışın oluşan ölü derilerden ve gözeneklerin içerisinde kalan partiküllerden kurtulmanın en etkili yollarından birisi de keselenmek ve yüzünüzü ovalayarak bu deriyi dökmektir. Bu yüzden banyo yaparken haftada 2-3 kere keseleyerek cildinizi yenilemek bahar öncesi yapabileceğiniz bir bakım olacaktır. Yine cilt tipinize göre peeling ürünlerini deneyerek sizin için hangisinin en etkili olduğunu bulabilirsiniz. Yüzünüz için kullanabileceğiniz özel lifler satılmaktadır. Bu lifler de aynı işlemi yaparken daha yumuşak oldukları için, yüzünüzün hassas cildine zarar vermezler.

Baharda ayak bakımı

Ayaklarınız da cilt bakımınızın bir parçasıdır, onları bakımın dışında tutmayın. Kış boyunca ayakkabı, kalın çoraplar ve botlar içerisinde kapalı kalan, havasız kalmış ayaklarınız bakıma ihtiyaç duyacaktır. Ayaklarınıza bakım yapmak için, bir leğene 6 bardak sıcak su ve 2 bardak süt ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 10 dakika bekletin. Bu karışım ayaklarınızın derisini yumuşatacaktır ve ölü derilerden arındıracaktır. Yumuşayan ayak ve topuklardaki ölü deriyi, sünger taşı kullanarak ovalayabilirsiniz. Bu işlem nasırlaşmış ve ölü derilerden ayaklarınızı kurtaracaktır. Bu işlemleri uyguladıktan sonra yumuşayan ve gözenekleri açılan cildinizi yumuşatıcı ve nemlendirici kremlerle besleyebilirsiniz.

Baharda tüy alma ve ağda işlemleri

Kışın daha az yaptığınız ağda ve tüy alma işlemlerini, yazın ve baharda daha çok yapacağınızı biliyoruz. Ama bu işlemlerin cildin üzerindeki etkisini unutmayın. Bu işlemleri hiç uygulamayın demiyoruz ama bu işlemler sonucunda vücudunuza en az etkiyi yapmanız cilt sağlığınız açısından iyi olacaktır. Ayrıca istenmeyen tüylere bitkisel çözümler konumuzu okuyarak, burada bulunan önerileri uygulayabilirsiniz. Bitkisel ve evde hazırladığınız doğal çözümler cildinize daha az zarar verecektir.

Cildinizi güneşten koruyun

Kışın hasret kaldığınız güneş ışınlarından baharda bol bol faydalanmak isteyebilirsiniz. Ama yine de, güneşin ışınlarının ultraviole etkisi olacağını ve cildinize zarar verebileceği ihtimalini gözden kaçırmayın. Bunun için güneş losyonları ve kremlerinizi çekmecelerden çıkarmanın tam vakti. Bu krem ve losyonları kullanırken, 2 saatte bir kuruduğunu düşünerek güneşe maruz kaldığınız durumlarda yenilemeyi unutmayın.

Bol bol su için

Su cildiniz için en gerekli kaynaktır. Isınan havalar ve güneşin yakıcı ışınları cildinizin kış aylarına göre daha çok kurumasına ve suya daha çok ihtiyaç duymasına yol açar. Bunun için günde en az 3 litre su tüketmeliyiz. Su içmek aklınıza gelmiyorsa, bunun için telefonunuza hatırlatıcılar ekleyebilir, çalıştığınız yerde ve masada suyu gözle görünür bir yere koyabilirsiniz. Sabah uyandığınızda, yemeklerden önce, ve gece yatmadan su içmeyi alışkanlık haline getirerek gereken su tüketimini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Vitaminlere dikkat

Baharın gelmesi ile cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de antioksidan alımını arttırmak. Fast food tarzı yiyeceklerden ve sigara dumanından alabileceğiniz serbest köklerden sizi koruyacaktır. Yine yaza yaklaştığımızda E, C ve K vitaminlerinin alımını arttırmak da cildiniz açısından sağlıklı olacaktır. Cildinizin kurumaması için yeterli miktarda A vitamini almak da önemlidir. A vitamini her meyvede bolca bulunduğu için, bahar ve yazda bol bol meyve yemek faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here