Cilt İçin Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Cilt İçin Kuru Fırçalama

Saçlarınızı ve dişlerinizi sürekli fırçalıyorsunuz değil mi? Peki hiç cildinizi fırçalamayı düşündünüz mü?

Kuru fırçalamayı son zamanlarda ekranlardan ve internetten görmüş olabilirsiniz. Cilt bakımı konusunda popülerliği gün geçtikçe artıyor. Bir çok otelin SPA bölümünde masaj ve bakım hizmetlerinin arasında kuru fırçalama hizmetini görmeniz mümkün. Peki nedir ve ne işe yarar? Okumaya devam edin.

Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalama, duş almadan önce cildi kuru bir fırça yardımı ile belirli hareketlerle fırçalama işlemidir. Genellikle el ve ayaklardan başlayıp kalp yönüne doğru ilerleyerek fırçalama işlemine devam edilir. Cildinize kuru fırçalama yapmak size harika hissettirir ve cildinizi yumuşatır. Fakat faydaları bunlarla sınırlı değil, gelin isterseniz tüm faydalarına göz atalım.

Kuru Fırçalamanın Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

1. Lenf Sistemini Destekler

Lenfatik sistem vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücut boyunca lenf taşıyan organlar ve lenf düğümleri, kanallar ve damarlardan oluşur. Bu lenf damarlarının çoğu cildin hemen altındadır. Kuru fırçalamayı savunanlar, cildi düzenli olarak fırçalamanın vücuttaki normal lenf akışını uyarmaya yardımcı olduğunu ve vücudun doğal olarak toksinlerden arınmasına yardımcı olduğunu iddia eder.

2. Gözenekleri Temizler ve Küçültür

Cildin pul pul dökülmesinin yararlarından birisi de gözeneklerden yağ, kir ve kalıntıları temizlemektir. Yüz için daha küçük, daha yumuşak bir kuru fırça kullanın. Yüzünüzün daha yumuşak ve gözeneklerinizin daha küçük olduğunu fark edeceksiniz.

3. Doğal Enerji Artışı Sağlar

Kuru fırçalama her zaman doğal bir enerji artışı sağlıyor. Bu nedenle gece yerine sabahları fırçalamak daha mantıklı. Kan dolaşımını arttırdığı için enerjiyi de arttırıyor. Sabah rutininizin bir parçası olarak günün erken saatlerinde yapabilirsiniz.

4. Pul Pul Dökülme Sağlar

Cildin üzerinde sağlam, doğal kıllı bir fırça ile tarama süreci, ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve çıkarmaya yardımcı olur, cildi doğal olarak eksfoliye eder. Kuru cilt fırçalamadan sonraki ilk birkaç gün ve haftalarda daha az kuru cilt ve daha yumuşak bir cilt fark edebilirsiniz.

5. Selüliti Azaltır

Kanıtlar nitelikte bir anekdot olmasa da, düzenli kuru fırçalamanın selülitin azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olduğunu iddia eden birçok kişi mevcut. Selülit iddialarını destekleyecek çok fazla araştırma yok, ancak kuru fırçalama harika hissettiriyor ve cildi daha yumuşak hale getiriyor, bu yüzden denemenin hiçbir dezavantajı yok!

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama, günlük olarak tüm vücut üzerinde, tercihen duştan önce ve sabah saatlerinde yapılabilir. Hafif bir fırça ve yumuşak basınçla başlayın. Daha sonra sıkı bir fırçaya geçin ve zamanla daha sıkı bir baskı uygulayın.

Cildin Fırçalanma Metodu

  1. Ayaklardan başlayın, ayakların altını ve bacaklarınızı uzun, pürüzsüz dokunuşlarla fırçalayın. Genellikle cildin her bölümünü 10 kez fırçalayın. Lenf akışı için daima lenf sisteminin boşaldığı kalp / göğüs bölgesine doğru fırçalayın.
  2. İyi bir kural olarak, her zaman vücudun merkezine doğru fırçalayın.
  3. Ellerin avuç içi ile başlayarak ve kolu kalbe doğru fırçalayarak aynı işlemi kollarla tekrarlayın. Yine, cildin her bölümünü 10 kez fırçalayın.
  4. Mide ve koltuk altlarında, saat yönünde dairesel hareketlerle fırçalayın.
  5. Daha sonra işlemi karnınızda ve sırtınızda tekrarlayın ve daha hassas fırça ile yüzünüze geçin.

Not: Çok sert fırçalamayın! Yumuşak ve pürüzsüz bir dokunuş genellikle en iyi sonucu verir. Fırçalamadan sonra cildiniz biraz pembe, ama asla kırmızı olmamalı. Canınız yanarsa, daha az baskı uygulayın!

Fırçalama sonrası fırçanın kılları yıpranacağı için fırçayı 6-12 ayda bir değiştirin. Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için fırçayı birkaç haftada bir yıkamanızı da öneririm.

Fırçalamanın üstüne duş aldıktan sonra doğal bir losyon uygulayabilirsiniz.

Bilimsel Kanıtlar Ne Diyor?

Kanıtlar bölünmüş ve çeşitli kaynaklar bariz gerçeği göstermektedir – kuru fırçalama hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Özellikle selülit yararıyla ilgili kanıtların çoğu anekdottur ve dermatologların bunu meşru bir tıbbi tedavi olarak görmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Kuru fırçalamayı savunanlar, lenf sistemini uyarabildiğini, vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğunu ve dolaşımı veya enerjiyi artırdığını iddia ediyor. Dermatologlar bile, cildi nazikçe fırçalamanın eksfoliye edici faydaları olduğunu ve vücudu masaja benzer bir şekilde uyararak cilt bakımının ötesine geçebileceğini kabul eder.

Tüm bu avantajlarının yanında bir uyarı yapmayı da unutmamak lazım…

Hassas Ciltler İçin Bir Uyarı

Her zaman tavsiyem, sizin ve vücudunuz için neyin işe yaradığına dikkat etmektir. Hassas bir cildiniz veya egzama veya diğer cilt rahatsızlığınız varsa, bu yöntem pek size göre olmayabilir. Agresif cilt fırçalama hassas cildi zamanla tahriş edebilir.

Yine de, rahatsızlık, kaşıntı, kızarıklık ve hatta ağrı gibi uyarı işaretlerini göz ardı etmediğiniz sürece, kuru bir fırçalama seansının doğru şekilde yapılması çoğu insana fayda sağlayacaktır. Hassas bölgelerden kaçının, aşırı sert kıllı fırçalar kullanmayın ve rahatsız edici semptomlar ortaya çıkarsa durun.

Hassas bir cildiniz var ve fırçalamanın faydalarından yararlanamıyorsanız benzer faydaları olan banyo tuzu ile detoks banyosu sizin için uygun olabilir.

Eğer siz de kuru fırçalama tekniğini uyguluyorsanız ve bu konuda paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa yorumlar kısmından katkıda bulunmanız bizi çok mutlu eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage