En Çok Yapılan 10 Cilt Bakımı Hatası

Güzel bir cilde sahip olmak için hemen hemen herkesin bir cilt bakımı rutini vardır. Peki bazen cilt bakımı adına yaptığımız bazı şeylerin yanlış olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da yapmaya üşendiğiniz bazı şeylerin cilt güzelliğinizi tehdit ettiğini? 10 maddelik listemizi kontrol ederek kendi yaptığınız hataların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Güneş Kremi Kullanmayı Unutmak

Güneş kremi kullanmayı unutmak

Güneş ışınları aşırı maruz kalındığı taktirde cildimizin en büyük düşmanı olabiliyor ve büyük hasar veriyor. Cildinizin erken yaşlanmasını istemiyorsanız güneş kreminiz mutlaka çantanızın bir köşesinde yerini alsın.

Yeterince Su İçmemek

3 su bardağı

Su cildinizin en çok ihtiyacı olan şeydir. Gün içerisinde su içmeyi sık sık unutuyoruz ve cildimizin tıpkı yağmura ihtiyaç duyan bir toprak gibi suya olan ihtiyacınız fark etmiyoruz. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile bize su içmemizi hatırlatan uygulamalar da yayınlandı. Bunlardan birisini cihazınıza indirip kullanmanız size çok fayda sağlayacak.

Uyumadan Önce Makyajı Temizlememek

Makyajla uyuma

Daha önce makyajı silmeden uyumanın zararları yazımızda cildinizin ne gibi zararlara maruz kalacağını açıklamıştık. Yazıyı okuduğunuzda bir daha makyajınızı silmeden uyumayacağınıza emin olabilirsiniz.

Yeterince Uyumamak

Uyuyan güzel bir kadın

Uykunuzu iyi alamamanız cildinizin yorgun görünmesini, cansızlaşmasını ve sönükleşmesini sağlar. Özellikle göz çevrelerinizin dayak yemiş gibi mor görünmesini istiyorsanız uyuyabildiğiniz kadar az uyuyun 🙂

Sadece Yüzünüze Cilt Bakımı Uygulamak

Cilt deyince aklınıza sadece yüzünüz mü geliyor? Bakımlarınızı sadece yüzünüze mi yapıyorsunuz? Yüzünüzün dışında da dış etkilere maruz kalan ve estetik görünümünüzün parçası olan boyun, göğüs, sırt, eller, kollar ve bacaklar gibi cilt bölgelerinin de bakıma ihtiyacı olduğunu hatırlama zamanı gelmiş o zaman.

Yeterince Nemlendirmemek

Nemlendirici Krem

Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Cildinizi yeterince nemlendirmediğinizde cildiniz kaşıntı hissi uyandırarak pul pul bir şekilde kuru ve cansızlaşarak size mesaj gönderir. Hangi cilt tipi hangi tür nemlendirici kullanmalı yazısında cilt tiplerine göre kullanılması gereken nemlendiricileri yazdık, buna da bir göz atmanızda fayda var.

Aşırı Soyma

Aşırı Soyma

Ölü hücreleri yok etmek için cilt soyma, peeling, scrub ile ovalama işlemleri uyguluyor olabilirsiniz. Ama bu işlemleri alışkanlık haline getirip çok sık periyotlar içinde tekrarlarsanız cildiniz için faydalı olan koruyucu ve besleyici yağların da ciltten atılmasını sağlayabilirsiniz. Bu da cildinizin kurumasına, kızarıklaşmasına ve iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu işlemleri haftada biri geçmeyecek sıklıkta uygulamanız önerilir.

Aşırı Sıcak Duş Alma / Banyo Yapma

Aşırı Sıcak Duş Alma

Her ne kadar sıcacık bir banyo muhteşem rahatlatıcı hissetse de, sıcaklık oranını biraz artırdığınızda ve bunu sık sık tekrarladığınızda bu cildiniz için bir eziyete dönüşebilir. Hatta aşırı banyo yapıp duş alarak cildinizi çok iyi nemlendirdiğinizi düşünebilirsiniz ama gerçekte cildinizin susuz kalmasını sağladığınızın farkında değilsiniz. Bu yüzden duş alırken daha ılık bir su sıcaklığı tercih etmelisiniz.

Aşırı Makyaj Yapmak

Aşırı Makyaj

Aşırı makyaj ürünü kullanmak ve aşırı makyaj yapmak cildinizin düzenini mahvedebilir. Bunun yanı sıra aşırı kozmetik ürün kullanmak da cildinizin özelliklerini yitirmesini sağlayacaktır. Tüm bakımlar aynı anda yapıldığında hepsi birden fayda sağlamayacaktır. Bunun için bir bakım rutini oluşturun ve nemlendirme, temizleme, tonik gibi temel bakımları düzenli rutinlerle uygulayın. Bunlara ek bir bakım deneyecekseniz her seferinde bir tanesi bitmeden diğerine başlamamaya özen gösterin.

Cep Telefonunu Sterilize Etmeme

cep telefonu ile konuşan kadın

Cep telefonunuzun yüzeyinde gün boyu dışarıdan gelebilecek mikroplar bulunur. Bu mikroplar cep telefonunuz ile konuştuğunuz esnada cildinize temas ederek istenmeyen etkiler yaratır. Bunun önüne geçebilmek için cep telefonunuzu düzenli olarak sterilize edin ve kullanabildiğiniz kadar kulaklıkla kullanın.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir