En İyi Cilt Bakım Rutini Nasıl Olur?

Yüzüne krem süren başında havlu sarılı olan güzel ciltli kadın

Her cilt tipinin farklı bakım ihtiyaçları olsa da herkesin mutlaka bir cilt bakım rutini olmalıdır. Sabah kalktığınızda, gece yatarken, haftalık ve aylık düzenli bir şekilde yapacağınız bu bakımlar sayesinde cildiniz hem genç hem de daha güzel gözükecek. Rutinin içinde neler olabileceği ve cilt bakımı sırası hakkında hiçbir fikriniz yoksa size sunacağımız öneriyi uygulayabilirsiniz…

Cilt bakım rutinini 4 farklı zaman için oluşturuyoruz:


Sabah Cilt Bakım Rutini

Ayna karşısında cildini temizleyen kadın

Temizleyici: Her sabah sülfat içermeyen, yumuşak ve köpüklü bir temizleyici sayesinde cildinizin lekesiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tonik: Sprey şeklinde bir tonik kullanarak cildinizin pH seviyesini ayarlayıp nemlendirmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Nemlendirici: Cildin en çok ihtiyaç duyduğu şey olan nemdir ve en çok ihtiyaç duyduğu zaman da sabahlarıdır.

Güneş kremi: Dışarı çıkarken güneş koruyucu kreminizi sürdüğünüzden emin olun. Bu kremlerin etki süreleri genelde 2 saat olduğu için yanınıza almayı düşünebilirsiniz.


Gece Cilt Bakım Rutini

Yüzüne krem süren başında havlu sarılı olan güzel ciltli kadın

Makyaj temizleme: Piyasada çok çeşitli makyaj temizleme suları bulunuyor. İnternette doğal makyaj temizleme suyu şeklinde arama yaparak evde hazırlayabileceğiniz makyaj temizleyicileri de bulabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin mutlaka makyajınızı temizleyin. Makyajı silmeden uyumanın zararları sayfasında temizlemezseniz neler olacağını açıklamıştık.

Temizleyici: Tıpkı her sabah olduğu gibi her gece de yüzünüzü yumuşak bir temizleyici ile temizleyerek gün boyu maruz tıkanan gözeneklerinizin arınmasını sağlayabilirsiniz.

Retinol göz kremi: Yüzünüzde en erken kırışabilecek yer olan göz çevresi özel bir ilgi ister. Göz çevrenizi sıkılaştırıp kırışıklıkları gidermek için birebir.

Gece kremi: Gün boyu maruz kaldığınız stres, hava kirliliği, yanlış beslenme ve susuzluk gibi etkenler cildinizin hasar görmesini sağlar. Gece boyu bu hasarı onaracak gece kremleri cilt bakımı rutininin olmazsa olmazıdır.


Haftalık Cilt Bakımı Rutini

Yüzünün yarısına cilt maskesi yapmış kadın

Ölü hücrelerden arınma: Ölü hücreler gözenekleri tıkayarak gözeneklerinizin genişlemesine, siyah noktalara ve sivilcelere yol açabilir. Cildi ölü hücrelerden arındırmak için doğal maskeler yapabilirsiniz.

Evde yüz maskeleri: Evde hemen hemen her cilt tipinin uygulayabileceği ve muhteşem sonuçlar alabileceğiniz bir sürü doğal maske bulunuyor. Siz de o haftaki ihtiyacınıza göre haftanın bir veya iki gününde bu maskeleri yapmak için birer saat ayırabilirsiniz. Bu maskeleri bulmak için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, ilgili kategori linki : Doğal Maskeler

Bitkisel yağlar: Bitkisel yağlar özellikle saç ve cilt için çok faydalı olabiliyor. İhtiyacınız olan cilt bakımını sağlamak için doğadan gelen şifaya kapılarınızı açmayı düşünebilirsiniz.


Aylık Cilt Bakım Rutini

Yüzüne masaj yapılan sarışın kadın

Yüz masajı: Resim sizi korkutmasın, bunun için uzman bir masöre ihtiyacınız yok, kendiniz de kendinize yüz masajı yapabilirsiniz. Ayda bir kere yapacağınız 5-10 dakikalık yüz masajı yüzünüzdeki kan dolaşımını hızlandırarak cildinizin daha hızlı yenilenmesini sağlayacak.

Kaş bakımı: Daha uzun ve daha gür kaş-kirpiklere sahip olmak için de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Aylık rutininize bunları eklemeniz cilt güzelliğiniz kadar önemli bir detay.

Makyaj fırçalarını temizleme: Ellerinizi günde kaç kez yıkadığınızı ve temizlediğinizi düşünün. En az elleriniz kadar cildinize değen makyaj fırçalarını da temizlemeniz gerekir değil mi? O zaman ayda bir vakit ayırarak fırçalarınızı temizleyin.


Daha iyi bir cilde sahip olmak için şu alışkanlıkları da edinin!

  • Sık sık su için, çalıştığınız yerde, yakınınızda mutlaka bir şişe su olsun, gördükçe için.
  • Cildinize iyi gelecek vitaminleri alabilmek için bu vitaminlerin bol bulunduğu sağlıklı gıdalar tüketin.
  • Özellikle kış aylarında dudak merhemi ve çatlak merhemlerini sürmeyi aksatmayın.
  • Uykunuzu yeterince alabildiğinizden emin olun.
  • Aşırı sıcak suyla duş almayın, aşırı sıcak cildinizi tahriş eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage