Ev Yapımı Zeytinyağlı Duş Jeli

Ev Yapımı Zeytinyağlı Duş Jeli

İşten eve döndükten sonra yorgunluktan kurtulmak için ya da uzun süren ev işlerinden sonra banyodan daha rahatlatıcı bir şey var mı? Tabii ki, sabun kullanabilirsiniz, ancak bir duş jeli daha fazla aroma ve daha zengin çok köpük üretebilir. Bununla birlikte, piyasadaki duş jellerinden birini seçmeniz zorunlu değildir. Evde çok basit bir şekilde doğal malzemelerle yapılan doğal duş jellerini çok sevebilirsiniz. Böyle doğal ve ev yapımı bir duş jeli yapmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Ev Yapımı Duş Jeli İçin Neden Zeytinyağı Kullanmalıyım?

Zeytinyağı mükemmel bir doğal nemlendiricidir ve kullanımı cildinizi çok iyi besleyebilir (1). Vitaminleri ve antioksidanları cildinizi hasara karşı korur ve cildin yaşlanmasını da bir ölçüde yavaşlatır. Piyasadaki duş jellerinden aldığınız aromadan yoksun olabilir, ancak zeytinyağından sağlanan faydalar yadsınamaz. Ayrıca, evde duş jeli yapmak için zeytinyağı kullandığınızda, herhangi bir kimyasal veya alerjenin karışması olasılığı yoktur. Evde doğal duş jeli yapmak için çok fazla masraf yapmanız da gerekmeyecek.

Zeytinyağlı Duş Jeli Nasıl Yapılır?

Evde zeytinyağlı duş jeli yapabilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

1. Zeytinyağı

Cildiniz için en iyi beslenmeyi sunabilmek için sızma zeytinyağını tercih edin. Zeytinyağının etkisini artırmak için biraz da pahalı bir alternatif düşünenlere ozonlanmış zeytinyağı iyi bir seçenek olabilir.

Zeytin yağı

2. Bal

Bal cildiniz için muhteşem nemlendirici etkileri olan doğal bir şifa kaynağıdır (2). Ayrıca antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur (3). Kullanacağınız balın organik olması ve ham bal olması faydasını artıracaktır.

3. Sıvı Kastilya Sabunu

Ortaya çıkacak karışımın sabun etkisini artırmak ve daha fazla temizleme etkinliği katmak için kastilya sabunu mükemmel bir seçenektir.

4. Esansiyel Yağlar

Elinizin altında hazır bulunan ve kokusunu beğendiğiniz herhangi bir uçucu doğal yağı kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz ise sakinleştirici özelliği olan lavanta yağıdır. Eğer lavanta yağı yoksa antibakteriyel özellikleri de bulunan nane veya biberiye yağlarını da tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Duş Jeli Nasıl Hazırlanır?

Tüm bu malzemeleri bir cam kasede karıştırmanız gerekir. Ancak, bunu yapmadan önce, zeytinyağını seçtiğiniz esanslı yağ ile karıştırın. Her şeyi iyi karıştırmak için büyük bir kaşık kullanın. Karışımı bir cam kavanoza boşaltın ve kapağını mutlaka kapatın. Isı ve güneş ışığından uzak bir yerde saklayın.

Islak bir süngere az miktarda dökebilir ve vücudunuzda köpürterek kullanabilirsiniz. Duş jeli uzun süre yeteceği için, farklı esansiyel yağların kullanılması az miktarlarla eklemek kaydı ile tercihinize kalmış bir durumdur.

Alternatif Zeytinyağlı Duş Jeli Yapma Yöntemi

Bu yöntem tamamen doğal bir vücut jeli isteyenler için daha iyidir. Bu yöntemde, sabun bazı gerekli değildir. Duş jelinden daha çok vücut ovma görevi görür ve hazırlanması daha kolaydır. Şu malzemeleri kullanmanız gerekir:

  • Zeytinyağı
  • Şeker
  • Seçtiğiniz uçucu yağ (lavanta veya biberiye iyidir)
  • Limon suyu

İlk başta, bir kaseye biraz zeytinyağı almanız ve içine birkaç damla esansiyel yağ dökmeniz gerekir. Yağları iyice karıştırın ve ardından iki kaşık şeker koyun. Şeker çözülene kadar karıştırmaya devam edin. Az miktarda limon suyu damlatın. Her şeyi bir kez daha karıştırın.

Şimdi karışımı ıslak bir lif içine alın ve tüm vücudunuza uygulayın. Şeker granülleri ölü deri hücrelerini yok etme konusunda etkilidir. Limon, fazla yağı temizlemeye yardımcı olurken, zeytinyağı cildi besler.

Zeytinyağı duş jelini yapmaya üşeniyorsanız hazır olarak satılan doğal zeytinyağı sabunları mevcut. Zeytinyağı sabununun faydaları sayfasında ne işe yaradığını derinlemesine inceledik.

Duş jelinizi evde organik bir şekilde hazırladınız. Peki ya parfümünüzü doğal kullanmak nasıl olurdu? Ev yapımı parfüm tarifleri konusu bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Zeytinyağının yaşlanmayı geciktirici etkisi var mıdır?

Antioksidan etkiye sahip maddeler genellikle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etkisi gösterir. Zeytinyağı, A ve E Vitaminleri de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, hücrelere saldıran, kollajen ve elastini aşındıran serbest radikallerle savaşarak cildi hasardan korur. Zeytinyağının antioksidanları, yaşlanmayı önleyici temel bileşenlerdir.

Zeytinyağı daha genç görünmeyi sağlar mı?

Genç görünmenizi sağlayacak günlük alışkanlıklardan biri zeytinyağı cilt rutinidir. Zeytinyağındaki antioksidanlar, topikal olarak uygulandığında yaşlı cildi canlandırmak için yaşlanma karşıtı bir tedavi işlevi görür.

Zeytinyağı, yağlı ciltler için zararlı mıdır?

Zeytinyağı mükemmel bir nemlendiricidir. Bu yağ, yağlı cilt tiplerinde yaygın bir sorun olan sivilceler ile savaşan  ve cildinizi temizlemeye yardımcı olan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Komedojenik değildir ve bu nedenle gözeneklerinizi tıkamaz. Bunun yerine, bakterilerin, aşırı sebumun ve ölü cildin atılmasına yardımcı olur, cildinizi arındırır.

Ev yapımı zeytinyağı jelini saçlarda kullanabilir miyim?

Birçok doğal saç bakımı ürünü içinde zeytinyağına sıklıkla rastlamak mümkün. Zeytinyağının saçlar için faydalı bileşenleri olduğu için zeytinyağı ile yapılan duş jelini saçlar için de kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Zeytin ve Zeytinyağı ile Beslenme (Öğretim Görevlisi Dr. Mücahit KIVRAK)
  2. Arı Ürünlerinin Kozmetikte Kullanımı Yaygınlaşacak (Yrd. Doç. Dr. Gülşah Gedik)
  3. BAL VE DİĞER ARICILIK ÜRÜNÜ GIDA VE ÜRÜNLER (Prof. Dr. Harun AKSU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage