Hangi cilt tipi hangi nemlendiriciyi kullanmalı

Cilt tipimiz bizim seçimimiz dışında oluşmaktadır. Kök ağacından aldığımız genler sayesinde cildimiz ve yapısı oluşmaktadır. Çocukluğumuzdan itibaren beslenme düzenimize göre değişebilir ama asla köksel bir değişime uğramaz.

Cilt tipleri insanların parmak izleri gibidir, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kardeşinizin cildiyle sizin cildiniz arasında oldukça büyük farklar olabilir. Peki, cilt tipiniz nasıl ve nasıl bakmanız gerekir?  3 adet cilt tipi vardır, normal, kuru ve yağlı olarak sıralayabiliriz. Her cilt çeşidinin ayrı özellikleri, ayrı bakımları vardır. Hepsini ayrı ayrı inceleyecek olursak;

  1. Normal ciltler; Bu tipin nemlendirici kremlerinde genel olarak su, mineral ve glikol bulunur. Bazılarında ise ekstra nemlendirme yapması adına vazelin bulunabilir. Bu nemlendiricileri yüzünüze uygulayacağınız canlandırıcı maskeler ile birlikte kullanıp en iyi sonucu elde edebilirsiniz. Normal ciltlerin nemlenmesi olası iken ciltten cilde bu durum farklılık gösterebilir.
  2. Kuru ciltler; Hava koşulları, yanlış kullanılan kimyasal malzemeler, alkol-sigara kullanımı da cildinizin ekstra olarak kurumasına sebep olabilir. Kuru ciltler için kullanacağınız kremlerin içeriğine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten hassas olan cildinizi yanlış uygulama ile alerjik reaksiyonlara yol açabilirsiniz. Cildiniz kuru ise ve canlanması için krem kullanmıyorsanız zaman geçtikçe cildinizde sarkmalar meydana gelecektir. Cilt uzmanları her cilt tipi için canlandırıcı ve ölü hücrelerden arındıran maskeler üretmektedirler. Sizde yüzünüzü canlandırmak adına bu maskelerden kullanabilirsiniz. Bu maske veya kremlerin düzenli kullanımında sonuçları sizi memnun edecektir.
  3. Yağlı ciltler; birçok insanın cilt tipi genelde budur. Cildin yağlanma sebepleri olarak; Sinirli ruh hali, fazla yağlı besinler tüketilmesi, hormon sisteminin aşırı çalışması sayılabilir. Bu cilt tipine sahip kişiler kesinlikle yağlı nemlendiricilerden kaçınmalıdır. Bu cilt tipine sahip insanlar günde 3 defa temizleme sütü veya toniği ile ciltlerini temizlemelidirler. Yağlı ciltler her zaman çok çabuk kirlenmektedir. Yağlı ciltler gözeneklerin tıkanık olması sebebiyle diğer cilt tiplerine göre çok daha zor hava alır. Bu sebeple çok makyaj yapmaktan ve yatmadan önce bir şeyler sürmekten kaçınılmalıdır. Yağlı ciltler için nemlendirici tedavisine veya kullanımına başlamadan önce ilk olarak gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Bu da buhar tedavisi, yağlı ciltler için mentollü maske vb yöntemler ile sağlanabilir. Yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı olmamaktadır.  Bunun yerine kükürtlü sabun kullanarak cildin normal seviyeye dönmesi sağlanabilir.  Parlaklık normal düzeye inecek ve sürekli yağlı-kirli görünmesi de zamanla geçecektir.

Cildiniz için bir şeyler yapmaya başlamadan, cilt yapınızı öğrenmeniz tedavinize yanıt bulmanızı sağlayacaktır. Her cilt tipinin bakımı ve uygulamaları ayrılır bu sebepten dolayı da iyi tanımak ne istediğinizi bilmeniz önemlidir. Bundan sonra bir uzman yardımı ile cildinizi güzelleştirmek, ölü derilerden arındırmak veya yenilemek adına ilk adım atabilirsiniz.

Bu yazı Tem 3, 2017 tarihinde güncellendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.