Hangi cilt tipine sahibim?

Her cilt tipi için farklı bakım, maske ve tedaviler uygulandığı için, kendi cilt tipinizi bilmenizde fayda var. Cilt tipinizin hangisi olduğunu anlamak için, yayınladığımız ciltlerdeki özelliklere bakın ve size en çok uyanı seçin.

karma ciltKARMA CİLTLER

Cilt türleri arasında yerini alan karma ciltler zengin bir bakımı hakeden cilt türleri arasındadır. Karma ciltlerde yaşanılan sıkıntılar yüzün alın brun ve çene kısmında fazla yağ birikmesi ve açığa çıkması yanaklarda ise kuruluk oluşmasıdır. Karma cilt tiplerinde özel bakımlar sağlanarak alın burun ve çene bölgesindeki yağlanmanın en aza indirilerek yanakların iyi şekilde nem dengesinin korumasına yönelik bakımlar karma ciltler için uygundur. Hassas ama karma cilt tiplerinde ise durum biraz değişik olabilir yine aynı bölgelerde yağlanma ve yanaklarda kuruluktan dolayı kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda bir dermatologa görünerek cildinizin ph5.5 dengesini en iyi şekilde koruyacak ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Haftalık maske uygulamaları günlük sabah akşam bakımlar cildinizin en iyi şekilde nefes almasını ve yağdan arınmasını sağlayacaktır. Profesyonel  cilt bakım uygulamaları ile de cildinizin hem temizliğinin en iyi şekilde yapılmasını hemde nem dengesinin en iyi şekilde korunmasını sağlamış olursunuz. Karma ciltlere özel olarak geliştirilmiş su bazlı temizleme jelleri yağlı içeriğe sahip olmamasından dolayı ciltteki sorunlu bölgelerde yağı temizleyerek daha duru ve daha mat bir görünüm sağlamaktadır. Karma bir cilde sahipseniz cilt bakımınızı en iyi şekilde yapmalı yağlı ürünlerden kaçınarak nem dengesini koruyacak ürünleri kullanmanız cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

hassas ciltHASSAS CİLTLER

Hassas ciltler özenli bir bakıma ihtiyaç duyarken aynı zamanda da birçok şikayeti ve sıkıntısı olabilecek cilt türleridir. Hassas cilt tipinde öncelikle cilt yağlı veya kuru olabilir yada karma bir cilt yapısı oluşmuş olabilir. Ancak en çok şikayetler hassas cilt tiplerinde gerçekleşmekte olp ciltte kızarma, kızarık noktalar sıcak ve soğuktan cildin hemen etkilenmesi makyajsız dışarıya çıkamama isteği yüzün sürekli kızarık olması hatta stresli anlarda yüzün daha çok kızarması gibi çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır. Sadece yüzde değil vücudun başka yerlerinde de örneğin göğüs bölgesinde de oluşabilen cilt rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Hassas ciltlerde özellikle kızarıklığı minimuma indirecek ve cilt yapısını güçlendirip besleyecek olan ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Hassas ciltlerde özellikle alkollü temizleme ve bakım ürünlerinin kullanılmaması çok önemli olup alkollü temizleme ve bakım ürünleri cilt yapısını bozarak kızarıklığın uzun süre geçmemesine neden olmakta ve cildin bariyerini bozmaktadır. Alkolsüz bitkisel ürünler kullanılabilir ve temizleme jelleri yerine temizleme sütleri hassas cilt tipine uygun temizleme ve bakım ürünleri arasında yerini almaktadır. Hassas ciltlerde hassasiyet yüksek olmasından dolayı yüzün havlu ile silinmemesi kağıt havlu ile yüze tampon yapılarak silinmesi daha uygundur. En ufak bir darbeden etkilenen hassas cilt tipine özel bakım uygulaması ve nem dengesini de koruyucu bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

sivilceli ciltPROBLEMLİ VE SİVİLCELİ CİLTLER

Cilt tipleri arasında sıkıntı yaratan bir diğer cilt tipi de problemli ve sivilceye meyilli cil tipleridir. Bu cilt tipinde dikkat edilmesi gereken husus cildin fazla yağdan günlük rutin uygulanan bakımlar ile arındırılmasının sağlanmasıdır. Problemli ve sivilceli ciltler yüzde her bölgenin yağlanması ile sivilce oluşumunu tetikler ve yüzde istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Sivilce ve akneye meyilli bir cilt tipine sahipseniz o halde günlük uygulayacağınız bakımlar çok önemli olup rutin bakımlarınızı yapmalı veya yaptırmalısınız. Problemli ve sivilceli ciltler dermatolog yardımı almalı ve cildine uygun ilaçlar kullanarak bu sorunlarının en aza indirilmesini sağlayabilirler. Problemli ve sivilceli ciltlerde sivilceler veya akneler sıkılmamalıdır.

Buhar banyosu ile gözeneklerin açılması sağlanmalı ve profesyonel bakım yaptırılmalı ve sivilcelerin kendi kendine veya ilaç ile kurutulması sağlanmalıdır. Sıkılan sivilceler iz yapmakta olduğundan dolayı daha kötü bir görünüme ulaşmamak için doktor kontrolünde olarak ayrıca beslenmeye de dikkat edilerek yağlı ve kızartma türü zararlı yiyeceklerden uzak durulması cildin eski yapısına ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Promlemli ciltler de aynı zamanda bol su içmek vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasını sağladığından dolayı bol bol sıvı alarak cildinizi arındırmış olursunuz. Haftalık peelingler yapılarak cilt ölü hücrelerden arındıralara taze ve duru bir görünüme yavaş yavaş yapacağınz bakımlar ve temizleme ile ulaşmanız mümkündür.

kuru ciltKURU CİLTLER

Cilt için en önemli kaynağ nem dengesidir. Cildin nem dengesi bozulduğunda ciltteki ve özellikle yüzdeki çizgiler daha çok belirginleşmekte ve yaşlılık belirtileri de daha çok ortaya çıkmaktadır. Kuru ciltler için özel zenginleştirilmiş ve üretilmiş bitkisel bakımlar yağ bakımları veya temizleme bakımları uygulanarak cildin alması gereken nemin tekrar kazanması sağlanılabilir. Cilt öncelikle sabah akşam cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Nem dengesi cilt için çok önemli olduğundan dolayı ciltte gerginliklerin yaşanmaması için cildin en iyi şekilde nemlendirilmesine özen gösterilmesi gerekir.

Kuru ciltlerde özellikle ciltte gerilme kaşıntı gibi şikayetler çok sıklıkla yaşanır bu durum cildin kuru olmasından kaynaklı olup kızarıklık kuruluk gerilme ve kaşınma sorunlarının yaşanmaması için uygun temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Kuru ciltlerde diğer tüm cilt tipleri gibi bakımı hal eden ve dikkat edilmesi itina gösterilmesi gereken bir cilt tipidir. Kuru cildinizi temizleyerek haftada yaklaşık 2 kez yapacağınız nem maskeleri ile canlandırabilirsiniz. Ayrıca eviniz de deuygulayacağınız bal maskeleri veya çeşitli bitkisel maskeler ile de cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Kuru ciltlerde yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmaması için cildin günlük haftalık hatta aylık bakımlarının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

yağlı ciltYAĞLI CİLTLER

Yağlı cilt tipi cilt türleri arasında görülen ve sivilce akne gibi rahatsız edici durumların oluşmayına meyil sağlayabilecek ve ayrıca günlük yaşamda kişiyi rahatsız edebilecek bir cilt tipidir. Yüzün sürekli yağlanması hormonlarla ilgili bir durum olmasından dolayı dermatologla yaptığınız görüşmede sizin cilt analizinizin yapılarak cildinize uygun olan ilaç veya ürünler belirlendiğinde düzenli ve dikkali kullanıldığı takdirde cildinizdeki yağ seviyesini minimuma indirebilir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Yağlı ciltlerde özellikle temeizleme jelleri köpükler uygulanarak cildin fazla yağdan arındırılması işlemi günde 2 kez yapılması gereken bir durumdur. Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce cilt bakımınızı en iyi şekilde yaparsanız cildinizin gün içindeki yağ dengesini koruyarak cildinize sıkıntı yaratabilecek sivilce akne iltihaplı sivilce gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmamasını da sağlamış olursunuz.

Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler beslenmelerine de çok dikkat etmeleri gerekirken özellikle kızartma yağlı yiyecekler baharatlı yiyecekler gibi zararlı ve vücuda faydası olmayan çeşitli cilt rahatsızlıklarına da ayrıca yol açabilen yiyecek türlerinden uzak durmaları gerekmektedir. Profesyonel bakımlar ile peeling, buhar banyosu, maske ve temizleme ürünleri ile cildinizin bakımını son derece kaliteli bir şekilde yaptırarark daha duru mat ve sağlıklı bir cilde sahip olabilir ve cildinizin güzelliğinin sürekli olabilmesi için cilt bakımınızı ihmal etmeden cilt sağlığınızı en iyi şekide koruyabilirsiniz. Yağlı ciltlerde genellikle tüm yüzde fazla yağ birikimi olması nedeni ile makyaj yapıldığında da kısa bir süre sonra cilt yavaş yavaş yağlanmaya başlıyor olacaktır. O yüzden öncelikle alttan cildi beslemek ve bakımını günlük düzenli olarak yapıyor olmak son derece cilt sağlığı için önem teşkil etmektedir.

Bu yazı Nis 1, 2015 tarihinde güncellendi

18 Yorum

  1. Yüzümde sivilceden kalan lekeler var son zamanlarda çoğalma oldu ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

  2. Cildimde çok fazla siyah nokta var ne kadar maske yapsamda gitmiyor,ayrıca tonik uyguladığım halde gözeneklerim çok geniş yardımcı olur musunuz lütfen

  3. merhaba benim cildım çok hasas oldu için en küçük çizik rağmen cildimde izler kalıcı oluyor bunu için yapablirim

  4. iyi günler normalde benim cildimde özel günler dışında sivilce falan olmaz. Yalnızca burnumun etrafında siyah nokta var. Bir de bazen kaşlarımın buluduğu yerde cildim hafif böyle kepek kepek olur acaba ben hangi cilt tipine sahibim ?

  5. Kuru cilt tipine sahibim ve ten rengimi açmak istiyorum ama hemen kızarıo en ufak bi dokunuşla çok aşırı hassas bunun için cildinin rengini açmak için hangi yöntemi uygulamalıyım ve yaşım 18

  6. Ben kapalıyım ve yüzümde eşarpın görmediği yerler beyaz kalıyo ama yüzüm kararıyo ve cilt tonu eşitsizliği oluyo kışın geçiyo yazın yine başlıyo napmam gerek lütfen yardımcı olun

  7. merhaba Arzu hanım.yüzümde perioral dermitat neden sebebi olmayan kızarıklar çıktı .Bunun için önerebileğiniz bilginiz var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir