Hangi Cilt Tipine Sahibim?

Cilt Tipleri

Her cilt tipi için farklı bakım, maske ve tedaviler uygulandığı için, kendi cilt tipinizi bilmenizde fayda var. Doğru cilt bakımı önerilerini uygulamak, cildinize uygun tarifler seçmek, satın alacağınız kozmetik ürünlerin cildinize uyumlu ve hatta sizin gibi cilde sahip sosyal medya kanallarını takip etmek gibi sebepler için öncelikle cilt tipinizi doğru tespit etmelisiniz.

Cilt tipinizi tespit ettikten sonra, nasıl davrandığını hangi bileşene ne tepki verdiğini anlayarak doğru bir cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz. İlk bakışta kulağa karmaşık gibi geldiğini biliyoruz, bu yüzden olayı sizin için basitleştirmeye karar verdik. Sakin olun ve okumaya devam edin.

Cilt Tipinizi Neden Bilmeniz Gerekir?

Farklı cilt tipleri ürünlere farklı tepki verir ve hava durumuna, mevsime ve diğer faktörlere göre değişir. Sizce neden kışlar kuru ciltler için en kötüyken, yağlı ciltler yaz aylarında kabus görüyor?

Cilt en büyük organdır, akıllı ve zekidir ama karmaşıktır. Yanlış ürünü kullanmak cildinizde istenmeyen durumlara sebep olabilir. Zaten kozmetik ürünleri yakından incelerseniz her birinin üzerinde hangi cilt tipleri ile uyumlu olduğunu belirttiklerini göreceksiniz. Cilt tipinizi belirlemek için yapabileceğiniz bir kaç yöntem bulunuyor.

Cilt Tipini Belirleme Yöntemleri

Dermatoloğa gitmek, elbette, cilt tipinizi belirlemenin en iyi yoludur. Doktorlar, özellikle akneye yatkın veya hassas bir cildiniz varsa, kapsamlı bir değerlendirme yapabilir, değerlendirebilir ve öneriler sunabilirler. Ama dermatoloğa gitmeden bir fikir sahibi olmak için evde cilt tipinizi şu yöntemlerle belirleyebilirsiniz:

Yöntem 1 (Çıplak Yüz Yöntemi):

 1. Yüzünüzü hafif bir temizleyici ile iyice temizleyin ve hafifçe kurulayın.
 1. Cildinizin nefes almasına izin verin. Herhangi bir losyon veya nemlendirici uygulamayın.
 1. Yaklaşık 30 dakika sonra, herhangi bir parlaklık olup olmadığını görmek için yanaklarınıza, çene çizginize, burnunuza ve alnınıza yakından bakın.
 1. 30 dakika daha geçsin. Cildinizin kuru veya ağrılı olup olmadığını gözlemleyin. Yüz kaslarınızın gülümsediğinizde veya gerdiğinizde nasıl hissettiğinizi görün.
 1. Sıkı veya kuru hissediyor mu? Muhtemelen kuru bir cildiniz var.
 1. Burnunuzda ve alnınızda parlak bir parlaklık gördünüz mü? Normal veya karma bir cildiniz olması muhtemeldir.
 1. Yanaklarınızın da alnınız ve burnunuzla birlikte parladığını görürseniz, büyük olasılıkla yağlı bir cildiniz vardır.

Yöntem 2 (Kurutma Kağıdı Yöntemi):

 1. Bir kurutma kağıdı alın ve yüzünüzün her tarafına hafifçe vurun. Çene, burun, alın, yanaklar vb.
 1. Yaprakta biriken yağ miktarını değerlendirmek için tabakayı ışığa doğru tutun.
 1. Yaprak az veya ihmal edilebilir oranda yağa sahipse, muhtemelen kuru bir cildiniz vardır.
 1. Kurutma kağıdında, özellikle alnınızın ve burnunuzun çevresinde çok fazla yağ görürseniz, normal veya karma bir cilde sahip olmalısınız.
 1. Bununla birlikte, kurutma kağıdı tamamen yağ ile doluysa, yağlı bir cildiniz vardır.
 1. Bu yöntem kolay ve etkilidir ve çıplak yüzlü yönteme kıyasla cilt tipinizi değerlendirmenin daha iyi bir yoludur.

Cilt tipinizi belirlediniz veya aşağı yukarı bir fikir sahibi oldunuz. Aşağıda cilt tiplerinin özelliklerini daha detaylı anlattık. Bunları okuyup cilt tipinizden kesinlikle emin olabilirsiniz.

Yağlı Ciltler

yağlı cilt

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir

 • Bu kişilerin ciltleri aşırı sebum üretir, bu da ciltte yağlı bir görüntü oluşmasına sebep olur.
 • Yağlı ciltler genellikle parlak ve kirlenmiş gibi görünür.
 • Sivilce ve siyah noktalara oldukça yatkın bir cilt tipidir.

Yağlı Cilt Tipi İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalı

 • Yüzün sürekli yağlanması hormonlarla ilgili bir durum olmasından dolayı dermatologla yaptığınız görüşmede sizin cilt analizinizin yapılarak cildinize uygun olan ilaç veya ürünler belirlendiğinde düzenli ve dikkatli kullanıldığı takdirde cildinizdeki yağ seviyesini minimuma indirebilir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.
 • Yağlı ciltlerde özellikle temizleme jelleri köpükler uygulanarak cildin fazla yağdan arındırılması işlemi günde 2 kez yapılması gereken bir durumdur.
 • Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce cilt bakımınızı en iyi şekilde yaparsanız cildinizin gün içindeki yağ dengesini koruyarak cildinize sıkıntı yaratabilecek sivilce akne iltihaplı sivilce gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmamasını da sağlamış olursunuz.
 • Profesyonel bakımlar ile peeling, buhar banyosu, maske ve temizleme ürünleri ile cildinizin bakımını son derece kaliteli bir şekilde yaptırarak daha duru mat ve sağlıklı bir cilde sahip olabilir ve cildinizin güzelliğinin sürekli olabilmesi için cilt bakımınızı ihmal etmeden cilt sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz.
 • Yağlı ciltlerde genellikle tüm yüzde fazla yağ birikimi olması nedeni ile makyaj yapıldığında da kısa bir süre sonra cilt yavaş yavaş yağlanmaya başlıyor olacaktır. O yüzden öncelikle alttan cildi beslemek ve bakımını günlük düzenli olarak yapıyor olmak son derece cilt sağlığı için önem teşkil etmektedir.

Yağlı Cilt Tipine Sahip Kişiler Nasıl Beslenmeli

 • Özellikle kızartma yağlı yiyecekler baharatlı yiyecekler gibi zararlı ve vücuda faydası olmayan çeşitli cilt rahatsızlıklarına da ayrıca yol açabilen yiyecek türlerinden uzak durmaları gerekmektedir.
 • Süt ve tereyağı gibi mandıra ürünleri de hormon salgılanmasını artırarak ciltteki yağlanmayı artırabilir, bu tür ürünleri ölçülü ve dikkatli kullanmanızda fayda var.
 • Aşırı şeker tüketimi de kandaki şeker seviyesini yükseltecek ve dolayısı ile cildinizi yağlandıran yağların daha fazla üretilmesine neden olacaktır. Bu yüzden şeker kullanımınızı da kısıtlamanızda fayda var.
 • Aşırı tuz tüketilmesi göz altı torbalarını belirginleştirecek ve ciltte su tutulmasına sebep olacaktır. Bunların yanı sıra aşırı yağ üretiminde aşırı tuz tüketiminin de payı bulunuyor.

Kuru Ciltler

kuru cilt

Kuru Cilt Tipinin Özellikleri

 • Çevresel ve mevsimsel etkilerden çabucak etkilenir ve tahriş olur.
 • Koruyucu bariyeri zayıflamıştır ve kendi kendini kolaylıkla onaramaz.
 • Yağlı ve nemli değil aksine kurudurlar. Bu yüzden pürüzlü ve düzensiz bir görüntüsü vardır.
 • Bazı durumlarda erken yaşlanma belirtileri gösterebilirler.06
 • Sebase bezleri stres, fazla sıcaklığa veya fazla neme maruz kalma, hormonal düzensizlik gibi sebeplerle daha az çalışıp yeterince yağ üretemezler (1).

Kuru Cilt Tipi İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalı

 • Cilt için en önemli kaynağı nem dengesidir. Cildin nem dengesi bozulduğunda ciltteki ve özellikle yüzdeki çizgiler daha çok belirginleşmekte ve yaşlılık belirtileri de daha çok ortaya çıkmaktadır. Kuru ciltler için özel zenginleştirilmiş ve üretilmiş bitkisel bakımlar yağ bakımları veya temizleme bakımları uygulanarak cildin alması gereken nemin tekrar kazanması sağlanabilir.
 • Cilt öncelikle sabah akşam cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Nem dengesi cilt için çok önemli olduğundan dolayı ciltte gerginliklerin yaşanmaması için cildin en iyi şekilde nemlendirilmesine özen gösterilmesi gerekir.
 • Kuru ciltlerde özellikle ciltte gerilme kaşıntı gibi şikayetler çok sıklıkla yaşanır bu durum cildin kuru olmasından kaynaklı olup kızarıklık kuruluk gerilme ve kaşınma sorunlarının yaşanmaması için uygun temizleme ürünleri kullanılmalıdır.
 • Kuru ciltlerde diğer tüm cilt tipleri gibi bakımı hak eden ve dikkat edilmesi itina gösterilmesi gereken bir cilt tipidir. Kuru cildinizi temizleyerek haftada yaklaşık 2 kez yapacağınız nem maskeleri ile canlandırabilirsiniz.
 • Ayrıca evinizde de uygulayacağınız bal maskeleri veya çeşitli bitkisel maskeler ile de cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kuru ciltlerde yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmaması için cildin günlük haftalık hatta aylık bakımlarının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

Kuru Cilt Tipine Sahip Kişiler Nasıl Beslenmeli

 • Aşırı tuzlu gıdalar cildin kuruluğunu artıracağı için uzak durulmalı.
 • Meyveler genellikle bol sıvı içerdikleri ve cildi de nemlendirici özellikler gösterdiği için kuru cilt tipine sahip kişilerin bol bol meyve tüketmesi gerekir.
 • Günlük içeceği su miktarına en çok dikkat etmesi gereken cilt tipi kuru ciltlerdir. Günlük en az 8-10 bardak su tüketmeliler.
 • Kahve, siyah çay ve alkol tüketiminin fazla olması da cildin kuruluğunu artıracak etkenler olduğu için bunlara da dikkat edilmeli.
 • Badem ve avokado gibi besinleri bol bol tüketmek kuru ciltlerin cilt sağlığına oldukça fayda sağlayacaktır.

Karma Ciltler

karma cilt

Karma Cilt Tipinin Özellikleri

 • T bölgesi oldukça belirgindir.
 • T bölgesinin çevresi daha yağlıdır. (Alın, elmacık kemikleri ve burun bölgesi)
 • Kirliliğe çok yatkındır ve parlak görünür.
 • Burun ve alın kısımları yağlı olmasına rağmen yanakları kurudur.

Karma Cilt Tipi İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalı

 • Cilt türleri arasında yerini alan karma ciltler zengin bir bakımı hak eden cilt türleri arasındadır. Karma cilt tiplerinde özel bakımlar sağlanarak alın burun ve çene bölgesindeki yağlanmanın en aza indirilerek yanakların iyi şekilde nem dengesinin korumasına yönelik bakımlar karma ciltler için uygundur.
 • Hassas ama karma cilt tiplerinde ise durum biraz değişik olabilir yine aynı bölgelerde yağlanma ve yanaklarda kuruluktan dolayı kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda bir dermatoloğa görünerek cildinizin pH 5.5 dengesini en iyi şekilde koruyacak ürünlerin kullanılması çok önemlidir.
 • Haftalık maske uygulamaları günlük sabah akşam bakımlar cildinizin en iyi şekilde nefes almasını ve yağdan arınmasını sağlayacaktır.
 • Profesyonel  cilt bakım uygulamaları ile de cildinizin hem temizliğinin en iyi şekilde yapılmasını hemde nem dengesinin en iyi şekilde korunmasını sağlamış olursunuz.
 • Karma ciltlere özel olarak geliştirilmiş su bazlı temizleme jelleri yağlı içeriğe sahip olmamasından dolayı ciltteki sorunlu bölgelerde yağı temizleyerek daha duru ve daha mat bir görünüm sağlamaktadır.
 • Karma bir cilde sahipseniz cilt bakımınızı en iyi şekilde yapmalı yağlı ürünlerden kaçınarak nem dengesini koruyacak ürünleri kullanmanız cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Karma Cilt Tipine Sahip Kişiler Nasıl Beslenmeli

 • Tıpkı kuru ciltlerde olduğu gibi karma cilde sahip kişiler de günlük su tüketimlerine dikkat etmeliler.
 • Faydalı yağ asitleri açısından zengin olan deniz ürünleri ve balık, kabuklu yemişler, yumurta ve yoğurt gibi besinleri bol tüketmeliler.
 • Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek cilt sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Normal Ciltler

Normal Cilt

Normal Cilt Tipinin Özellikleri

 • Yüzün tonu gül rengine benzer bir renktedir.
 • Cilt genellikle pürüzsüz ve yumuşaktır.
 • İyi bir dolaşıma sahiptir ve pek cilt problemleri görülmez.
 • Elastikiyeti iyidir ve hareketli bir görüntüsü vardır.

Normal Cilt Tipi İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalı

 • Ciltlerinin elastikiyetini korumak için yeterli nemlendirmeyi sağlayacak bir bakım uygulamalılar.
 • Cildi temiz tutan ve yağlanmasını ve aşırı kurumasını önlemeyi sağlayacak bakım ürünleri tercih etmeliler.
 • Normal tipi en çok sahip olunmak istenen cilt tipidir, bu cilt tipine sahipseniz bunu korumak için ölü cilt hücrelerinin ciltten atılmasını sağlayacak peeling işlemlerini düzenli bir şekilde uygulamanız faydalı olacaktır.

Hassas Ciltler

hassas cilt

Hassas ciltler özenli bir bakıma ihtiyaç duyarken aynı zamanda da birçok şikayeti ve sıkıntısı olabilecek cilt türleridir. Hassas cilt tipinde öncelikle cilt yağlı veya kuru olabilir yada karma bir cilt yapısı oluşmuş olabilir. Ancak en çok şikayetler hassas cilt tiplerinde gerçekleşmekte olup ciltte kızarma, kızarık noktalar sıcak ve soğuktan cildin hemen etkilenmesi makyajsız dışarıya çıkamama isteği yüzün sürekli kızarık olması hatta stresli anlarda yüzün daha çok kızarması gibi çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır. Sadece yüzde değil vücudun başka yerlerinde de örneğin göğüs bölgesinde de oluşabilen cilt rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Hassas ciltlerde özellikle kızarıklığı minimuma indirecek ve cilt yapısını güçlendirip besleyecek olan ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Hassas ciltlerde özellikle alkollü temizleme ve bakım ürünlerinin kullanılmaması çok önemli olup alkollü temizleme ve bakım ürünleri cilt yapısını bozarak kızarıklığın uzun süre geçmemesine neden olmakta ve cildin bariyerini bozmaktadır. Alkolsüz bitkisel ürünler kullanılabilir ve temizleme jelleri yerine temizleme sütleri hassas cilt tipine uygun temizleme ve bakım ürünleri arasında yerini almaktadır. Hassas ciltlerde hassasiyet yüksek olmasından dolayı yüzün havlu ile silinmemesi kağıt havlu ile yüze tampon yapılarak silinmesi daha uygundur. En ufak bir darbeden etkilenen hassas cilt tipine özel bakım uygulaması ve nem dengesini de koruyucu bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

Problemli ve Sivilceli Ciltler

sivilceli cilt

Cilt tipleri arasında sıkıntı yaratan bir diğer cilt tipi de problemli ve sivilceye meyilli cilt tipleridir. Bu cilt tipinde dikkat edilmesi gereken husus cildin fazla yağdan günlük rutin uygulanan bakımlar ile arındırılmasının sağlanmasıdır. Problemli ve sivilceli ciltler yüzde her bölgenin yağlanması ile sivilce oluşumunu tetikler ve yüzde istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Sivilce ve akneye meyilli bir cilt tipine sahipseniz o halde günlük uygulayacağınız bakımlar çok önemli olup rutin bakımlarınızı yapmalı veya yaptırmalısınız. Problemli ve sivilceli ciltler dermatolog yardımı almalı ve cildine uygun ilaçlar kullanarak bu sorunlarının en aza indirilmesini sağlayabilirler. Problemli ve sivilceli ciltlerde sivilceler veya akneler sıkılmamalıdır.

Buhar banyosu ile gözeneklerin açılması sağlanmalı ve profesyonel bakım yaptırılmalı ve sivilcelerin kendi kendine veya ilaç ile kurutulması sağlanmalıdır. Sıkılan sivilceler iz yapmakta olduğundan dolayı daha kötü bir görünüme ulaşmamak için doktor kontrolünde olarak ayrıca beslenmeye de dikkat edilerek yağlı ve kızartma türü zararlı yiyeceklerden uzak durulması cildin eski yapısına ve pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Problemli ciltler de aynı zamanda bol su içmek vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasını sağladığından dolayı bol bol sıvı alarak cildinizi arındırmış olursunuz. Haftalık peelingler yapılarak cilt ölü hücrelerden arındırılarak taze ve duru bir görünüme yavaş yavaş yapacağınız bakımlar ve temizleme ile ulaşmanız mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Cilt Tipi Değişebilir Mi?

Cilt tipinizi tam anlamıyla değiştirmek mümkün değildir - cilt tipiniz öncelikle genetik ve diğer faktörlere dayanmaktadır. Bununla birlikte, çevre değişiklikleri, yaşlanma, iltihaplanma ve hormonlar gibi çeşitli faktörlerle değişebilir. Örneğin, kuru bir cildiniz olabilir, ancak bazı kadınlar hamilelik sırasında değişiklikler görürler.

Cildim yağlı mı kuru mu nasıl anlarım?

Cildiniz gergin hissettiriyorsa, kuru olması muhtemeldir, yağlı cilt her yerde yağlı ve parlak hissettirir. Alternatif olarak, karma cilt, alın, burun ve çeneyi içeren T bölgesi dışında her yerde kuru hissettirir ve normal cilt dengeli hissettirir - çok kuru veya çok yağlı hissettirmez.

Kaç çeşit cilt tipi vardır?

5 çeşit cilt tipi vardır. Bunlar: Yağlı ciltler, Kuru Ciltler, Karma Ciltler, Normal Ciltler ve Hassas Ciltlerdir.

Kaynaklar

 1. Deri Tipleri ve Bakımı (Ankara Üniversitesi Açık Ders)

37 Yorum

 1. Yüzümde sivilceden kalan lekeler var son zamanlarda çoğalma oldu ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

 2. Cildimde çok fazla siyah nokta var ne kadar maske yapsamda gitmiyor,ayrıca tonik uyguladığım halde gözeneklerim çok geniş yardımcı olur musunuz lütfen

 3. merhaba benim cildım çok hasas oldu için en küçük çizik rağmen cildimde izler kalıcı oluyor bunu için yapablirim

  1. Cilt rengi açmak için kullanacağınızı varsayarak sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

 4. iyi günler normalde benim cildimde özel günler dışında sivilce falan olmaz. Yalnızca burnumun etrafında siyah nokta var. Bir de bazen kaşlarımın buluduğu yerde cildim hafif böyle kepek kepek olur acaba ben hangi cilt tipine sahibim ?

 5. Kuru cilt tipine sahibim ve ten rengimi açmak istiyorum ama hemen kızarıo en ufak bi dokunuşla çok aşırı hassas bunun için cildinin rengini açmak için hangi yöntemi uygulamalıyım ve yaşım 18

 6. Ben kapalıyım ve yüzümde eşarpın görmediği yerler beyaz kalıyo ama yüzüm kararıyo ve cilt tonu eşitsizliği oluyo kışın geçiyo yazın yine başlıyo napmam gerek lütfen yardımcı olun

 7. merhaba Arzu hanım.yüzümde perioral dermitat neden sebebi olmayan kızarıklar çıktı .Bunun için önerebileğiniz bilginiz var mıdır?

 8. Oldukça yağlı bi cilde sahibim makyaj yaptigim da da kısa süre sonra yağlanma başlıyo?🙏

 9. Yüzüm sivilceye çok meyilli sık sık sivilce çıkar ama çok fazla ölü deri oluyo sürekli pul pul oluyor dökülüyor yaglı bi cildim mi var kurumu anlamadım

 10. Benimde yüzüm de sivilce oluyor alnımda çıkmıyor ama çenemde yanaklarımda sivilceler oluyor ve hafif gozeneklerimde var hangi cilt tipine sahibim bilmiyorum yaglımı yoksa karmamı

 11. Benim burun kenarlarimda gozenekler goruluyor ve bazen de pul pul dökülüyor.birde bazi makyaj ürünlerinde kaşıntı ve kızarıklık oluşuyo cilt bakim urunlerindede ayni sekilde.ama siyah noktam yok ve cımbızla dudak ustu tuylerini alirken aşırı kızarıyor ve beyaz tenli oldugum icin belirgin oluyor sizce cilt tipim nedir?

 12. Benim normalde pürüzsüz bir cildim vardı sadece anlımda ve çenemde sivilce çıkardı ama şimdi yanaklarımda çıkıyor ve kızarıyor yanaklarım neden acaba

 13. Benim çok hassas hemen kızaran bir cildim var . Okul pul dökülüyor bazı yerler . Burunda gözenekler var ve yanaktada. Bunun haricinde çenemde her zaman sivilce var. Cilt tipim kuru mu hassas mi yoksa karma mi bilemedim?

 14. Her bölgemde sivilceler var ama çok yok az da siyah nokta var bazen yeni ürün kullandığımda yüzüm kızarıyor sabahları kalkınca yüzüm biraz yağlı oluyor yıkayınca kuruyor 1 saat sonra biraz yağlanıyor

 15. Yanaklarım yumuşak genellik cildimde alın bölgem ve burnumda sivilce çıkıyor cilt tipim ne

 16. Sivilce sorunum var aynı zamanda cildim çok hassas. Sivilceleri kurutmak için kullandığım ürünler cildimi kızartıyor. Yüzümün belli kısımları kuruyor belli kısımları yağlı örn. Burnum,kaş ortası
  Sizce ne yapmalıyım?

 17. ben cildimin karma mı yoksa normal mi olduğunu nasıl anlarım? 18 yaşındayım ve hafif sivilceli bir cildim var.Genellikle burnumda ya da T bölgemde sivilce çıkıyor ancak burnum ve T bölgem parlamıyor.

 18. egzamalarım vardı ama ilaç kullandım geçti biraz tabi burnum yağlı hafiften alnım değil yanaklarım kuru ezgamam var diye hassas mı oluyor yazarsanız sevinirim

 19. Merhba benim dudklarımın çevresi ve çenemde pul pul dökülmeler oluyor burnum ise yağlı görünüyor burnumun kenarlarında yağ birikintiai gibi pul pul bişeyler var acıyor ve yanma yapıyor pul pul döküldüğü için kuru cilt min? Burunmda yağlı.sbahlrı uyandığımda dokunduğumda burnum oarlıyor ellerim yağ oluyor hangi cilt tipiyim ben yardmcı olur musunuz teşekkürler efendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage