Karbonatın Cilde Faydaları

Daha önce karbonatlı su içerek zayıflama konumuzda karbonatlı suyun zayıflama açısından nasıl etkin bir rol oynayabileceğini açıklamıştık. Peki bu karbonatın içerisinde ne var, yani nasıl oluşuyor ?

Karbonat’ın içeriği nedir

Karbonat, sodyum bikarbonat ve kabartma tozu olarak da bilinen beyaz bir tozdur. Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan NaHCO3 yani karbonat 🙂 alkalik bir karışımdır. Muhteviyatında bulunan maddelerden dolayı da oldukça ucuzdur ve geniş bir kullanım alanı vardır.

Karbonatın cilt için de bilinen bir çok faydası var. İşte karbonatın cilde faydaları : 

  • İçerisinde cildinize zarar verecek kimyasallar bulunmayan doğal bir güzellik maddesidir.
  • Karbonat granülleri suyla birlikte uygulanarak, aşındırıcı bir peeling olarak kullanılabilir. Cildin üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Elma şırası sirkesi ile karıştırılarak doğal bir tonik olarak kullanılabilir.
  • Alkalik özellikleri ile cilde uygulandığında sivilce oluşmasını engelleyici ve sivilcelerin iyileşmesini sağlayıcı özellik gösterir.
  • Ciltteki asit oranını dengeleyerek cildin yağlanmasını engeller. Yağlı cilde sahip kişiler 1 suya 2 karbonat oranı ile maske oluşturabilirler.
  • Sıcak suyun içine karıştırılarak ayakları içerisinde bekleterek nasırlarınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Cildinizin yumuşaması ve gevşemesi için küvetinize 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Karbonatın hiç beklenmedik kullanım şekilleri olabiliyor. Güzellik için kullanabileceğiniz karbonatın kullanım şekillerini, Kabartma tozu ile 8 güzellik önerisi konusunda işlemiştik. Amerika’da yaşayan en ünlü Türk cerrah olarak dikkat çeken Dr. Mehmet Öz’ün namı diğer Dr. Oz’un sitesinde de kullanım şekilleri İngilizce olarak anlatılmış : http://www.doctoroz.com/slideshow/best-beauty-uses-baking-soda?gallery=true . İngilizce bilmeyenler için ilgimizi çeken birkaç kullanım şeklini sizler için dilimiz döndüğünce çevirdik :

Kabartma tozu ile sivilce tedavisi : Kabartma tozu ve bal karıştırılarak sivilceler için maske olarak kullanılabilir.

Tırnak temizleyici : Tırnaklarınızın üzerinde uzun süre parlatıcı ve oje bulunması tırnaklarınızın sararmasına yol açabilir. Tırnaklarınızı temizlemek için kabartma tozunu bir miktar peroksit ile karıştırarak tırnaklarınıza sürebilirsiniz.

Cilt parlatıcı : Bir yemek kaşığı limon suyu ve bir kaç damla zeytin yağını kabartma tozu ile karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra bu karışımı sürerek 10 dakika bekletip durulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here