Karbonatın Cilde Faydaları

Daha önce karbonatlı su içerek zayıflama konumuzda karbonatlı suyun zayıflama açısından nasıl etkin bir rol oynayabileceğini açıklamıştık. Peki bu karbonatın içerisinde ne var, yani nasıl oluşuyor ?

Karbonat’ın içeriği nedir

Karbonat, sodyum bikarbonat ve kabartma tozu olarak da bilinen beyaz bir tozdur. Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan NaHCO3 yani karbonat 🙂 alkalik bir karışımdır. Muhteviyatında bulunan maddelerden dolayı da oldukça ucuzdur ve geniş bir kullanım alanı vardır.

Karbonatın cilt için de bilinen bir çok faydası var. İşte karbonatın cilde faydaları : 

  • İçerisinde cildinize zarar verecek kimyasallar bulunmayan doğal bir güzellik maddesidir.
  • Karbonat granülleri suyla birlikte uygulanarak, aşındırıcı bir peeling olarak kullanılabilir. Cildin üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmanıza yardım edecektir.
  • Elma şırası sirkesi ile karıştırılarak doğal bir tonik olarak kullanılabilir.
  • Alkalik özellikleri ile cilde uygulandığında sivilce oluşmasını engelleyici ve sivilcelerin iyileşmesini sağlayıcı özellik gösterir.
  • Ciltteki asit oranını dengeleyerek cildin yağlanmasını engeller. Yağlı cilde sahip kişiler 1 suya 2 karbonat oranı ile maske oluşturabilirler.
  • Sıcak suyun içine karıştırılarak ayakları içerisinde bekleterek nasırlarınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Cildinizin yumuşaması ve gevşemesi için küvetinize 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Karbonatın hiç beklenmedik kullanım şekilleri olabiliyor. Güzellik için kullanabileceğiniz karbonatın kullanım şekillerini, Kabartma tozu ile 8 güzellik önerisi konusunda işlemiştik. Amerika’da yaşayan en ünlü Türk cerrah olarak dikkat çeken Dr. Mehmet Öz’ün namı diğer Dr. Oz’un sitesinde de kullanım şekilleri İngilizce olarak anlatılmış : http://www.doctoroz.com/slideshow/best-beauty-uses-baking-soda?gallery=true . İngilizce bilmeyenler için ilgimizi çeken birkaç kullanım şeklini sizler için dilimiz döndüğünce çevirdik :

Kabartma tozu ile sivilce tedavisi : Kabartma tozu ve bal karıştırılarak sivilceler için maske olarak kullanılabilir.

Tırnak temizleyici : Tırnaklarınızın üzerinde uzun süre parlatıcı ve oje bulunması tırnaklarınızın sararmasına yol açabilir. Tırnaklarınızı temizlemek için kabartma tozunu bir miktar peroksit ile karıştırarak tırnaklarınıza sürebilirsiniz.

Cilt parlatıcı : Bir yemek kaşığı limon suyu ve bir kaç damla zeytin yağını kabartma tozu ile karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra bu karışımı sürerek 10 dakika bekletip durulayın.