Kore Cilt Bakımı Rutini: 10 Adımda Kusursuz Cilt

Koreli Güzel Cilde Sahip Kadın

Hayatınızda hiç Koreli bir kadınla karşılaştınız mı veya bir Kore dizisi izlediniz mi? Eğer karşılaştıysanız, cildinin ne kadar muhteşem ve kusursuz olduğunu görmüşsünüzdür. Bu mükemmel cildin arkasında tarifi asırlar öncesine dayanan bir sır yatıyor: Kore cilt bakım rutini.

Sadece 10 adımdan oluşan bu cilt bakım reçetesi cildinizi sihirli bir dokunuşla parlatıyor, yumuşatıyor ve sıkılaştırıyor. Hem de inanamayacağınız kadar kısa sürede etkisini gösteriyor. Tek yapmanız gereken bu rutine sadık kalmak ve sabırlı olmak.

Koreliler cilt bakımının insanların sağlığı için hayati bir rol oynadığına inanıyorlar. Ayrıca bu bakım rutini onlar için hem eğlence hem de meditasyon anlamına geliyor.

1. Adım: Yağ bazlı temizleyicilerle başlayın

İlk olarak cildinizi makyajdan arındırın. Yağ bazlı temizleyicinizi makyajdan arınmış yüzünüzün tamamına ve boynunuza uygulayın. Dudak ve göz bölgesini atlamadığınızdan emin olun. Temizleyiciyi yumuşak hareketlerle masaj yaparak cildinize yedirdikten sonra ılık suyla yüzünüzü ıslatın.

Islak cilde tekrar masaj yapın ve durulayın. Bu süreç yüzünüzde gün boyu biriken kiri ve makyajı tamamen temizleyecek ve cildinizi temiz ve zinde hale getirecek.

2. Adım: Su bazlı temizleyicilerle cildinizi bir kez daha temizleyin

Cilt temizliği bitti sırada ne var diye düşünüyorsanız erkenci davranıyorsunuz. Evet yağ bazlı temizleyiciler makyajı ve kiri temizledi ama cildiniz hala kirli. Bu kiri temizlemek için de su bazlı temizleyiciye ihtiyacınız var. Köpük ya da jel olarak satılan su bazlı temizleyiciler, yağ bazlı ürünlerin tamamen ulaşamadığı kirleri temizleyerek cildi kirden tamamen arındırırlar.

Cildinizi ıslatın ve yuvarlak hareketlerle masaj yaparak su bazlı ürününüzü uygulayın. Suyla durulayın. Bu işlemden sonra cildinizde en ufak bir kir tanesi bile kalmayacak.

3. Adım: Cildinizi ölü deriden arındırın

Parlak ve temizlenmiş deriyi ortaya çıkarmak için ölü derilerden kurtulmanız gerekiyor. Ölü deri hücrelerini ciltten arındırmak cilt bakım ürünlerinin cildiniz için daha etkili olmasına yardımcı olur. Cildi örü derilerden arındırmak gözenekleri temizler ve cildi daha yumuşak ve canlı hale getirir. Aynı zamanda kusursuz görünen cildinizde makyajın daha kolay uygulanmasına yardım eder.

Cildinizi ıslatıp cildi ölü derilerden temizleyen ürününüzü uygulayın. Yuvarlak hareketlerle ürünü cildinize yedirin ve daha sonra yıkayın. Bu işlemi her gün tekrarlamak zorunda değilsiniz. Hassas bir cildiniz varsa haftada 2 kere, normal yapıda bir cilde sahipseniz de haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

4. Adım: Yüzünüze canlılık katın

Tonikler cildi tazeler ve kullanacağınız ürünlerin daha iyi emilmesi için cildinizi hazırlar. Aynı zamanda da cildin pH seviyesini düzenler. Temizleme sürecinde gözden kaçan kirleri temizlerken cildin nem seviyesini de dengeler.

Toniğinizi ister parmak uçlarınızla isterseniz de bir makyaj pamuğu yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan başlayarak kulaklarınıza kadar dışa doğru hareketlerle masaj yapın.

5. Adım: Esans kullanın

Kore güzellik anlayışında esansın apayrı bir yeri var. Sulu bir kıvamı olan ve cilt onarma özelliğine sahip tonik ve serum karışımı bir ürün olan esans cildinizi sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda canlandırıp gençleştirir.

Zaten 2 ayrı temizleyici kullandıktan sonra cildinizin en çok ihtiyacı olan şey nem oranını dengeleyecek bir nemlendirici. Esans da bu görevi yerine getirir ve cildinizi aydınlatırken pH seviyesini de düzenler.

Esansı toniğin hemen ardından parmak uçlarınızla ya da bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Durulamayın ve cildinizin esansı emmesine izin verin.

6. Adım: Serumlarla cildinizi onarın

Siyah noktalar, lekelenmeler, renk eşitsizlikleri ya da başka bir cilt problemi yaşadığınızda, cildinize doğru tedaviyi uygulamanız çok önemli. Cildinizi onarmaya ve lekelerden arındırmaya yardımcı olacak en doğru ürünü seçin.

Serumlar problemli bölgeleri hedefler ve sivilce, kırışıklık, gözenek sorunları ve cansız görünümle savaşır. Cildinize uygun serumu parmak uçlarınızla yüzünüzün problemli noktalarına yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Düzenli uyguladığınızda cildinizdeki problemin ortadan kalktığını göreceksiniz.

7. Adım: Maskelerle kendinizi şımartın

Korelilerin en sevdiği adımlardan biri maske aşaması çünkü bu aşama sadece cildinizi besleyip şımartmakla kalmıyor bir yandan da size rahatlatıcı ve sakinleştirici bir deneyim sunuyor. Cilt tipinize uygun malzemeler içeren bir maske seçmelisiniz. Doğal bakım maskeleri sayfamızda yüzlerce farklı özellikte maskeler bulabilirsiniz.

Maskeyi yüzüne yapıştırdıktan sonra 15-20 dakika gözlerinizi kapatıp uzanın. Maskenin cildinizi yumuşatmasına ve mükemmel hale getirmesine izin verin. Cildiniz güzelleşirken siz de yenilenmiş ve canlanmış hissedeceksiniz.

Haftada bir ya da iki kere maske yapabilirsiniz. Eğer isterseniz her gün de maske uygulayabilirsiniz.

8. Adım: Göz kremi uygulayın

Bir sonraki adım göz altlarınıza özen göstermek. Gözlerinizi çevreleyen deri daha narindir ve daha çok dikkat ve bakım ister. Göz kremleriyle narin cildinizi koruyabilirsiniz. Bu kremler, göz altı bölgesini nemlendirerek ve koruyarak göz çevrenizdeki morluklarla savaşır ve cildi yumuşatır. Yumuşayan ve morluklardan kurtulan göz altlarınız daha canlı ve genç gözükür.

Göz çukurunuzdaki kemikli bölgeye parmak uçlarınızla narince kremi uygulayın. Göz pınarlarınıza gelmemesine çok dikkat edin. Göz kreminizi hem sabah hem de gece olmak üzere günde 2 kere her gün kullanın.

9. Adım: Cildinizi nemlendirin

Nemlendiriciler ya da yüz yağları cildin nem dengesini koruyarak su oranını korur. Bu da cildinizi yumuşacık ve narin hale getirir. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçtiğinize emin olun. Nemlendiriciniz krem, jel ya da losyon olabilir. Önemli olan cildinize uygun ürünü bulmak.

Nemlendiricinizi her gün hem sabah hem de gece parmaklarınızla cildinize masaj yaparak uygulayın.

10. Adım: Cildinizi güneş kremiyle koruyun

İyi bir SPF oranı olan bir güneş kremini, özellikle gün içinde dışarı çıkıyorsanız, mutlaka kullanmalısınız. Güneş kremleri erken yaşta yaşlanmayı engeller ve cilt kanseri riskini azaltır. Zararlı UV ışınlarına karşı bir kalkan görevi yapan güneş kremleri cildinizi yanmadan, lekelerden ve renk eşitsizliklerinden korur.

Her gün dışarı çıkmadan önce güneş kreminizi uygulayın. En önemlisi yüzünüze sürdüğünüz en son ürününün güneş kremi olduğundan emin olun. Eğer güneş kreminiz başka ürünlerle karışırsa SPF etkisi zayıflar.

Kore cilt bakım rutini hakkında bilmeniz gereken ipuçları

Kore cilt bakım reçetesini uygularken, sağlıklı bir yaşam tarzınızın olduğundan emin olmalısınız. Aşağıdaki ipuçları bunun için size yardımcı olacaktır.

  • Beslenme düzeninize mercimek, meyve, sebze ve kuru yemişler dahil edin.
  • Akşamları saat 10.00’da yatağa girmiş olun. Geceleri saat 10.00 ve 02.00 arası cildin yenilenmesi ve vücudunuzun dinlenmesi için en doğru zamandır.
  • Aktif bir yaşam tarzınız olsun ve düzenli olarak spor yapın.
  • Hayata karşı olumlu bir yaklaşım edinin.
  • Stresten uzak durun ve her zaman sakin ve mutlu olun.

Şimdi basit adımlarla kusursuz bir cilde kavuşacağınız Kore cilt bakım rutinini nasıl uygulayacağınızı öğrendiniz. Cildinize doğru bakmak için uygulayacağınız bir sürü yöntem var ve her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Önemli olan şey, uyguladığınız rutinlerin yeni ya da popüler olması değil cildiniz için uygun ve doğru bir rutin olması. Kore cilt bakım rutini cilde iyi gelen besleyici bir reçete. Bu rutini deneyerek cildinize uygun olup olmadığını görmeye değer.

Sitemizde bulunan diğer bakım rutinlerine göz atmak isterseniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage