Pirinç Suyuyla Saç ve Cilt Bakımı

Pirinç

Pirinç kullanarak cilt ile saç bakımı, kulağa garip geliyor değil mi? Sizinle paylaşacağımız yöntemlerden sonra o kadar da garip gelmeyecek. Hatta gidip hemen tarifleri uygulamak isteyeceksiniz.

Yüzyıllardan beri Asyalı kadınlar pirinci besin özelliğinin yanı sıra güzellik ve bakım amaçlı da kullanmışlar. Özellikle Çin ve Japonya’daki kadın çiftçiler pirinçleri yıkadıkları suyla banyo yaparlarmış.

Saçlar için pirinç suyu

Geniş ancak hızlı bir araştırmanın sonucunda çok ilginç bir bilgiye rastladık. Çin’in küçük bir köyü olan Huangluo’daki kadınların saçları ortalama olarak 1 metre 80 santimetre! Bu özelliğiyle köy Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bulunmakta. Ayrıca bu kadınların saçları 80’li yaşlarının sonuna gelmeden beyazlamıyor. Böyle inanılmaz özelliklerdeki saçlara nasıl sahip oldukları sorulduğundaysa verdikleri cevap oldukça ilgi çekici : Pirinç! Saçlarının böyle uzun, canlı ve temiz olmasını sağlayan şeyin saçlarını mayalanmış pirinç suyuyla yıkamak olduğunu söylüyorlar. Peki pirinç suyu yalnızca saçlara mı iyi geliyor? Tabi ki hayır, dahası da var!

Pirinç suyuyla cilt temizlemenin mucizevi etkileri

Pirinç suyu muhteşem bir tonik işlevi görür. Cildinizi yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız pirinç suyunu mutlaka denemelisiniz. Pirinç suyu aynı zamanda aknelere iyi gelir ve cildinizde aknelerden dolayı oluşmuş kızarıklıkları azaltır, bölgedeki ateşi düşürür. İnanmayacaksınız ama uzun süre pirinç suyunu kullandığınızda sıkılaştırıcı özelliği sayesinde gözenekleriniz de kapanır ve porselen gibi bir cilde sahip olmak sizin için artık hayal olmaktan çıkar. Pirincin ten beyazlatıcı ve aydınlatıcı etkisini de zamanla göreceksiniz. Dolayısıyla eğer ciltteki koyu ve düzensiz lekelerden de şikayetçiyseniz pirinç suyu sizin imdadınıza Hızır gibi yetişecektir.

Pirinç suyu cilde ve saça neden iyi gelir?

En nazik ve doğal temizleyici maddeleri içermesinin yanı sıra pirinç suyu B1, C ve E vitaminleri ve antioksidan özellikli birçok mineral içerir. Bütün bu içerik gözeneklerin büzüşüp daralmasını sağlar, cildi parlatır ve yumuşatır. Hatta pirinç suyunu uyguladıktan sonra yüzünüzde kalan gözle görünmeyecek kadar ince tabakanın hafif bir güneş koruyucu özelliği de bulunmaktadır!

İçindeki antioksidanlar ve nemlendirici özelliği hem cilde hem saça iyi gelir. Pirinç suyunu cilde uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandırırsınız. Aynı zamanda yaşlılık lekelerinin oluşmasını ve halihazırda bulunan lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saça pirinç suyu uygulaması saçı korumaya yarar, saçın esnekliğini azaltarak kırılmaları önler. İçindeki bir karbonhidrat türü olan inositol saçı koruduğu gibi hasarlı yüzeyleri de onarır. Son teknoloji görüntüleme teknikleriyle yapılan çalışmalar inositol maddesinin saçı duruladıktan sonra bile bölgede kaldığını, böylece koruyucu ve güzelleştirici etkilerinin uzun süre devam ettiğini göstermiştir.

Pirinç suyunun en güzel yanlarından biri de cilt&saç bakımınız için ek olarak herhangi bir şey satın almanıza gerek olmaması. Hem hiç para harcamıyorsunuz, hem de evde yapabileceğiniz en basit ve en etkili temizleyicilerden birini elde ediyorsunuz. Bir insan daha ne ister ki?

Mayalanmış (Fermente) Pirinç Suyu

Yukarıda bahsedilen faydalar eğer pirinç suyunu mayalanmaya bırakırsanız daha da artacaktır. Fermente edilmiş, yani mayalanmış pirinç suyu sadece normal pirinç suyunun mayalanmaya bırakılarak hafifçe ekşiye dönmesi sonucu elde edilir. Mayalanmış pirinç suyunda da B vitaminleri, E vitamini, mineraller, antioksidanlar ve farklı olarak mayalanma sürecinde etkili olan “pitera” isimli bir madde bulunur. Bu madde son zamanlarda yaşlanma karşıtı hücre yenileyici özellikleriyle bütün kozmetik ve sağlık sektöründe popülerlik kazanmaya başlamış bir maddedir.

Elde edilen fermente pirinç suyu yüz temizleyicisi, tonik ve saçı durulama amaçlı kullanılabilir. Mayalanmış pirinç suyunun içindeki maddelerin gözenekleri sıkılaştırdığı, kırışıklıkları azalttığı, cildi gerginleştirip parlaklaştırdığı bilinmektedir. Öyleyse genç ve dikkat çekici görünmek isteyenler için fermente pirinç suyu mükemmel bir tercih!

Pirinç Suyu Elde Etmek İçin Yapılması Gerekenler:

Malzemeler

 • ½ su bardağı pirinç (esmer, beyaz, baldo… elinizde hangisi varsa)
 • 2 su bardağı su

Nasıl Hazırlanır?

 1. Pirinç suyu elde etmek için, önce pirinci 1 su bardağı suyla herhangi bir kir toz kalmayıncaya kadar yıkayın.
 2. Daha sonra yarım su bardağı pişmemiş pirinci bir kaseye koyun ve üzerini geçecek kadar suyu da kaseye ekleyin. 1 saat kadar pirinci suda dinlendirin. Arada bir elinizle yavaşça ve genişçe karıştırın ve yoğurur gibi yapın. Böylece su beyaza dönecek ve pirinçteki vitamin ve mineraller suya geçecektir. Bu maddelerin suya geçmesi oldukça önemlidir çünkü saçlarınıza ve cildinize bakımı sağlayacak olan maddeler bunlardır.
 3. Sade pirinç suyu: Şimdi pirinç suyunu süzerek pirinçten arındırın ve temiz bir kaba aktarın. Pirinç suyunu bu sade haliyle kullanabilirsiniz.
 4. Fermente pirinç suyu: Pirinç suyunu temiz bir kaba aldıktan sonra bir gün boyunca oda sıcaklığında beklemeye bırakın. Ekşimeye başladığında fermente olmaya başlıyor demektir. Yaşadığınız yerin iklimine göre bu işlem 24 saatten 48 saate kadar sürebilir. Daha sıcak yerlerde fermentasyon-mayalanma işlemi daha hızlı gerçekleşir.
 5. Şimdi pirinç suyunu bir tur karıştırın.
 6. Fermente pirinç suyunuz hazır! Hazırladığınız suyu buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz. Sadece buzdolabından çıkardığınız pirinç suyunu kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın.
 7. Kaynatma yöntemi: Bir başka pirinç suyu elde etme yöntemi de pirinci kaynatmaktır. Bunu yapmak için normalde pirinci pişirirken kullandığınız suyun 2 katını kullanın. Su kaynamaya başlayınca pirinçle suyu ayırın. Ya da pirinç tamamen piştikten sonra da suyu ayırıp, soğutup bu şekilde de kullanabilirsiniz.
 8. Hazırladığınız sade, fermente ya da kaynamış pirinç sularını buzdolabında 4-5 gün saklayabileceğinizi unutmayın.

Cilt ve Saça Pirinç Suyu Nasıl Uygulanır?

Cilt için:

Birkaç pamuk parçasını pirinç suyuna batırın. Pamuklar yardımıyla suyu nazikçe yüzünüze ve boynunuza birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Daha sonra yüzünüzdeki tabakanın kuruyup yararlı maddelerin iyice emilmesini bekleyin. Ayrıca kalan pirinç suyunu da yüzünüzü günün herhangi bir saatinde yıkarken durulama amaçlı kullanabilirsiniz.

Saç için:

Pirinç suyu – sade ya da fermente olması fark etmeksizin mükemmel bir saç bakım ürünü işlevi görür. Yumuşaklık ve esneklik sağlayarak saçlardaki hasarı onarır ve saç tellerini güçlendirir.

Ekstra besleyicilik sağlamak için pirinç suyunuzun içine birkaç damla biberiye ya da lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Saçınızı şampuanladıktan sonra, pirinç suyunu saçınıza dökün. Saç derinize masaj yapın ve 4-5 dakika boyunca pirinç suyunu bekletin. Daha sonra normal suyla saçlarınızı durulayın.

Pirinç suyunu normal şampuanızın yerine de kullanabilirsiniz. Daha temizleyici özellik kazandırmak için amla tozu veya pirinç unu ekleyebilirsiniz.

Hangi Pirinci Kullandığınız Fark Eder Mi?

Her çeşit pirincin saç ve cilt üzerinde kendine özgü etkileri vardır. Ayrıca pirinç suyunu elde etme şekliniz de – suda bekletmek, mayalamak, kaynatmak – sudaki içerikleri ve pH değerini değiştirecektir. Dolayısıyla gönlünüzde deneme yapıp hangi pirinç türünün ve hangi yöntemin sizin için en iyi olduğunu görmenizi öneririz.

Muhteşem, dikkat çekici, ışıl ışıl teniniz ve saçlarınızın tadını çıkarın!

9 Yorum

 1. Pcos hastası ve burun üzerinde gayet köyü bir melezma sahibi olan biri olarak daha önce bir çok yol ve ilaç kullandım bunu da inançsız olarak denedim ve ilk günden etkisini gordüm. Yaklaşık olarak bir haftadır kullanıyorum ve neredeyse yarıdan fazla şekilde iyileşti. Ufak da bir detay vereyim ben tesadüfen kaynamış pirincin suyunu fermente ettim yani ekşittim bu da odamda kutuda kendiliğinden bekleyerek oldu tabi. Yani iki yöntemi birlikte kullandım. Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ederim.

 2. Sadece 4-5 gün mü etkisini sürdürüyor yani bir fısfısa koysak ve duştan sonra saça ve yüze kullansak olmaz mı?4-5 günden sonra aynı etkiyi vermez mi ya da içindeki mineralleri vitaminleri kaybeder mi?

 3. Princ suyunu geceden yapsam bir gün dinlenip ertesi günü gece sprey şişesine koyup gece yatmadan yüzümü püskürtsen yüzüm hassas kuru olurmu her gün yatmadan yapsam

 4. Saç yıkandıktan sonra mı sürülür veya kuruyken mi ve bide sürüldükten sonra şampuan ile mi yıkamalıyız.🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage