Sivilce izleri doğal yollarla nasıl geçer

Sivilce izleri doğal yollar

Cildiniz sizin dostunuzdur ve sızı dış etkenlerden savunur. Siz her ne kadar sivilceler için cildinize nefret duygusu besleseniz de, aslında bu cildinizin bir suçu değil savunma biçimidir. Sivilceler neden olur ve nasıl oluşur yazımızda sivilcelerin çıkışının biyolojik incelemesini, neden bazı insanlarda daha çok çıktığını, sivilce çıkmaması için dikkat edilmesi gerekenleri yazdık. Bu yazımızda ise sivilceler geçtikten sonra bıraktığı izleri nasıl doğal yollarla geçirebileceğimizi yazıyoruz.

Korunmak tedaviden daha önemlidir

Sivilce izlerinden şikayetçiyseniz ilk bilmeniz gereken iz olmalarını önlemek için kesin olarak bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. İz kalmadığında tedaviye de ihtiyaç olmayacağı için en baştan iz oluşmamasını sağlayabiliriz.

Sivilcenizle oynamayın

İz kalmaması için ellerinizi kesinlikle sivilcelerden uzakta tutun. Üstünü koparmayın veya sıkmayın. Sadece hangi tedaviyi uygulayacaksanız sivilceler ile temasınız o zaman olsun. Tedavi ve ilaç sürme işlemleri sırasında da yumuşak dokunuşlarla ellemeye özen gösterin. Sivilcelerinizi sıkarak ve onlarla oynayarak kolajen kaybını arttırırsınız ve daha derin ve daha büyük iz bırakacak sivilceler oluşur.

Sivilce izlerini güneşe maruz bırakmayın

Cildiniz sivilce izlerini zaman içerisinde iyileştirecek güce ve yeteneğe sahiptir. Zaman geçtikçe izlerin renginin daha da açıldığını gözlemlersiniz. Fakat sivilce izleri güneşe maruz kaldıkça bu iyileşme işleminin yavaşladığını hatta koyulaşarak gerilediğini göreceksiniz.

İyileşme işlemini doğal maskelerle hızlandırabilirsiniz

Dikkat edeceklerinizin yanı sıra, sivilce izlerinden daha hızlı kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz doğal maskeler de bulunuyor. Aşağıdaki maskelerden kendinize uygun olanları seçerek izlerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Limon maskesi

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı  bal
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca düzenli bir şekilde yüzünüzdeki sivilce izlerine sürün. 20 dakika sonra bol su ile durulayabilirsiniz. 10 gün içerisinde farkı göreceksiniz. Karışımı uyguladıktan sonra temizleyene kadar kesinlikle güneşe çıkmayın.

Domates maskesi

 • 2 domates
 • 1 salatalık
 • 2 avokado

Domateslerin kabuklarını çıkarıp ezerek lapa haline getirin. Salatalığı ve avokadoları rendeleyerek suyunu sıkın ve domatesin üzerine dökün. Güzelce karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 – 20 dakika bekleyin. Suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha büyük sivilce izleri için bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Bal maskesi

 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 veya 3 aspirin
 • Bir kaç damla su

Aspirinlerin üzerine katılığı gidecek kadar bir kaç damla su damlatın. Yumuşamış aspirinleri balın içerisine katarak karıştırın. İz olan bölgelere uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bol suyla yıkayıp durulayın. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu maske sivilce izlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Zeytin yağı maskesi

 • Zeytin yağı
 • Ilık su
 • Temiz bir havlu

Avucunuzun içine bir miktar zeytin yağı alarak yüzünüze bununla yumuşakça masaj yapın. Sivilce izleri bulunan bölgelerin üstüne daha çok konsantre olun. Masaj işlemini zeytin yağı cildiniz tarafından emilene kadar sürdürün. Havluyu alarak ılık suda yüzeyini ıslatın. Havluyu yüzünüze sererek 4-5 dakika bekleyin. Havluyla zeytin yağının fazlalığını yumuşakça yüzünüzden alın. Sakın ovalamayın. 1-2 dakika sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu maske 2 günde bir uygulandığında akne izlerini çıkarmaya başlar.

Cilt lekelerine karşı etkili maske

 • 2 adet yumurta akı
 • Bir miktar pirinç unu

Yumurta aklarını bir kasenin içerisinde karıştırarak içerisine cıvıklığını alacak kadar pirinç unu ekleyip kıvam alana kadar karıştırın. Bu maske yüzünüze ve ellerinizin üst kısmına uygulanabilir. Maske yaklaşık 7-8 dakika sonra kuruduktan sonra, bol ılık su ile durulayın. Özellikle yüz ve el üzerindeki cilt lekeleri ve güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan lekeleri gidermeye yardımcı olacak bir maskedir.

Sivilce izleri ile savaşan bitkisel mucizeler

Sivilce izleri için bu maskelerin yanı sıra bazı mucize şifalı bitkiler de tedavi işlemini hızlandırabilir. İşte doğadan gelen ilaçlar ve sivilce izleri tedavisi için nasıl kullanmanız gerektiği ;

Yalancı tespih ağacı : Yalancı tespih ağacı, her türlü cilt bozuklukları için kullanılan iyileştirici bir bitkidir. Ezilmiş yalancı tespih ağacı yapraklarını izlerin üzerine uygulayabilirsiniz veya yalancı tespih ağacından yapılma bir doğal sabun ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Hint defnesi yağı : Anti mikrobik özelliği ile Hint defnesi yağı da sivilce izleri tedavisi için kullanılabilir.

Çemenotu : Çemenotunun yapraklarından hazırlanmış macunları da uygulayarak izleri tedavi edebilirsiniz.

Gül suyu : Gül suyu ve sandal ağacından bir maske hazırlayarak yüzünüzdeki izler için kullanabilirsiniz.

Nane : Nane suyu ile zerdeçal tozunu karıştırarak oluşturulan karışım sivilce izlerinin geçmesi için kullanılabilir.

Lavanta yağı : Cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olacak lavanta yağı cilt izleri için de kullanılmaktadır.

Sandal ağacı tozu : Zerdeçal, süt ve sandal ağacı tozu ile yapılan karışım hem akne tedavisinde hem de iz bırakmaması için kullanılıyor.

Lavanta : Lavanta, taze limon suyu ile karışım haline getirilerek maske olarak kullanılabilir.

Aloe-vera : Her türlü cilt probleminde tedavi edici rol oynayan mucize bitki aloe-vera sivilce izleri için de oldukça etkili bir bitkidir.

Sarımsak : Sivilce izlerini bir diş sarımsak ile ovmak da izleri geçirmede etkili bir doğal tedavidir.

Youtube kanalını takip ettiğimiz Ayşe Çakar aşağıdaki videoda, ipucu pazartesi bölümünde sivilce izleri için kullandığı kürün tarifini veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage