Yağlı Ciltler İçin 9 Basit Kış Bakım İpucu

Yağlı Ciltler İçin Kış Bakımı

100 kadına sormadık ama “Hangi cilt tipi olmak istemezdiniz?” diye sorsaydık muhtemelen alacağımız en popüler cevap yağlı cilt olacaktı. Yağlı cilt en istenmeyen cilt evet ve kışın bir nebze de olsa daha az yağlı olacağını düşünenler yanılıyor. Kuru ciltler daha kışın daha kuru olur ama yağlı ciltler daha az yağlı olmazlar. Peki yağlı cilde sahip olanlar kış aylarında nelere dikkat etmeli? Okumaya devam edin!

Yağlı Ciltler İçin Kış Bakımı

Yağlı cilt dünyanın sonu değil, doğru ipuçları ve doğru cilt bakımı sayesinde bunu avantaja bile çevireceğiniz durumlar olabilir.

1. Doğru Nemlendiriciyi Seçin

Doğru Nemlendirici

Yağlı cilde sahip olan kişiler kışları da yağ içermeyen bir nemlendiriciyi düzenli olarak kullanmalılar. Zaten nemlendirici seçerken dikkatinizi çekecektir, yağlı ciltler için diye üzerinde mutlaka yazar. Yağlı ciltler için E vitamini de içermesine dikkat ederseniz en iyi seçeneği seçmiş olursunuz. Her yüz yıkama işlemi sonrasında yağ dengesini sağlamak için nemlendiriciyi mutlaka uygulayın.

2. Temizleyici, Tonik ve Nemlendirici

Temizleyici, Tonik ve Nemlendirici

Temizleyici, tonik ve nemlendirici sırasını artık cilt bakımı rutini haline getirmiş olmanız gerek. Bu sadece kış aylarında değil tüm mevsimler için geçerli bir durum. Tıpkı nemlendiriciniz gibi temizleyici ve toniğiniz de su bazlı olmalı.

3. Eksfoliasyon Uygulayın

Eksfoliasyon

Eksfoliasyon kelimesini yeni duymuş olabilirsiniz ama gözünüzü korkutmasın, ciltteki ölü hücreleri temizlemek anlamına geliyor. Yine E vitamini içeren kaliteli bir eksfoliasyon jeli yardımı ile bu işlemi uygulamanız cildiniz açısından son derece faydalı. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

4. Temiz ve Yumuşak Bir Havlu

Temiz ve Yumuşak Bir Havlu

Temiz ve yumuşak bir havlu kullanmak hem ciltteki yağ oranını hem de cilt problemlerini azaltabilir. Yağlı cilde sahip kişiler pek çok kişinin yaptığı yanlış olan yüzü yıkadıktan sonra havlu ile cildi ovalayarak kurutma işlemine kesinlikle dikkat etmeli. Yumuşak hareketlerle nazik bir şekilde kurutmak çok çabuk tahriş olabilecek yağlı ciltler için önemlidir. Normal ciltlere oranla daha fazla bakteri içeren yağlı cilde sahip kişiler sık sık havlu değiştirerek bu bakterileri havlu vasıtası ile ciltlerine geri almanın önüne geçebilirler. En azından haftada 1 kez havlu değiştirmenin mutlaka faydasını göreceksiniz.

5. Vazelinden Uzak Durun

Vazelinden Uzak Durun

Kışın pek çok kişinin dostu olan vazelin yağlı ciltlerin uzak durması gereken bir kremdir. Dudaklarınız için eğer vazelin kullanıyorsanız buna alternatif olarak ev yapımı dudak kremi deneyebilirsiniz.

6. Kullandığınız Ürünler Nemlendirici Özellikli Olsun

Nemlendirici Özellikli Cilt Bakım Ürünü

Kullanacağınız şampuan, sabun, vücut jeli gibi bakım ve temizlik ürünlerinin mutlaka ekstra nemlendirici özellikli olmasına özen gösterin. Vücudunuzda kullanacağınız sabun veya vücut jelinin gliserin içerikli olmasını tercih edebilirsiniz. Yüz için kullanacağınız ürünlerin yağ içermemesine de ekstra özen gösterin.

7. Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Hepimiz soğuk kış aylarında sıcacık bir banyo ile rahatlamayı seviyoruz. Ama bu aşırı sıcak su cilt yüzeyindeki doğal yağ katmanlarının ciltten soyulup alınmasına sebep olabiliyor. Bunlar cildimiz için faydalı ve koruyucu yağlar. Ayrıca soyulup atılan bu kısım cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olan kısmı da içeriyor. Bunun önüne geçmek için bir kaç damla çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz.

8. Yağ İçermeyen Makyaj Ürünleri Kullanın

Yağ İçermeyen Makyaj Ürünleri

Diğer bakım ürünlerinde olduğu gibi kozmetik alışverişlerinizde de önceliği yağ içermeyen su bazlı ürünlere verin. Kozmetik ürünleri faydalı yağlar içerse bile bunları tercih etmeyin çünkü ne olursa olsun cildinizdeki yağ oranını artıracak. Daha uzun süre cildinizde duracak ve matlık efekti verecek toz ürünler sizin için daha ideal olabilir.

9. Yeterli Miktarda Su Tüketin

Yeterli Miktarda Su Tüketin

Günlük en az 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Cildinizin ihtiyacı olan nemi almanızı sağlarken toksinlerin ve bakterilerin gözeneklerinizden atılmasına da yardımcı olur.

2 Yorum

  1. Limonu sakın yüzünüze temas ettirmeyin ben yaptım 1 saat kadar bekledim acılı bir şekilde sivilceler kurumadı ve yüzümü tahriş edip derinin pullanmasına neden oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage