Yağlı ciltler için bitkisel yüz bakım maskeleri

Yağlı cilt tipine sahip kişiler sık sık ciltlerinden şikayetçi olurlar. Daha zor yaşlanan bir cilt tipine sahip olmanız, çizgi ve kırışıklıkların diğer cilt tiplerine göre daha zor oluşması cilt tipinizi sevmeniz için geçerli sebepler olabilir. Cilt tipinizin dezavantajlarını da evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel maskelerle giderebilirsiniz. İşte bu yazıda tam olarak bu maskelerin tariflerini vereceğiz. Bu yazıyı bir köşede tutun, sonradan sürekli sürekli açmanız gerekebilir.

Maskeler genellikle yüz cildinizde bulunan aşırı yağ seviyesini dengelemeye dayalı etki gösterecekler ve içerisindeki malzemelere göre kimi besleyici kimi de temizleyici özellikte olabilir.

Tıkalı gözenekler ve siyah noktalar için kil maskesi

Tıkalı gözenekler için maske

Yağlı cilde sahip kişilerin en sık karşılaştığı sorunların başında siyah noktalar gelir. Bu maske siyah noktaları sökücü etki gösterirken tıkalı gözeneklerinizi de açarak cildinizin nefes almasını sağlıyor. Maskeyi uyguladıktan sonra ferahlamış hissedeceksiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu
 • 1 yumurtanın beyazı
 • Bir kaç damla limon suyu
 • Yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri yumuşak bir kıvam oluşturana kadar güzelce karıştırın.

Kullanılışı

Göz bölgesine değdirmemeye dikkat ederek yüzünüze eşit bir şekilde yedirerek maskeyi sürün. 20 dakika kurumasına izin verin. 20 dakika sonra ılık ve bol suyla yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi cildinize haftada bir uygulayabilirsiniz. Maskeyi daha çok gece uygulamanızı öneriyoruz, çünkü maskede limon suyu bulunması cildinizin gün ışığına karşı hassaslaşmasını sağlayacaktır.

Sıkılaştırıcı limon maskesi

Sıkılaştırıcı limon maskesi

Özellikle aşırı yağlı ve parlayan yüzler için mutlaka yağ dengesini düzenlemeye ihtiyaç vardır. Limon maskesi ise bunu sağlamakla birlikte cildinizi de sıkılaştırıcı etki göstereceği için daha genç bir görünüme kavuşursunuz. Limon maskesi yüzünüzde bulunan toksinlerin atılması için de oldukça etkili bir maskedir.

Malzemeler

 • 2 limon kabuğu
 • 2 çorba kaşığı su

Limon kabuklarını suyun içerisinde üç dakika bekletip yumuşatın. Yumuşayan limon kabuklarını robotta püre haline gelecek şekilde ezin.

Kullanılışı

Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yağlı ciltlere uygun bir sabunla iyice temizleyip kurutun. İçerisinde limon kabuğu bulunduğu için göz bölgesine dikkat ederek bir pamuk yardımı ile maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak durulayabilirsiniz. Dilerseniz arkasından nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Akne önleyici kayısı maskesi

Akne önleyici kayısı maskesi

Yağlı ciltlerin en büyük sıkıntıları nedir diye sorsak heralde çoğunluğunun ilk söyleyeceği sivilceler olurdu. Sivilceler neden olur konumuzda nasıl oluştuğunu gösteren bir yazı yayınlamıştık. Şimdi bu maske ile oluşmasını nasıl önleyebiliriz ona bakacağız. Yüzdeki yağlılık oranını dengeleyen bu maske aynı zamanda cildi de besleyici özellik taşır.

Malzemeler

 • 1 kayısı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı

Kabuğu soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış kayısıyı robotta ezerek püre haline getirin. Kil ve yoğurdu da ekleyerek yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın.

Kullanılışı

Göz bölgesine gelmemesine dikkat ederek yüzünüze maskeyi sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Not: Kayısı çekirdeği yağı da cilt için oldukça faydalı bir yağdır. Kayısı çekirdeği yağı faydaları sayfasından cilt için kullanım alanlarına bakabilirsiniz.

Nemlendirici muz maskesi

Nemlendirici muz maskesi

Yüz cildini besler ve nemlendirir, fazla yağı toplayarak ölü derileri soyucu özellikler de taşır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı muz püresi
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Bir kaç damla limon suyu

Hazırlanışı

Yumuşak bir kıvam elde edene kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Kullanılışı

Göz bölgesine değmemesine dikkat ederek yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Sivilceler için aspirin maskesi

Sivilceler için aspirin maskesi

Aspirinin içinde cildiniz için muhteşem onarıcı özelliklere sahip salisilik asit bulunuyor. Limon suyunda da anti-bakteriyel özellik taşıyan sitrik asit bulunmaktadır. Bu karışım da sivilceleriniz için iyileştirici özelliğe sahip bir maske olacaktır. Aynı zamanda bu maske cildinizi yumuşatacak ve parlaklık verecektir.

Malzemeler

 • 5 adet aspirin
 • 1 adet limon

Hazırlanışı

Aspirini küçük parçalara ufalamak için bir fincan veya kupanın altıyla ezebilirsiniz. Daha sonra ufaladığınız aspirinin üzerine 2 kaşık limon suyu dökün ve yumuşayıp pütürlü bir krem haline gelene kadar karıştırın.

Kullanılışı

Karışımı maske olarak tüm yüzünüze dikkatlice sürün. Karbonata batırılmış bir bezle yüzünüzdeki maskeyi söküp daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi sivilce durumunuza göre azsa haftada bir kere, çoksa iki kere olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Yağ dengeleyici yoğurt maskesi

Yağ dengeleyici yoğurt maskesi

Bu maske yağlılık oranını dengelerken gerekli olan beslenmeyi de cildinize verecektir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı muz püresi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 5 damla nane yağı
 • Yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı

Güzel bir kıvam elde edene kadar tüm malzemeleri birbirine karıştırın.

Kullanılışı

Yüze ve boyuna sürebilirsiniz ama göz bölgesine dikkat edin. 15 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Yağlı cilde sahip olanlar bu maskeyi haftada bir kullanabilirler.

Sivilceye yatkın ciltler için çilek maskesi

Sivilceye yatkın ciltlere çilek maskesi

Çilekler varken neden akne ilaçları alasınız ki? desek çok mu abartmış oluruz acaba? Aspirinde bulunan salisilik asit çilekte doğal olarak bulunuyor ve sivilcelerin oluşmasını önleyici etki ediyor. Zaten eczanelerden alacağınız çoğu akne ilacında bu asitin bol bol bulunuyor. En iyisi ilaçları denemeden önce doğal yollarla baş etmeye çalışmak.

Malzemeler

 • Çeyrek kase çilek
 • Çeyrek kase yoğurt

Hazırlanışı

Yoğurdu ve çileği dolaptaysa dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına getirin. Malzemeleri robota koyup ezerek püre haline gelmesini sağlayın.

Kullanılışı

Karışımı yüzünüze yayın ve 10-15 dakika sonra soğuk su ile yıkayarak durulayın. Bu maskeyi ayda iki kere uygulayarak sivilcelerle savaşabilirsiniz.

Yumuşatıcı yeşil çay maskesi

Yumuşatıcı yeşil çay maskesi

Yeşil çayı içmek kadar maskesini yüzünüze uygulamak da yararlı. Özellikle yağlı ciltleri yumuşatmak için bu maske birebir. Yüzünüzdeki derinin elastikiyetini de arttıracak olan bu maske fazla yağı da cildinizden emecektir.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı aloe-vera jel

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri birbirinin içerisinde iyice çözünecek şekilde karıştırın. Karışım sonucunda kremsi bir kıvam oluşması gerek.

Kullanılışı

Göz bölgesine dikkat ederek boyun bölgenize ve yüzünüze sürün. 15 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Sivilce izleri için yulaf maskesi

Sivilce izleri için yulaf maskesi

Sivilcelerden sonra izler kalabilir. Bu izler yabancı maddelerin o bölgede toplanması sonrası da meydana gelebilir. Bu maske de soğan ve yulaf içeriği ile yabancı maddeleri temizleyici özellik taşıyor. Bu maskenin derin izleri geçiren bir maskeden ziyade daha yüzeysel sivilce izlerine karşı daha etkili olduğunu hatırlatalım.

Malzemeler

 • Çeyrek kase kaynar su
 • Yarım kase sade yulaf ezmesi
 • 1 büyük beyaz soğan
 • Yarım çay kaşığı bal

Hazırlanışı

Kaynar suyu yulaf ezmesinin üzerine dökün. 5 dakika demlenmeye bırakın. Soğanı robota atıp püre haline gelene kadar ezin. Hala sıcak haldeyken soğanı ve balı yulaf ezmesi karışımına ekleyin. Karıştırın ve krem kıvamına getirin.

Kullanılışı

Yüzünüze yayarak uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Eğer maske yeterince kalın değilse biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi bir kavanoza koyup dolapta saklayabilirsiniz ama donmamasına dikkat edin. Kullanacağınız zaman dolaptan çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Haftada bir kere bu maskeyi kullanabilirsiniz.

Yüz lekeleri için elma maskesi

Yüz lekeleri için elma maskesi

Cildi temizler, tonunu düzenler ve yumuşatır. Bu maske aynı zamanda yüzünüzdeki lekeleri temizlemek için de uygulanabilir.

Malzemeler

 • 1 elma
 • Bir kaç damla limon suyu
 • Yarım çay kaşığı ada çayı
 • Yarım çay kaşığı kuşdili

Hazırlanışı

Hafifçe yumuşayana kadar elmayı haşlayın. Kabuklarını çıkararak robotta püre haline gelecek şekilde ezin. Aynı robota ada çayı, kuşdili ve limon suyunu da ekleyerek ezmeye devam edin. Dilerseniz krem kıvamı alana kadar bir kaşıkla ezerek karıştırabilirsiniz.

Kullanılışı

Göz bölgesine dikkat ederek boğaz ve yüz bölgesine sürün. 25 dakika sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Youtube kanalını da takip ettiğimiz Ayşe Çakar kanalında kil maskesinin nasıl kullanılacağını anlatmış, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage