Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Rutini

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Rutini

Cildiniz kendi kendisi ile ilgilense harika olmaz mıydı? Kırışıklıklar veya diğer cilt sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmazdı. Her zaman kusursuz görünüşe sahip olurdunuz. Ne yazık ki, dünyada bu lükse sahip kimse yok. Her cilt tipinin kendine özgü gereksinimleri vardır ve cilt tipinize göre günlük bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekir.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz cildinize nasıl bakım yapacağınız konusunda size yol gösterecek birçok talimat ve öneri var. Ancak, göründüğü kadar karmaşık olmak zorunda değil. Yapmanız gereken tek şey birkaç şeyi aklınızda tutmak ve bir rutin oluşturmak. Yağlı ciltler için günlük cilt bakımı rutinini öğrenmek için okumaya devam edin.

Cilt tipini belirlemeT bölgeniz parlak ve yağlı ise, yağlı cildiniz olabilir. Yağlı cilt, fazla yağ üreten daha büyük yağ bezlerine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca bu cilt tipi sivilcelere de yatkındır.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Rutini

Yağlı cildin aşırı sebum üreten aşırı aktif bezleri vardır. Cilt bakım rutininin amacı, nemlendirme seviyelerini korurken yağı en aza indirmek olmalıdır.

Sabah için;

1. Temizleme

Yağlı cildiniz varsa, temizleyici bir yüz yıkamayı tercih etmek önemlidir. Yağsız temizleme jelleri veya köpükler de seçilebilir. Sülfat içermeyen ürünleri tercih edin, çünkü bunlar cildinizi kurutma riskini azaltırken yağlılığı kontrol eder.

2. Fırçalama

Cilt gözeneklerini ara sıra temizlemek için çok yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Yağlı cilt beyaz noktalara, siyah noktalara ve tıkanmış cilt gözeneklerine eğilimlidir ve fırçalama cildinizin düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ancak sert bir yıkayıcı kullanmaktan kaçının. Nazik ovucuları haftada üç kez kullanabilirsiniz.

3. Toner

Sodyum PCA, cadı fındığı veya sardunya gibi maddeler içeren alkolsüz tonerler, yağlı ciltlerle uğraşmanın etkili yollarındandır. Bu cilt sıkılaştırıcı bileşenler cildinizi temizlemeye ve cildinize zarar vermeden veya nemliliğini azaltmadan cilt gözeneklerini arındırmaya yardımcı olur.

4. Nemlendirici

Popüler inanışın aksine, yağlı cilt tipleri için bile nemlendirme çok önemlidir. Nemsiz kalmış bir cilt, yağ bezlerinizin aşırı hızlı çalışmasına neden olabilir, bunun sonucunda cildinizi eskisinden daha kötü bir durumda bırakır.

Yağsız nemlendiriciler arayın. Su bazlı, komedojenik olmayan losyonlar genellikle yağlı ciltler için iyi seçeneklerdir. Bu ürünleri kullanınca cildinizi hafif hisseder, nemlendirir ve mat bir görünüm bırakır. Aşırı yağlı bir cildiniz varsa, iyi bir nemlendirici jele yatırım yapmayı seçebilirsiniz.

5. Güneşten Korunma

Yağlı bir cildiniz varsa güneş kremi üzerinde düşünmek çekici görünmeyebilir. Ancak, bunun nedeni büyük olasılıkla doğru ürünleri kullanmamanızdır. Çinko oksitli güneş kremleri cilt bakım rutininizde fark yaratabilir. Bu ürünler cildinizi mat bir görünümle terk ederken, hasarları da önler.

Gece İçin;

1. Temizleme

Sabah için kullandığınız temizleyici gece de kullanabilirsiniz.

2. Toner

Sabah rutininizde kullandığınız toneri kullanabilirsiniz.

3. Serum (AHA / BHA)

Yağlı ciltler genellikle büyük gözeneklere sahiptir ve AHA / BHA serumları cilt gözeneklerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Akneye yatkın bir cildiniz varsa, çay ağacı yağı ve salisilik asit gibi bileşenleri arayın.

4. Serum (Retinol)

Retinol içeren herhangi bir serum kullanın. Bu serum yağlı ciltler için faydalıdır çünkü sürekli kullanımda gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

5. Gece Kremi

Sonunda, uyguladığınız tüm cilt bakım ürünlerini kilitlemek için su bazlı, yağsız ve komedojenik olmayan bir gece kremi kullanabilirsiniz. Su bazlı bir nemlendirici, aşırı hafif hissettiği için yağlı ciltler için idealdir.

Ek Tedaviler

Yüz bakımı ve kil maskeleri, yağ kontrolünü ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlayacak ek tedaviler olabilir. Kil maskeleri fazla yağı emmeye ve cildinizi temiz tutmaya yardımcı olur.

Kil maskelerini haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Kil maskeleri için bentonit kilini seçin. Su veya gül suyu kullanarak bir maske yapın ve cildinize uygulayın. Arada sırada cildinizde su ile seyreltilmiş limon suyu da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir Cilt Bakımı için Ek İpuçları

  • Yüzünüzü iki kez yıkayın

Yüzünüzü günde iki kez yıkamak temiz tutar ve hasarları önler. Yüzünüzü fazla yıkamamanız önemlidir, çünkü bu kuruluğa neden olur ve cildin nem bariyerine zarar verir. Yağlı cildiniz varsa, yüzünüzü günde üç kereden fazla yıkamayın.

  • Makyaj kalıntılarını temizleyin

Yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi asla unutmayın. Makyaj gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinize nefes alma şansı vermez. Bu, kırılmalara ve cildin durumunun kötüleşmesine yol açabilir.

  • Nemlendirmeyi unutmayın

Cilt tipinizden bağımsız olarak, nemlendirme cilt bakım rutininizin önemli bir parçası olmalıdır.

  • Aşırı sıcak duş almaktan kaçının

Sıcak duşlar nem kaybına yol açan cilt gözeneklerini açar. Bunu önlemek adına, duş almak ve yüzünüzü yıkamak için soğuk / ılık su kullanmayı deneyin.

  • Yeteri kadar su tüketin

Su tüketmek cildinize sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu nemi verecektir. Susuz kalırsanız, hiçbir miktarda nemlendirici cildinizi canlandırmaya yardımcı olamaz.

  • Günde 8 saat uyuyun

Uyku, vücudunuzdaki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Uyku eksikliği, ciltteki hücre sürecini olumsuz etkileyerek cilt hasarına yol açabilir.

  • Güneş kremini unutmayın

Söz konusu cildiniz olduğunda güneş en büyük zarar verici faktördür. Bu nedenle, daima güneş koruyucu veya minimum güneş koruma faktörü 30 SPF olan bir nemlendirici kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage