12 adımda sağlıklı bir cilde kavuşun

Sağlıklı bir ciltHerkes, temiz, pürüzsüz, yumuşak ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı bir cilt tüm bu saydıklarımıza sahip olan cilttir. Sağlıklı cilde sahip kişiler makyaj yapmaya ihtiyaç bile duymazlar. Peki bu cilde sahip olabilmek için tam olarak nelerden kaçınıp neleri düzenli olarak yapmanız gerektiğini ne kadar biliyorsunuz?

Aşağıda size önerdiğimiz altın değerindeki 12 adımı izleyerek ve bu adımlarda anlatılanları uygulayarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Unutmayın cildinizi sadece bakımla güzelleştiremezsiniz aynı zamanda onu korumanız da gerekiyor. Eğer bunları yaptığınızda da sonuç alamıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var demektir.

Kola ve şeker1 – Şeker kullanımınızı azaltın

Şekeri tamamen hayatınızdan çıkartın demiyoruz, ama asitli içeçekler ve şekerlemelerin içerisinde bulunan şekerler gibi aşırı zararlı şekerlerin alımını durdurmak sadece cildinizi değil, genel olarak sağlığınızı etkileyecektir. Azalttığınız bu yapay şekerlerin yerine bol bol meyve yerseniz vücudunuz ve özellikle cildiniz size fazlasıyla teşekkür edecektir. Bunların aksine doğal olan şekerleri tüketmekte fayda vardır. Hem beyin hem de vücut için faydalı olan doğal şekerler, kuru üzümde ve meyvelerde bolca bulunmaktadır.

güneşlenme2 – Bol bol güneşlenin

Yapılan çalışmalar hemen hemen her kanser tipine karşı en etkili vitamin olarak D vitaminini gösteriyor. D vitaminini alabileceğimiz en güzel yol ise güneşlenmek. Fakat burada her şeyin fazlasının olduğu gibi, güneşin de fazlasının size zarar verebileceğini unutmamak gerekiyor. Güneşle iyi arkadaş olup gereken ışınları ve vitaminleri almanız cildiniz için olduğu kadar depresyona da iyi geldiği bilinmektedir. Sadece yaz tatillerinde değil, güneş olan her ortamda biraz faydalanabilirsiniz.

pişmiş balık3 – Fıstık ve balık tüketin

Hem fıstık hem de balık içerdikleri yağlar bakımından oldukça faydalıdır. Bunlarda bulunan faydalı yağlar, vücudunuzdaki diğer zararlı yağları yok etmeye çalışacağı için, bol bol balık ve fıstık tüketerek sağlıklı bir cilt için bir adım daha atmış olursunuz. Ayrıca soya yağları da sizin için sağlıklı bir seçim olacaktır. Vücudunuz için zararlı olan yağları genellikle hamburger, pizza gibi fast food ürünlerinden aldığınızı düşünürsek, bu tip fast food besinler yerine daha bol lifli besinler tüketebilirsiniz.

cilt tipi belirleme4 – Cilt tipinizi belirleyin

Her cilt tipi farklı bir karaktere sahiptir ve her cilt tipi için uygulanacak bakım ve temizleme işlemi de farklılık gösterebilir. Siz kendi cilt tipinizi belirleyip, ona göre devamlı kullandığınız temizleyicilerinizin olmasına özen gösterin. Bunun için başkası tarafından önerilen temizleyicilerden çok kendiniz test ederek uygun gördüğünüz kremleri kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle egzama türü deri hastalıkları bulunanlar bu tip temizleyici kozmetik ürünlerden uzak durmalıdırlar. Hangi cilt tipine sahipsiniz konusunu inceleyerek cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

su için5 – Çok su için

Dehidrasyon ( Vücuttaki su oranının azalması ) , cildiniz için isteyeceğiniz en son şeydir. Suyun besleyici ve onarıcı gücünü cildinizden eksik etmeyin ve su içmek için susamayı beklemeyin. Çünkü dehidrasyonun ilk belirtisi susamak değildir. Su sadece cilt değil, başta böbrekleriniz olmak üzere tüm vücudunuz için en önemli gereksinimlerdendir. Doktorların önerdiği günde 2,5-3 litre su tüketimi konusunda özen gösterin ve cildinizdeki gelişimleri izleyin. Özellikle masa başında çalışanlar masalarında sürekli su bulundurarak akıllarına gelmesini sağlayabilirler.

yüz yıkama6 – Yüzünüzü aşırı yıkamayın

Cildinizin en güzel görünmesini istediğiniz yer yüzünüz olduğu için, yüzünüze iki kat daha fazla özen göstermelisiniz. Yüzünüzün aşırı kirleneceği bir işte çalışmıyorsanız, günde bir kere sabahları yüzünüzü sabun ve suyla yıkamak yeterli olacaktır. Gün içerisinde takıntı haline getirerek 4-5 kere yüz yıkamak faydalı olduğu zannedilmesine rağmen cildinize zarar verebilir. Ayrıca yüzünüzü yıkadıktan sonra sert havlular ve sert dokunuşlar yerine, yumuşak havlularla tıpkı pansuman yapar gibi hafif dokunuşlarla kurulayabilirsiniz.

egzersiz yapın7 – Egzersiz yapın

Yapacağınız egzersizler, kan dolaşımınızı ve metabolizma hızınızı arttıracağı için, cildiniz açısından da son derece faydalı olacaktır. Özellikle terleme cildiniz için kendini arındırma biçimidir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılıp gözeneklerin açıldığı terleme sırasında cildiniz de ihtiyacı olan nefesi alacaktır. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken durum, terledikten sonra mutlaka yıkanmak olacaktır. Yoksa cildinizin üzerinde bekleteceğiniz ter tabakası, ciltte istemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir.

Kapatıcı kullanmayın8 – Kapatıcı ürünler kullanmayın

Kapatıcı kozmetik ürünlerini ve makyaj malzemelerinizi seçerken ve kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bunların içerisinde bulunabilecek bakteriler cildinizin ve özellikle de yüzünüzün en büyük düşmanları olabilirler. Yine aşırı makyaj yapmak ve makyajınızı temizlemeden uzun süre dolaşmak da bakteri üremesini arttırıcı bir etkendir. Asıl makyaj sizin cildiniz olsun ve aşırı makyajdan her zaman için kaçının. Cildiniz güzelleşip ışıldadığında kapatıcılara da ihtiyacınız kalmayacak. Unutmayın her şeyin doğal olanı en güzelidir.

stresten kaçının9 – Stresten kaçının

Vücudumuzda strese karşı doğal savunma ve savaşma yöntemleri vardır. Diğer organlarımızın yanında stresli bir hayattan en çok etkilenenlerden birisi de cildimizdir. Bu sebeple stres yönetimi konusunda kendinizi geliştirin. Aşırı yoğun tempoda çalışanlar, daha çok mola vererek vücutlarını, özellikle de ciltlerini rahatlatabilirler. Kapalı ofis ortamlarında çalışanlar, mutlaka sık sık mola vererek temiz havaya çıkıp her saat başı en az 5 dakika ara vererek, hem temiz havanın hem de iş ortamından uzaklaşmanın tadını çıkarabilirler.

yastık kılıfı ve saç10 – Yastık kılıflarınızı temiz tutun

Yüzünüzün en çok temas ettiği şeylerin, yastık kılıfınız, saçınız ve ellerinizin olduğunu biliyor musunuz? Bunun için bu temaslar esnasında cildinize istemediğiniz mikrop ve bakteriler yerleşmesin diye, özellikle terleyebileceğiniz yaz aylarında yastık kılıflarınızı sık sık temizleyip değiştirmenin faydasını göreceksiniz. Yine gün içerisinde kirlenen saçlarınızı yıkamadan yatabilirsiniz. Bunun için saçlarınızı yüzünüze çok temas etmeyecek şekilde geriye doğru toplayıp yatarsanız cildiniz açısından faydalı olacaktır.

asitli meyveler11 – Asitli meyve ve içecekleri azaltın

Asit cildinizi yıpratmayı en çok seven maddelerin başında gelir. Özellikle asitli içecekler ve meyveler cilt düşmanı olarak görev yapmaktalar. Özellikle portakal ve limon türü meyveler yüksek asitli olarak bilinmektedir. Tamamen bırakmayabilirsiniz ama her şeyin fazlasının zarar olduğunu bilerek, asitli içecek ve meyveleri azaltmaya çalışmanız, önce cildiniz sonra da vücudunuz için pozitif bir adım olacaktır. Asitli gıdaların cildinizin düşmanı olmasının yanı sıra özellikle kemikleriniz ve kaslarınız için de tahrip edici etkisi olduğu bilinmektedir.

sigarayı bırakın12 – Sigarayı bırakın

Sigara yapılan araştırmalar sonucunda en çok kansere yol açan etkenlerden birisi olarak tespit edilmiştir. Özellikle cilt kanserine sebebiyet verme konusunda bu oran daha da çok artmaktadır. Cilt kanseri olmasanız bile, sigara kullanmak, cildinizin mat, solgun ve cansız görünmesini sağlayacaktır. Sigarayı bırakarak cildinize ve hayat standartlarınıza en iyi hediyeyi vermiş olabilirsiniz. Bu yüzden hemen sigarayı bırakın veya bırakmak için profesyonel destek alın.

Arzu YURT
Cildimin güzel gözükmesine özen gösteririm, ve bu konuda yaptığım araştırmaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazılarımı beğenip, yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim. Hakkında sayfasından daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

6 YORUM VAR

  1. Merhabalar asitli yiyeceklerden uzak durun demişsiniz ozeeliklede limondan. Ama baska kategorilerde limonun cilt dosttu oldugunu bildirmişsiniz. Bu nasıl olacakk? Yada hangisi dogru olur..

    • Limon suyunu başka karışımlarla kullanarak elde edilen maskeler güzellik için kullanılabilir ama cildinize direk olarak limon suyu temas ettiğinde ve güneşe çıktığınızda cildinizin üst yüzeyi için oldukça hasar verici olacaktır.

      • Merhaba.Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Çok faydalı bilgiler öğreniyoruz.Ben hergün limonlu su içerim.Bir sürahi suya yarım limon sıkarım içerim.Yüzümede kaş ve bıyık aldıktan sonra limonlu su sürmeyi düşünüyorum.Zararlı olurmu.Limonlu suyun gözenekleri genişlettiğini duymuştum.Gözenekleri küçültür diyende var.Hangisi doğru bilemiyorum

        • Limonun içerisinde bulunan sitrik asidin ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi vardır. Zaten yüzünüze sürdükten kısa bir süre sonra hafiften gerginlik hissedersiniz. Kaş ve bıyık aldıktan sonra sürecekseniz limon suyunu su ile iyice incelttiğinizden emin olun yoksa bu bölgelerde tahrişe sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here