Çiller ve Çil İzleri Nasıl Geçer?

Çiller genel olarak yüzümüzde ve vücudumuzun güneş gören bölgelerde kendilerini gösterir. Kimilerimiz çillerimizde mutlu mesut yaşarken, kimilerimiz ise onların varlığından çok büyük rahatsızlık duyar. Özellikle, kızıl saçlı ve beyaz tenli olanlarımızda, çiller, daha fazla olduğundan bu yoğun görüntü hoşnutsuzluk hissi yaratabilir. Vücutlarındaki bu oluşumlardan rahatsız olan kişilerin başlıca yapması gereken şey, güneşten olabildiğince kaçınmak ve korunmaktır. Çillerin sayısını arttıran yegane faktör güneş olduğundan bu kişilerin güneşe olabildiğince az çıkması ve yüksek faktör koruyucu krem kullanması gerekmektedir. Ancak çillerden korunmanın veya var olan çilleri yok etmenin tek yöntemi güneşten kaçınmak değildir. Çok daha çabuk sonuç getiren yöntemler de bulunmaktadır.

Öncelikle, şunu belirtmek gerekir ki; çiller derinin üst tabakasına yerleşirler ve diğer hormonal lekelerde olduğu gibi derinin alt tabakasına yerleşmedikleri için tedaviye cevap vermeleri çok daha kolaydır. Yüzünüzü her gün limon suyuyla silmeniz (kuru ciltler için yarı yarıya sulandırmanız gerekir) ve aynı zamanda sabah akşam gül suyu ile cildinizi temizlemeniz atlamamanız gereken tedaviler arasındadır. Gündelik olarak mutlaka uygulamanız gereken bu tedaviler dışında aşağıda sayacağım bakımları da uygularsanız istenmeyen çillerinizden kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

– Keten tohumunu kaynatın, su ile karıştırıp çilli bölgeye iyice yedirerek sürün. Keten tohumunu çilli ciltlere karşı maske olarakta kullanabilirsiniz.

– Cildinize uygun bir krem ile bir kaç damla limon suyunu karıştırıp çilli bölgelere sürün.

– 1 çay bardağı çiğ sütün içine; 1 tane salatağı doğrayıp koyun. 2 saat bekletin ve süzün. Daha sonra salatağı tülbent ile sıkın ve salatanın özünün süte geçmesini sağlayın. Elde ettiğiniz süt ile yüzünüze, özellikle çilli veya çil lekesi olan bölgelere, sık sık pamukla pansuman yapın. 20-25 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulamaya 10-15 gün devam ettiğiniz takdirde gözle görülür sonuçlar alacaksınız.

– Her ne kadar kokusu kötü olsa da, yüzünüzü günde iki kere soğan suyunda ıslatılmış pamukla silmeniz de yararlı olacaktır. Sonrasında, mis gibi kokan bir kremle ya da saf sabunla cildinizi yıkayabilirsiniz.

yüzdeki cilt lekeleri için maskeYüzdeki cilt lekelerine etkili karbonat maskesi

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı maya
 • 1 yemek kaşığı su

Bir çay kaşığı karbonat ile yine aynı miktarda mayayı 10 damla su ile ıslatarak elde ettiğiniz kürü yüzünüze sürerek 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu maske ile zamanla cilt lekelerinin yoğunluğunun azaldığını kendi gözlerinizle görecek ve inanamayacaksınız.

Çiller için maskeÇiller için yüz maskesi

 • 1 çorba kaşığı pirinç
 • 1 su bardağı yarım yağlı pirinç

1 çorba kaşığı pirinci 1 su bardağı yarım yağlı sütün içerisine ilave ederek pişirdikten sonra süzgeç amaçlı bir tülbentten geçirerek ortaya çıkan karışımı her akşam yüz bölgesine hafif masaj yapıp uygulayınız. Çillere karşı kalkan görevi gören bitkisel maskeyi düzenli olarak her akşam uyguladığınız takdirde sonuçlarından memnun kalacağınızı garanti edebiliriz.

Bu yazı Nis 22, 2016 tarihinde güncellendi

11 Yorum

 1. Merhaba çillerim var ve rahatsız oluyorum bu durumdan, pirinç ve süt maskesini her akşam taze taze mı yapıcaz yoksa bır gun onceden karışımı da ertesı gun kullanabılmıyız, teşekkğrler

 2. 12 yaşında bir kızım var ve cillerinden çok rahatsız.karbonat maskesini kullanmasının sakıncası var mı ve ne kadar kullanmalı teşekkürler…

 3. merhba arzu ben 19 yasındayım yuzumdekı lekerden nasıl kurtula bılırım bana yardım edebilir misin
  acaba

 4. 25 yasindayim yüzümde çiller var ama abartilacak kadar fazla değil sizce bu çilleri geçirmek için ne yapmaliyim ne önerebilirsiniz

 5. Merhabalar benim yanaklarında damar çatlaması var böyle kırmızı kırmızı doktora gittim lakin bir fayda görmedim önereceği iz bir maske yada tarif varmı lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir