Cilt güzelliğini tehdit eden 5 hata

Gözler ruhun aynasıdır derler, ama biz bu kavramı daha da genişleterek, yüzünüzü de buna dahil etmek istiyoruz. Çünkü karşınızdaki kişide ilk izleniminiz olarak yüzünüzün her zaman çok büyük etkisi vardır. Yüz güzelliğinin de olmazsa olmazı, güzel bir cilde sahip olmaktır. Peki ne gibi hatalar yaparak cilt güzelliğimizi tehlikeye atıyoruz?

makyajla uyumak1 – Makyajı temizlemeden uyumak

Ne kadar yorgun olursanız olun, lavaboya uğramadan direk yatağa geçmek hiçbir zaman doğru bir davranış değil. Yüzünüzdeki tüm makyaj, gece boyu gözeneklerinizi tıkayacak ve cildin gün boyu karşılaştığı hasarları onarmasını engelleyecektir. Unutmayın ki uykumuzda cilt kendi kendini onarmaya başlar. Siyah noktaların ve diğer cilt lekelerinin oluşmasında makyajla uyumanın payı büyüktür. Eğer gerçekten makyajınızı temizleyemeyecek kadar yorgun ve uykuluysanız, yüz temizleyicilerinden faydalanabilirsiniz ama bu sizin için asla ilk seçenek olmamalı.

keselenmek2 – Keselenmeyi unutmak

Cilt güzelliği ve cilt sağlığı açısından keselenmek büyük bir yer tutar. Düzgün bir cilt ve pürüzsüz bir yüz için, keselenerek ölü hücreleri ve derine işlemiş kirleri dökmek olmazsa olmazdır. Bunu gereksiz veya zaman kaybı olarak görmeyin, haftada bir mutlaka banyonuzda bu işleme de yer ayırın. Keselenmenin bir alternatifi olarak, kozmetiklerde satılan peeling malzemelerini satın alarak bunları da uygulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken doğal özlü peeling malzemeleri satın almaktır.

makyaj fırçaları3 – Makyaj fırçalarınızı temizlememek

Bayanların genellikle en kolay unuttuğu veya dikkat etmediği hatalardan birisi de makyaj fırçalarının temizliğini düzenli bir hale getirmemek. Makyaj fırçalarınızı temizlemediğinizde, içlerine işlemiş olan yağ ve kiri her seferinde yüzünüze tekrar uyguluyorsunuz demektir. Bu da cildinizi temizlemek için ne kadar uğraşsanız da, makyaj yaparken kirleri geri almak anlamına gelir. Zaten makyaj yaparak tıkadığınız gözenekleri, bir de makyaj fırçalarındaki kir ve yağlarla iyice tıkamayalım.

cildinizi nemlendirin4 – Nemlendirmeyi unutmak

Cildiniz en güzel görünüme kavuşmak için, hem dışardan hem de içerden nemlendirilmelidir. Bu hem vücudunuzu susuz bırakmamak, doktorların önerdiği ölçüde sıvı tüketimi yapmak, hem de cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmek ve düzenli kullanmak anlamına geliyor. Cildimizi toprağa benzetebiliriz, eğer yeteri kadar suya sahip olursa daha verimli ve güzel görünecek, fakat sudan uzak kalırsa kuruyup çatlamaya başlayacaktır.

yüzü az yıkamak5 – Yüzü az yıkamak

Özellikle yüzünüzde makyaj olduğu zamanlarda doktorların önerisi, 2 kere bol su ve sabunla yüzünüzü yıkayarak derinlemesine bir temizlik uygulamanızdır. Fakat bayanların en çok yaptığı hatalardan birisi de yüzlerini sadece 1 kere yıkamak veya makyajlarını, kolonyalı mendil veya ıslak mendil gibi derinlemesine temizleyemeyecek şekillerde çıkartmaya çalışmak. Sabahları ve öğlenleri yüzünüzü 2 kere yıkamanıza gerek yoktur fakat geceleri mutlaka iki kere ve bol suyla yıkayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here