Çıplak Uyumanın 10 Faydası

Çıplak Uyumanın Faydaları

Amerika’da insanların %10’a yakınının çıplak uyuduğunu biliyor muydunuz? İlk bakışta bize biraz garip gelse de, çıplak uyumak faydaları bilimsel açıdan kanıtlanmış bir durum. İşte bilim adamlarının söylediği çıplak uyumanın 10 yararı :

1. Daha iyi uyursunuz

Daha iyi bir uyku

Çıplak uyumanın ilk faydası tahmin edebileceğiniz gibi daha iyi bir gece uykusuna sahip olmak. Pijamalarınız, polarınız veya çoraplarınız yüzünden kaç defa gece uykunuzdan sıcaktan bunalmış bir şekilde uyandığınızı düşünürseniz pek de mantıksız değil.

2. Özgüveninizi arttırır

Özgüven

Kıyafetsiz bir şekilde vakit geçirmek, kendi vücudunuzla daha barışık bir hal almanızı sağlayacaktır. Kendi vücudunuz hakkında rahat ve barışık hissettiğiniz zaman otomatikmen kendinize olan özgüveniniz de artar.

3. Cildinizi iyileştirir

Çıplak uyumanın cilde faydası

Giyecekleriniz olmadan uyuduğunuz zaman, vücudunuza ve özellikle cildinize daha çok nefes alma şansı tanırsınız ve gece boyunca daha az terlersiniz. Özellikle cildinde sivilce olanlar giysisiz uyuduklarında bu aknelerin azaldığını söylemektedirler.

4. Yaşlanmayı yavaşlatır

Uyuyan kadın

Vücudumuzun anti-aging ( yaşlanmayı geciktirici ) sistemi ve büyüme hormonları gece uykusunda çalışmaya başlarlar. Bunların çalışmaya başlaması için çok fazla sıcaklamamanız gerekiyor. Vücudun kendini onarma sistemi serin ortamlarda daha etkili ve kararlı çalıştığı için giysilerin içerisinde onarım sisteminize daha az yardım ettiğiniz söylenebilir.

5. Vajinal enfeksiyonların riskini azaltır

Elbiselerinizin ve pijamalarınızın her ne kadar temiz olduğunu düşünseniz de, hijyen açısından hiç bir zaman %100 emin olamayız. Mantar ve enfeksiyonlar sıcak ve nemli ortamları severler. Böyle ortamlar daha iyi yayılmalarını sağlar. Tamam pijama giydiniz diye bu oluşacak demiyoruz ama giymediğiniz duruma göre daha fazla risk taşıdığınız da su götürmez bir gerçek.

6. Dolaşımı iyileştirir

Dar t-shirt ler, korseler ve dar tayt gibi gece uyurken kullanılan giysiler vücudunuzdaki belirli bölgelere baskı yaparak kanın dolaşımına engel olurlar veya yavaşlatırlar. Aynı şey saçlarınıza taktığınız sıkı saç bantları için de geçerlidir. Bu yüzden çıplak uyuduğunuzda geceleri dolaşımınız daha etkili olacaktır.

7. Kilo kaybetmenize yardımcı olur

Kilo Kaybetme

İnanılması güç gelse bile bilim adamları  çıplak uyumanın kilo kaybetmeye dahi yardımcı olduğunu iddia ediyorlar. Çünkü daha kaliteli bir uyku uyuyacağınız için vücudunuz daha az stres hormonu ( kortizol ) üretecektir. Kortizol ise vücudun strese karşı tepki olarak ürettiği bir hormondur, kan basıncı ve şekeri arttırır, doğurganlığı azaltır ve bağışıklık sistemini baskılar.

8. Partnerinizle cinsel isteğinizi geliştirir

Cinsel istek

Partnerinizle olan daha çok ten teması, daha çok oksitosin salgılanmasını sağlar. Oksitosin sizin rahat hissetmenizi ve partnerinizi daha çok arzulamanızı sağlayan bir hormondur.

9. Yüksek tansiyon riskini azaltır

Daha derin ve daha rahat uyuduğunuz bir gece uykusu sırasında kan basıncınız da düşecektir ve vücut daha iyi dinlenecektir. Araştırmalar sonucunda daha iyi bir uyku uyuyan insanların, uyumayanlara oranla yüksek tansiyon riskinin % 20  daha az olduğu görülmüştür.

10. Maddi açıdan tasarruf sağlarsınız

Daha az pijama ve uyku elbisesi satın alacağınız için paranız da cebinizde kalmış olur 🙂 Uyku hakkında daha çok şey merak ediyorsanız hızlı uyuma yolları sıradaki okumak isteyeceğiniz yazı olabilir.

2 Yorum

  1. yalnız bir noktayı atlıyorsunuz. kıyafetsiz uyunduğunda belinizi üşütmeniz durumunda kalıcı bel ağrısı çekebilirsiniz. ben çekiyorum. önceleri kıyafetsiz uyurdum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage