Doğru Yüz Yıkama Nasıl Olur?

Yüzünü suyla yıkayan kadın

Kiri, tozu ve diğer zararlı şeyleri cildimizden uzak tutmak ve temizlemek için hepimiz yüzümüzü yıkıyoruz. Yüz yıkama cilt bakımının da en önemli ilk adımlarından birisi. Ama ne yazık ki çoğumuz yüzümüzü doğru bir şekilde yıkamıyoruz.

Peki yüzümüzü yıkarken yaptığımız yanlışlar nelere sebep oluyor? Hemen sayalım: Cilt kuruluğu veya aşırı yağlanması, tahriş, sivilce oluşması, kırışıklık ve bölgesel sarkmalar. Ama endişelenmeyin, 10 maddenin üzerinden tekrar geçerek doğru bir şekilde yıkamaya ve bu sorunları çözmeye başlayabilirsiniz.

Yüzü Doğru Yıkamak İçin Bilmeniz Gerekenler

1. Aşırı Sıcak Su İle Durulama

Kışın aslında bu çoğumuzun yaptığı bir hata. Yüzümüzü yıkarken veya durularken sıcacık suyun rahatlatıcı etkisine kendimizi bırakıyoruz. Genellikle musluklarda sıcaklık ayarını anında tutturmak zor olabildiği için bu suyun sıcaklığı zaman zaman biraz fazla da olabiliyor. Sıcak su cildin kurumasına sebep oluyor. Zaten kuru bir cildiniz varsa bu şekilde daha fazla kurumasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle dışarıdan yeni geldiyseniz ve cildiniz soğukken sıcak suyla yıkamak tahriş edip kılcal damarlara zarar verebilir.

2. Aşırı Yıkama

Yüzü yıkamamak mikropların ciltte birikip çeşitli cilt problemlerine yol açmasına sebep olur. Zaten günlük olarak hemen hemen herkes günde bir kaç kere yüzünü yıkar. Ama bu sayı yükselmeye başlarsa tahrişe sebep olur, yağ üretimini artırır, ve cildinizin erken yaşlanmasına yol açar.

Yüzünüzü günde 2 kere yıkamak normal olarak kabul edilebilir. Bunun için de en uygun zamanlar sabah kalktığımız zaman ve gece yatmadan önceki zaman olacaktır.

3. Kirli Ellerle Yıkama

Birçok insan ellerini yıkamadan yüzlerini yıkıyor. Eğer pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun. Ellerinizi iyi ve kaliteli bir ıslak sabun ile yıkamanız da önemli.

4. Yanlış Temizleyici Kullanma

Çoğu kişi yüzünü temizlemek için temizleyici bir üründen faydalanıyor. Yanlış ürünü kullanmanın cildinize sağladığı faydadan çok zararı var. Bildiğiniz gibi farklı cilt tiplerinin farklı ihtiyaçları var. Burada öncelikle kendi cildinizi tanımalısınız daha sonra cildinize uygun ürünler kullanmalısınız.

İyi bir cilt temizleyici ürünü cildinizdeki doğal koruyucu yağları cildinizden sökmeden kiri, makyaj kalıntılarını ve ölü hücreleri temizler. İyi bir temizleyici, temizleme işleminden sonra size cildiniz nemlenmiş ve sağlıklı hale gelmiş şeklinde bir his vermeli.

5. Hemen Nemlendirici Uygulamama

Yine birçoğumuz yüzümüzü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulamıyoruz. Cildimizin en çok ihtiyacı olan şey nemdir ve bu nemin ciltten uzaklaşması demek çeşitli sorunların kapısını aralamak demek. İşte yüzümüzü yıkadığımız zaman da cildimizdeki nem oranını düşürmüş oluyoruz. Yıkama sonrası hemen nemlendirici uygulayarak cildimizin ihtiyacı olan nemin düşmediğinden emin oluruz. Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra hemen nemlendirici uygulamayı unutmayın!

6. Makyajı Temizlemeden Yıkama

Bazı temizleyici ürünlerinin özellikleri arasında makyajı çıkarma da yer alıyor. Bu ürünleri kullanarak yüzünüzü temizlediğinizde makyajı temizlemenize gerek olmadığını düşünüyorsunuz. Ama bu tamamen doğru değil. Yüzünüzü yıkamadan önce makyajı çıkarmak en doğru işlem olacaktır. Bu sayede temizleyici gözeneklerin içlerine daha derine işleyerek çok daha sağlıklı bir temizleme işlemi sağlayacak.

Makyajı çıkarmak için ayrı bir ürüne para ödemenize gerek yok. Evde makyaj çıkarmak için ev yapımı makyaj çıkarıcılar yapabilirsiniz. Elinizde varsa Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını da makyaj çıkarmak için kullanabilirsiniz. Daha önceden yazdığımız makyajı silmeden uyumanın zararları eğer makyajı silmeden uyuyorsanız cildinize verdiğiniz hasarı gözler önüne seriyor.

7. Kirli El Havlusu Kullanma

Yüzünüzü temizledikten sonra her zaman temiz bir havlu ile kuruladığınızdan emin olun. Bunun için yüzünüzü kuruladığınız el havlusunu sık sık değiştirmeyi unutmayın. Eğer bunu yapmazsanız el havlusunda biriken kir ve yabancı maddeler cildinizde sivilce ve kızarıklıklara yol açabilir.

8. Tamamen Durulamama

Hemen hemen hepimiz cilt temizleyici bir ürün kullanıyoruz. Çoğu zaman bu ürün %100 doğal bir ürün olmuyor haliyle. Peki yüzümüzü tamamı ile durulamazsak ne olur? Bu kullandığımız ürünün kalıntıları cildimizde kalır. Bu kalıntılar ciltteki gözenekleri tıkayarak cildinizin kurumasına sebebiyet verir. Bu yüzden temizleyicinin tamamen gittiğinden emin olana kadar durulayın.

9. Havlu İle Ovalama

Çoğumuz havluyla yüzümüzü kurularken sert bir şekilde bastırıp havluyla ovalayarak kurutuyoruz. Çok hassas olan yüzümüzdeki cilt için bu büyük bir tahrişe yol açıyor. Ayrıca aşırı bastırmak ciltteki yağın da absorbe edilmesini sağlayarak koruyucu yağları ciltten uzaklaştırıp cildimizin kurumasına da yol açabilir. Ayrıca sürekli bu şekilde bastırarak kurulamak cildinizde sarkmalar oluşmasına da sebep olur.

Yüzünüzü yumuşak ve temiz bir havlu ile bastırmadan hafif dokunuşlar uygulayarak kurulayın.

10. Eksfoliasyon Yapmama

Eksfoliasyon cildinizi ölü hücrelerden arındırma işlemidir. Sağlıklı bir cilt için önemli adımlardan birisidir. Ciltten ölü hücreleri temizlemek bu hücrelerin yol açtığı kiri ve tıkanıklıkları yok etmek ve yeni cilt hücrelerinin daha hızlı oluşmasını sağlamak demek. Düzenli olarak eksfoliasyon yapma cildinize yardımcı olacaktır ama aşırı yapmak veya hiç yapmamak da cildinize zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage