Elma Sirkesinin Cilt İçin Faydaları

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal cilt sağlığı açısından en faydalı sirke türüdür. Bilimsel açıdan kanıtlanmış pek çok sağlık faydası bulunur. Diyabetten tutun da kilo kaybına kadar bir çok etkisi var. Biz ise elma sirkesinin cildimiz için nasıl bulunmaz bir nimet olduğunu inceleyeceğiz.

Elma Sirkesi Nelerden Oluşur?

Elma sirkesi organik elmalardan yapılır ve çift fermantasyon işlemi görür. Bu süreçte enzimlerle birlikte besleyici ögeler birlikte çalışarak iyileştirici ve tedavi edici bileşenleri ortaya çıkarır. İşte elma sirkesinin fermantasyon işlemi sonrası ortaya çıkan bileşenleri :

  • Elma sirkesinde dişleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yarayan, burun akıntısını azaltan ve saç dökülmesinin önüne geçen potasyumdan bolca bulunur.
  • Vitamin açısından zengin olan elma sirkesinde A, C, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri bulunur.
  • Elma sirkesi, kötü kolesterolü düşürüp kan basıncını normal seviyelerde tutan pektin maddesini içerir.
  • İçerdiği asetik asit sayesinde yemeklerden sonra şekerin kana hızlı karışmasını engeller.
  • Elma asidi de denen malik asit sayesinde mantar, virüs ve bakterilere karşı etkili bir savunma sağlanır.
  • Kemik sağlığımız için olmazsa olmazlardan olan kalsiyumdan bol miktarda bulunur.
  • İçerdiği bileşenler vücudumuzun pH dengesini koruyarak alkali kalmamızı sağlar.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

1. Elma sirkesi tüm vücut için detoks etkisi gösterir

Elma sirkesi karaciğerinizin detoks olmasına yardımcı olur ve dolaşımın hızlanmasına yardımcı olur. Bu da sizin daha sağlıklı hissetmenizi sağlar ve sabahları daha mutlu ve dinç uyanmanıza yardımcı olur. Cildiniz de bu detoks işleminden nasibini alır ve daha sağlıklı ve parıldayan bir cilde sahip olursunuz.

2. Dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatır

Elma sirkesi aynı zamanda oldukça kuvvetli bir temizleyicidir. Dişlerinizin üzerindeki her türlü lekenin ve plakların çıkarılmasını sağlar. Bunun yanı sıra dişlerinize ve diş etlerinize yerleşmiş bakterilerin yol olmasına da yardım eder. Sabahları 1 bardak suya yarım bardak elma sirkesi ekleyip bununla gargara yapabilirsiniz. Dilerseniz diş fırçası ile bu karışımla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

3. Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşır

Vücudumuza çeşitli şekillerde özellikle de cildimize zarar veren serbest radikallerin etkisini minimuma indirecek antioksidan özelliklere sahiptir.

4. Candida mantarını tedavi eder

Elma sirkesinde bolca bulunan enzimler cilt için zararlı bir mantar çeşidi olan Candida mantarını tedavi edici etki gösterir.

5. Güneş yanıklarının ağrısını hafifletir

Cildin pH dengesini düzenleyici etki gösterdiği için yatıştırıcı ve ağrıyı azaltıcı etki gösterir. Güneş yanıklarından kaynaklanan bir ağrı duyuyorsanız banyo küvetinize bir bardak elma sirkesi ekleyin ve bir süre küvette uzanın.

6. Sivilcelerin tedavisine yardımcı olur

Cildimiz normalde asidiktir ve biz kullandığımız çeşitli şeylerle ( temizleyiciler, sabunlar, losyonlar vb. ) bu asidik yapıyı bozarız. Halbuki cildin üst katmanının asidik olması mikroplardan ve bakterilerden korunma sağlar. Elma sirkesi cildin asidik yapıya dönmesini sağlar ve aknelere sebep olan bakterileri de yok ederek sivilcelere karşı tedaviye yardımcı olur.

7. Yaşlanma karşıtı etki gösterir

Genç görünmek için sık sık elma yemenin faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Elma sirkesi için de bu durum geçerli. Yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

8. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar

Saçlarınızın daha iyi beslenmesi ve daha hızlı uzaması için neme ihtiyacı vardır. Elma sirkesi de saçlarınızın nemi daha fazla geçirmesi ve daha uzun süre korumasına yardımcı olur. Bu yüzden saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.

9. Doğal bir deodorant olarak kullanabilirsiniz

Günden güne deodorantların kanser yapıcı etkisi ile ilgili çalışmalar yapılıyor ve bir çok insan deodorant kullanmaktan vazgeçiyor. İşte buna alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal deodorantlardan birisi de elma sirkesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage