Manikür Hakkında Korkutucu Gerçekler

Manikür Hakkında Korkutucu Gerçekler

El ve tırnak bakımı bir kadın için büyük önem taşır. Sağlığımızın yanı sıra, güzelliğimiz için de düzenli olarak manikür yapmayı veya yaptırmayı, kremler kullanmayı tercih ederiz. Ellerimiz, yüzümüzle beraber vücudumuzdaki en görünür bölümü oluşturduğundan; daima hoş görünmeleri konusunda özellikle titiz davranırız. Ancak, manikür yaptırmak her ne kadar günlük hayatımızın vazgeçilmez alışkanlıklarından olsa da; bu işlemi yaptırırken sağlığımızdan olma riskimiz de göreceli yüksek bir yüzdededir. Kullanılan aletlerin temiz olmaması, törpünün yanlış kullanımı, manikürün hatalı uygulanışı gibi bir çok faktör bizi ciddi hastalıklarla yüzleştirebileceği gibi;  tırnak yapımızın tamamen bozulmasına da yol açabilir. Manikür yaptırmaktan ve bakımlı tırnaklarımızdan asla vazgeçemeyiz ama manikür yaptırırken dikkat etmemiz gerekenleri bilirsek, bu konuda çeşitli önlemler alabiliriz.

Altının çizilmesi gereken en önemli unsur; sizlerinde tahmin edebileceği gibi hijyendir. Son yıllarda çevremizde bulaşıcı hastalıklar giderek arttı. Bu hastalıklardan birine yakalanmamak için, kendimizi korumalı ve çeşitli önlemler almak durumundayız. Güzellik merkezleri ise; bu hastalıkları en kolay kapabileceğimiz yerler arasında. Bunun en önemli nedeni; ortak kullanılan malzemelerin varlığıdır. Bu malzemeler sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eder ve ölümcül etkileri olan Hepatit, HIV ve mantar virüsleri, önlem alınmadığı takdirde, kapabileceğimiz hastalıklar arasındadır.

Bu nedenle; manikür yaptırırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken faktör kullanılan malzemelerin size özel olmasıdır. Mümkünse; manikürünüzü yapan kişiden, paketi sizin gözünüzün önünde açmasını talep edin. Hatta, eğer yapabiliyorsanız, kendi manikür malzemenizi yanınızda götürün ve işlemi sizin malzemelerinizle uygulamalarını isteyin. Böylelikle, hem işinizi garanti altına almış olacaksınız, hem de bir çok bulaşıcı hastalığın kendi adınıza önüne geçebileceksiniz. Seçtiğiniz veya güzellik merkezinizde kullanılan manikür takımının cobalt ile çeliğin birleşimi olduğundan emin olun. Kullanılan malzemeler hem tırnağınıza hem sağlığınıza zarar vermemesi açısından profesyonel olmalıdır. Sağlık açısından önem taşıyan diğer bir nokta ise; eldiven kullanımıdır. Manikürcünüz mutlaka eldiven kullanmalıdır. Gerekli durumlarda ise; antibakteriyel jel desteği ile hijyen sağlanmalıdır.

Hijyeni tamamladıktan sonra gelelim, tırnak yapısı açısından dikkat etmemiz gereken faktörlere. Öyle ya, bakımlı tırnaklar ve eller isterken, işin ucunda harap olmuş tırnaklarla kalmakta var… Böyle bir olayın başımıza gelmemesi adına öncelikle törpüleme işleminin uygulanış biçimine ve amacına dikkat etmemiz gerekiyor. Törpüleme, tırnak yapısına ve uzayış biçimine uygun şekilde yapılmalı ve törpüyle, tırnağa sadece şekil verilmeli. Tırnaklarımızı kısaltmak için makas kullanmaya özen göstermeliyiz, törpü ile sadece trnağımızın daha biçimli bir hal almasını sağlayabiliriz, ancak; kısaltma işleminde törpü kullanmamalıyız. İkinci olarak, tırnak eti alımında, etin derinine inilmesi; tırnak etlerinizi inceltirken aynı zamanda dışarıdan gelen mikroplara tırnak etlerinizin daha açık olmasını sağlıyor. Bu da; parmaklarımızın yara olmasına ve çeşitli enfeksiyon oluşumlarına kadar sağlığımızı kötü yönde etkiliyor. Manikürcünüzü, tırnak eti alımında fazla derine inmemesi konusunda mutlaka uyarın. Hatta, eğer imkanınız varsa klasik manikür yerine ‘Mavala Manikürü’ yaptırmayı deneyin. Bu şekilde, hem sağlığınızı korurken hem de daha düzgün ve biçimli tırnaklara sahip olabilceksiniz.

Son olarak, eğer hayatınız boyunca hiç manikür yaptırmadıysanız, hiç başlamamanızı tavsiye ederim. Sizi rahatsız eden tırnak etleriniz varsa, onları sadece geriye doğru itmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için maniküre gitmenize gerek yok. Hem ekonomik olarak büyük bir yükün altına hiç girmemiş olacaksınız, hem de inanın daha sağlıklı bir tırnak yapısına kavuşacaksınız. Başladığınız zaman bırakması mümkün olmayan maniküre, başlamadıysanız hiç bulaşmayın derim ben.

Tırnak uzatmak için sağlıklı yollar var. Bunları öğrenmek için konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage