Sauna ve Buhar Odalarının Cilt İçin Faydaları ve Zararları

Kadın Saunada

Herkes saunaları ve buhar odalarını sever. Buralardaki sıcaklık vücudumuz için son derece rahatlatıcı olabilir. Peki hiç bir saunanın veya bir buhar odasının cildimize nasıl etki edeceğini düşündünüz mü? İlk bakışta cilde son derece faydalı görünüyor, peki gerçekten öyle mi?

Buralar için %100 faydalı veya %100 zararlı demek zordur, artıları ve eksileri vardır ve sizin bunları tartarak cildiniz için karar vermeniz gerekir. Bu sizin cilt tipinizle de alakalı bir durumdur.

Kadın Saunada

Buhar Odasında ve Saunada Cildimize Ne Olur?

Bu tip yerlerdeki yoğun nem cildin üst katmanlarına su bazlı bir nemlendirme sağlar. Bu yerlerdeki sıcaklık 80 derecenin üzerinde olacağı için kılcal damarların genişleyip kan akışının daha hızlı olması söz konusudur. Bu da uzun süre geçirdiğinizde cildinizin kızarmasına sebep olur.

Sauna ve Buhar Odalarının Cilde Faydası Nedir?

Nem oranı bu kadar yüksek başka bir ortam bulamayacağınız için cildinizin nemlenmesi açısından oldukça faydalıdır. Cilt sağlığı açısından bu nemlendirme son derece değerlidir. Ama saunadan dışarı çıktığınız anda kuru hava ile nemin yer değiştirmesi olan ozmoz adı verilen bir olay gerçekleşir ve cildinizdeki nemin büyük kısmını anında kaybedersiniz. Bunun önüne geçmek için kullanabileceğiniz krem ve serumlar mevcut. Eğer ciltte nemi hapseden bu tip bir yardımcı ürün kullanılmazsa saunada veya buhar odasında kazandığınız nemden daha fazlasını bile kaybedebilirsiniz.

Bu tip yerlerde sıcaklıktan kaynaklanan kan dolaşımının hızlanması da cilt açısından faydalı bir durumdur. Bu sayede hücreleriniz için gereken oksijen ve besinler kan yoluyla daha hızlı bir şekilde ulaştırılır. Cilt hücreleri de bundan nasibini alır ve daha çabuk yenilenerek daha genç bir görünüm sağlar. Ayrıca hasarlı hücrelerin onarımı da hızlanır.

Sauna ve Buhar Odalarının Cilde Zararları Nelerdir?

Saunaların ve buhar odalarının en büyük dikkat edilmesi gereken özelliği sahip oldukları aşırı yüksek sıcaklıklardır. Rosacea isimli cildin kolaylıkla kızardığı cilt hastalığına sahip olan kişilerin özellikle buralardan uzak durması gerekir. Kuru ve normal hassas ciltlere sahip bazı kişilerde de kolaylıkla cildin kızarması veya bazı kısımlarının kızarık durması söz konusudur. Bu kişiler de sauna ve buhar odalarına girmeden önce iki kez düşünmeliler.

Ayrıca Melasma isimli deride siyah lekeler şeklinde kendini gösteren cilt hastalığı bulunan kişiler de sauna ve buhar odalarını pek tercih etmemeliler. Sauna ve buhar odalarındaki sıcaklık bu hastalıktan oluşan cilt rengi bozulmalarını daha belirgin hale getirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage