Sivilce Önleyici Besinler

Sivilceler, dönem dönem herkesin kabusu olmuştur. Hormonal nedenlerle birlikte; doğru beslenmeme, aşırı stres, yorgunluk ve uyku düzeninin bozulması sivilce oluşumunda önemli etkenleri oluşturmaktadır. Fastfoodlar, hazır yiyecekler, cipsler  herkes tarafından tercih edilen yiyecekler olsa da, ve önümüze geldiğinde asla hayır diyemesekte, sağlığımızla beraber cildimizi de  negatif yönde etkilemektedirler. Ancak, sebebi ister hormonal olsun ister başka bir nedenden kaynaklı olsun, sivilcelere savaş açmamız her zaman mümkündür.

Öncelikle; yapabiliyorsak, kendimizi aşırı stresten uzak tutarak işe başlayabiliriz. Sonrasında, uykularımızı düzene sokarak, hem uykusuzluktan kaynaklı olan sivilcelerden, hem de yorgunluk kaynaklı olanlardan tek bir adımda kurtulabiliriz. Tüm bunlara ek olarak, cildiziminde bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Cildi düzenli olarak temizlemek, nemlendirmek ve  su içmek sivilcelerden ve erken yaşlanmadan koruyan en önemli faktörlerdendir.

Akne önleyici meyve ve sebzeler

Peki tüm bunları yaparken, hangi yiyecekleri tüketmeliyiz ki kendimizi sivilcelerden tam anlamıyla koruyabilelim? Şimdi sizlere bizi istenmeyen sivilcelerimizden kurtaracak bazı besinlerin listesini vereceğim. 

1- Meyveler ve Sebzeler: Tükettiğimiz meyve ve sebzelerden, özellikle bazıları, cildimizdeki hücrelerin yenilenmesi için gereken vitamin ve minarelleri içerir. Örneğin bu vitaminlerden biri olan A vitaminini almak istiyorsak havuç, ıspanak, kavun ve lahana tüketmeliyiz. Portakal, limon, greyfurt, çilek ve domates gibi besinlerde C vitamini bulunmaktadır. Kırmızı meyvelerin hepsi cilt için antioksidan görevi görür. E ve C vitaminlerini içeren avakado da, cilt için bütün kötü etkenlerle savaşır.

2- Omega-3:  Balık tüketimi, içerisinde bulunan çinko minareli sayesinde, cildimizdeki sivilcileri hafifletmeye yardımcı olur. Özellikle, alabalık, ton balığı ve somon gibi soğuk su balıkları omega-3 yağ asitlerini alabilmemiz açısından tüketmemiz gereken balıklar arasındadır. Bu balıklar, cildin elastikiyetini arttırararak yaşlanmayı geciktirdiği gibi aynı zamanda cilt kalitesini de arttırmaktadır.  Ceviz, balık hapı ya da balık yağ gibi besinler de omega-3 yağ asiti içeren besinler arasındadır.

3- Yağlar: Sivilcelerin en büyük dostu olan yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzakta durmak en iyi tercihtir. Genel olarak yağsız veya az yağlı besinler tercih edilmelidir. Margarin, tereyağ, yağlı peynir gibi besinler yerine fındık ve badem gibi yiyecekler tüketilmelidir. Yine aynı şekilde, margarin ve terayağ kullanmayarak veya kullanmayı minimuma indirerek; doymamış yağ asidi bakımından zengin olan zeytinyağ kullanılmalıdır. Cildimizdeki hücre zarlarının oluşmasında yardımcı olur.

4- Tam Tahıllı Gıdalar: Esmer pirinç, yulaf, arpa gibi besinler tam tahıllı gıdalar arasındadır. Kan şekerinin sabit tutulmasında yardımcı olur ve böylelikle horman düzeyini de korur. Hormonal sebeplerden dolayı oluşan sivilceler için çözüm getirir.

5-Yeşil Çay: En zengin antioksidan kaynaklarındandır. Aknenin doğal tedavisinde kullanıldığı gibi, cildi sıkılaştırıcı etki de gösterir. Aynı zamanda, bir çok kimyasal maddenin vücuttan atılmasını sağlar.

6- Siyah Çikolata: İçerdiği antioksidan özelliği, ciltteki kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.

Yukarıda belirtilen besinler, sivilcelerinizden kurtulmak için özellikle tüketmeniz gereken besinlerden bazıları. Genel olarak ise; trans-yağlardan, doymuş yağlardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız büyük önem taşımaktadır. ‘Daha az kızartma, daha çok haşlama’ cümlesini beslenme felsefeniz haline getirebilirsiniz. Öğünler arası çok fazla ara vermeniz, dolayısıyla bir öğünde daha hızlı ve daha fazla yemeniz, sağlığınız açısından da zararlı olduğu gibi cildinizi de kötü yönde etkiler. Daha az ve sık yemek işinizi kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here