Varis için bitkisel öneriler

Varisli bacak

Dış görünüşünüzün en iyi şekilde olmasının en garanti yolu sağlıklı kalmaktır. Tabi ki ailemizden aldığımız genlerin de sağlıklı olmamızın ve dış görünüşümüzün üzerinde etkisi büyüktür. Varis de genlerimizle ailemizden alabileceğimiz bir sağlık problemi olabilir. Eğer ailenizin bireylerinde varis problemi baş göstermişse sizde de çıkma olasılığı yükseliyor.

Varis problemi kadınların %20’sini etkileyen ilerleyen bir sağlık problemidir. İlerleyen yaşlarda bu oran çok daha yüksek noktalara gelebiliyor. Varisten kaçınmak için hem fiziki hem de mental anlamda dengeli bir hayat sürmeniz en önemli unsurlardan.

Varis sebepleri nelerdir

varisli damar çizimi

Varisli damarlar cildin üst yüzeyine büzüşmüş ve genişlemiş damarlardır. Genellikle sadece bacaklarda varis olduğu düşünülür fakat varisli damar vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

Varisli damarların oluşmasını arttıran faktörlere bir göz atalım :

 • Gebelik
 • Obezite
 • Yaşlanma
 • Uzun süreler ayakta durma
 • Bacak sakatlanmaları
 • Menapoz
 • Kronik kabızlık
 • Sürekli oturarak çalışma

Varis semptomları

 • Hafif şişkinlikler
 • Örümcek damarların ortaya çıkması
 • Varis olan bölgelerde cilt kaşıntıları
 • Bacaklarda ağırlaşma hissi
 • Varis bulunan bölgelerde solgun sivilceler
 • Cilt kuruması
 • Küçük yaralanmalarda normalden uzun kanamalar
 • Varis bulunan bölgelerde cilt rengi bozuklukları
 • Ülser

Varis için etkili bitkisel tedaviler

C vitamini : Günde 2-3 gram C vitamini alarak vücudunuzun bağlayıcı dokular üreterek varisleri daraltmasına ve sıkılaştırmasına yardımcı olabilirsiniz.

C vitamini ayrıca atardamarların, damarların ve kılcal damarların çeperlerinin de güçlenmesini sağlar. C vitamininin en etkili kullanımı bir sonraki maddede açıklayacağımız flavonoidlerle birlikte alınmasıdır. Bu sayede vücudun vitamini kullanımı artar.

E vitamini kan dolaşımını hızlandırır ve damar çeperlerini kuvvetlendirir. C vitamini ile kombine edebileceğiniz en iyi vitamin E vitaminidir.

Varis önleyen meyvelerFlavonoid açısından zengin meyveler : Yüksek miktarda flavonoid içeren meyveler, damarlar üzerinde güçlendirici etki göstererek varis ve hemoroid riskini düşürürler.

Böğürtlen, yaban mersini, kiraz, vişne, erik ve kuş üzümü flavonoid açısından oldukça zengin meyvelerdir. Tüm bu meyveleri bolca tüketmek damar sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu meyveleri C vitamini alımı ile birleştirerek varislerle çok etkili bir biçimde savaşabilirsiniz.

At Kestanesi : Damar açısından faydaları uzun yıllardır bilinen ve varis tedavisinde geniş bir kullanım alanı olan at kestanesini siz de deneyebilirsiniz. İçinde etkin madde olarak bulunan escin maddesi toplardamarlara oldukça faydalıdır. Ayrıca damarlar için genişleme ve iltihap önleyici etkisi de vardır.

At kestanesi dahili ve harici olarak başarılı bir şekilde kullanılabilir.

 • At kestanesi tohumu içeren jeller veya kremler günde iki kere varis sorunu bulunan bölgelerin üzerine sürülebilir. At kestanesi kremi sayfasında kullananların yorumlarını inceleyebilirsiniz.
 • At kestanesi takviyesi günde 300 mg olacak şekilde doktorunuza da danışarak alınabilir.

Elma şırası sirkesi : Aslında Varislerden kurtulmak için elma sirkesi tedavisi yazısında uzun bir şekilde hem faydalarını hem de kullanım yöntemlerini açıklamıştık ama bir kez de bu sayfada değinelim. Temel olarak elma şırası sirkesi damarların içindeki kan akışını hızlandırarak damarların genişlemesinin ve ağırlaşmasının önüne geçer.

Elma şırası sirkesi de haricen ve dahilen uygulanabilen tedavilere sahiptir.

 • Her gece uyumadan önce ve her sabah uyandığınızda varislerden rahatsız olduğunuz bölgelere elma şırası sirkesi sürerek nazik bir şekilde masaj yapın. Bu tedaviye istediğiniz sonuçları alana kadar bir kaç ay düzenli bir şekilde devam edin.
 • 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma şırası sirkesi ekleyin. Bu karışımı günde 2 kere 1 ay boyunca düzenli olarak için. Varisler daha büyükse istediğiniz sonucu almak için bu süreyi uzatabilirsiniz.

Tavşan memesiTavşan memesi : Huzursuz ve acı veren varisli damarları rahatlatmak için çok etkilidir. Bunu sağlayan içerdiği Ruscogenin adı verilen etkin maddedir.

Bu madde damarların büzüşerek daralmasını ve damar içindeki ateşin düşmesini sağlar. Varis tedavisi için kullanılan bir çok bitkisel ilaç ve kremin içinde bu maddeye rastlamanız mümkündür. Ama sadece tavşan memesini almak da bu ilaçları kullanmak kadar etkili olacaktır. Günde 3 kere doktorunuza da danışarak 100 mg tavşan memesi takviyesi varislerinize oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Üzüm tohumu : E vitamini, flavonoid, lineolik asit ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Sırf bu içerdikleri ile varis tedavisi açısından bulunmaz bir bitkidir. Kan damarlarını güçlendirir ve serbest radikallerin vereceği zararlardan korur. C vitamini ile birlikte alınarak kolajen oluşumuna da katkıda bulunur.

Üzüm tohumunu kapsül, tablet ve sıvı şekilde aktarlarda, bazı eczanelerde ve büyük marketlerde bulmanız mümkün. Doktorunuza danışarak günde 3 defa 150 mg takviye olarak kullanabilirsiniz. Damarlardaki acıyı, yanma hissini ve genişlemeyi kesecek etkili bir yöntemdir.

Haricen kullanımı ise üzüm tohumu yağı ile varisli bölgelere masaj yaparak uygulanabilir. Vücut tarafından çok hızlı emilerek faydası hızlı bir şekilde görülecektir.

Çam kabuğu : Üzüm tohumu ile benzer içeriklere ve benzer etkilere sahiptir. Aktarlarda ve bazı eczanelerde çam kabuğu ekstresi olarak bulabilirsiniz. Damar dokularına hasar verecek enzimlere karşı damarları korur.

Günde 50 veya 100 mg olarak 3 kere takviye olarak kullanıldığında varislerin oluşumunu önleyici bir etki gösterir.

Gotu KolaGotu Kola : Çok eski çağlardan beri ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Damarların ağrılarını dindirici ve genişlemesini önleyici etkileri sayesinde varis tedavisinde kullanılır.

Gotu Kola yapraklarını bir bardak kaynar su içinde demleyerek 10 – 15 dakika demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra suyunu süzerek içine bir yemek kaşığı da bal ekleyip günde 2-3 kere bu çayı içebilirsiniz.

Eğer Gotu Kolayı takviye olarak kullanmak isterseniz günde 60-180 mg arası doktorunuza da danışarak alabilirsiniz.

Güvercin ağacı : Güvercin ağacında bolca bulunan tanenler, galik asitler ve doğal yağlar sayesinde damarlarda sıkıştırıcı etkisi bulunur. Hasar görmüş damarların onarılmasını ve damar sağlığının devam etmesini sağlar.

Güvercin ağacı bitkisi ile bitkisel çay hazırlayarak günde bir kere içerek damar sağlığınızı korumuş ve hasarlı olan damarlar için tedavi uygulamış olursunuz.

Bu bilgileri Pinterestte pin olarak saklamak isteyenler için grafik olarak da bu tedavi yöntemlerini size sunuyoruz :

varis tedavisi grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage