Cilt Problemleri İçin En İyi Doğal Tedavi Önerileri

Doğal Tedavi

Sitemizde çeşitli sayfalarda çeşitli tedaviler için detaylı anlatımlar ve doğal çözümler bulmanız mümkün. Sitemizin takipçilerinden ( özellikle Pinterest takipçileri ) gelen öneriler üzerine tek bir sayfada basit bir anlatımla kılavuz niteliği taşıyacak bir sayfa oluşturmak istedim. Bu sayfada hangi cilt problemi için en iyi hangi doğal tedaviyi kullanabileceğinizi basit bir şekilde anlatıyoruz…


Doğal Sivilce Tedavisi

Sivilceli cilt
Hint Defnesi Yağı: Sivilceler için en etkili doğal tedavilerden birisidir, mutlaka birilerinden duymuşsunuzdur. Ama kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Tüm yüzünüze uygulamak yerine sivilcelerin üzerine sürmeniz gerekiyor.

Aloe Vera: 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Bu karışımın kıvamı yüzünüze yayılacak kıvamda olmalı ama çok akıcı bir kıvamda olmamalı. Maskeyi yüzünüze eklemeden hemen önce çeyrek kaşık toz tarçın ilave edip biraz daha karıştırın ve karışımı yüzünüze sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bal: Bal da çok sık kullanılan bir doğal sivilce tedavi yöntemi. Ama burada balın doğal bir bal olmasına dikkat etmelisiniz. Uzmanlar düz olarak balı sürmekten ziyade bal içeren maskeler ile olan yöntemleri öneriyor. Bir kap içinde 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yulafı karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla maskeyi yüzünüzden sökün. Kuru bir havlu ile nazikçe yüzünüzü kurulayın.


Doğal Böcek Isırığı Tedavisi

Böcek Isırığı
Aynısafa Çiçeği: Böcek sokmaları ve ısırmalarında aynısafa çiçeği jeli sürerek cildin iyileşmesini hızlandırabilir ve ağrıyı azaltabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Pek çok bitkisel yağın aksine lavanta yağı direk olarak böcek ısırık veya sokmalarının üzerine uygulanabilir. Özellikle örümcek ısırığı ve arı sokması durumlarında etkilidir.

Sinir Otu: Sinir otunun yapraklarını taşla ezerek krem ( lapa ) kıvamına getirerek böcek ısırıkları için doğrudan kullanabilirsiniz.


Doğal Uçuk Tedavisi

Lizin: Lizin temel bir amino asittir ve krem halinde bulabilmek mümkündür. Uçuk konusunda en etkili doğal tedavilerden birisi olarak bilinir.

Çinko: Çinko genellikle sürekli tekrar eden uçukları tedavi etmek için kullanılır. Direk olarak uçuğa uygulanarak tedavi edilebilir.

Oğul Otu: Oğul otunun çayı lezzetlidir ve içmeniz uçukları geçirici etki gösterir.


Doğal Konak Tedavisi

Hindistan Cevizi Yağı: Bebeğinizde konak varsa Hindistan cevizi yağı ile nazikçe masaj yaparak 20 dakika kalmasını bekleyin. Ardından yumuşak bir fırça ile saçlarını tarayın.

Aynısafa Çiçeği: Tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu gibi aynısafa çiçeği yağı ile de masaj yaparak konağı tedavi edebilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe vera yapraklarındaki jeli çıkartıp bu jel ile bebeğinizin başına masaj yaparak konaktan kurtulmanız mümkün.


Doğal Kesik Tedavisi

Kesik
Hint Defnesi Yağı: Antibakteriyel özellikleri sayesinde kesiklerin mikrop kapmaması ve enfeksiyon oluşmaması için Hint defnesi yağı kullanabilirsiniz.

Bal: Balın yaraları iyileştirdiğini hemen hemen herkes bilir. Özellikle Manuka çiçeklerinden elde edilen Manuka balı ise en etkilisidir.

Aynısafa Çiçeği: Aynısafa çiçeği yağı da muhteşem iyileştirici özelliklere sahiptir, yüzeysel kesiklerde iz kalmaması için hemen aynısafa yağı ile tedavi edebilirsiniz.


Doğal Egzama Tedavisi

Aynısafa Çiçeği: Aynısafa çiçeği egzama rahatsızlığında tedavi ederken kaşıma isteğini de azaltır.

Aloe Vera: Aloe vera mikrop ve mantar önleyici etkileri ile egzama tedavisinde yardımcı olabilir.

Bal: 1 çay kaşığı doğal bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırın ve egzama rahatsızlığı bulunan bölgeye uygulayın. Bulabilirseniz Manuka balı daha da etkili olacaktır.


Doğal Mantar Tedavisi

Kekik Yağı: Kekik yağı mantar tedavisinde en etkili doğal yağ olarak biliniyor, özellikle el ve ayak parmaklarındaki mantarlar için kullanabilirsiniz.

Hint Defnesi Yağı: Tıpkı kekik yağı gibi Hint defnesi yağı da tırnak mantarlarını tedavi etme konusunda etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağından bulunan kaprilik asit mantarların tedavi olmasında oldukça etkilidir.


Doğal Ürtiker Tedavisi

Elma Şırası Sirkesi: Elma şırası sirkesinde bulunan asetik asit sayesinde kullanıldığında ürtikere oldukça iyi gelmektedir.

Yulaf Ezmesi: Banyo küvetini ılık su ile doldurun. Ama çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü aşırı sıcak su ürtikeri daha kötü hale getirebilir. Ilık suyun içine 1 bardak yulaf ezmesi ekleyin. Yulaf ezmesinin kolloidal olması tercihen daha etkili olacaktır. Yulafı da su akarken suyun aktığı yere doğru dökerseniz daha iyi karışacaktır. Bu suyun içine girip 15-20 dakika dinlenin ve ardından duş alarak temizlenin.

Karbonat: Üstteki yöntemde yulaf ezmesi yerine 2 yemek kaşığı karbonat da ekleyebilirsiniz.


Doğal Sedef Tedavisi

D Vitamini: D vitamini kremini sedef tedavisinde kullanabileceğiniz gibi uzun süreli sedeflerle başa çıkabilmek için D vitamini içeren yiyecekleri bol bol tüketmenizde de fayda var.

Hindistan Cevizi Yağı: Özellikle kafa derisinde çıkan sedefler için Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak iyi gelecektir.

Itır Yağı: Dolaşımı hızlandırması ve iltihap azaltıcı etkisi ile sedef tedavisinde kullanılabilecek doğal bir yağdır.


Doğal Güneş Yanığı Tedavisi

Aloe Vera: Aloe veranın birçok cilt rahatsızlığına iyi geldikten sonra balkonunuzda bir saksı da bu bitki için ayırmayı düşünebilirsiniz. Aloe vera jelini direk olarak yanıklara sürerek iyileştirebilirsiniz.

Güvercin Ağacı: Güvercin ağacının yapraklarından elde edilen öz güneş yanıklarını doğal yolla tedavi etmek için kullanılabilir.

Yoğurt: Güneş yanıklarının acısını dindirmek için soğuk yoğurdu 10 dakika boyunca güneş yanıklarının üzerine sürüp bekleyebilirsiniz.


Doğal Siğil Tedavisi

Sarımsak: Sarımsağı uygulamadan önce siğil olan bölgeyi sabunla yıkayıp kurulayın. Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve bıçakla iyice ezin. Ezilmiş sarımsağı ile siğilin olduğu bölgeye sürün ve bir bandaj ile sarın. Bu şekilde bir süre kaldıktan sonra bandajı açıp temizleyin. Siğil geçene kadar günlük olarak bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

C Vitamini: Bir C vitamini kapsülünü ortadan ikiye kırın ve siğilin üzerine sürün. Daha sonra bandaj ile kapatın.

Karbonat: Bir çay kaşığı beyaz sirke ile kalın bir kıvam elde edecek kadar karbonatı karıştırın. Bu karışımı siğil gidene kadar günde iki kere siğilin üzerine sürün.


Doğal Kırışıklık Tedavisi

Zeytinyağı: Cildi beslediği ve yumuşattığı için nemlendirici yerine zeytinyağı kullanarak kırışıklıklarla savaşabilirsiniz.

Çemen: 1 bardak çemen otu tohumunu öğütün. Hafif nemlendirdiğiniz cildinize bu çemeni sürün ve bir gece bu şekilde uyuyun. Sabah kalktığınızda ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu süreci istediğiniz sonuçları alana dek günlük olarak tekrar edebilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe vera jelinin doğal yapısı yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu engelleyici etki gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage