Ciltteki lekeler nasıl geçer?

Cilt lekeleri öncesi sonrası

Ciltteki lekeler dış görünüşüzü olumsuz etkiler. Ergenliğin çoğu bu dönemde sivilce problemi ve cilt lekeleriyle karşı karşıya kalır. Çoğu yetişkinin de cil lekeleriyle başının dertte olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda lekesiz ve pürüssüz bir cilde kavuşmanız için önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Cilt lekesi nedir?

Siyah nokta, akne ve sivilce izleri, renk farklılıkları gibi cilt bozukluklarına cilt lekesi denir. Bu bozukluklara genelde gözeneklerin yağla tıkanması ve stres sebep olur.

Peki bu lekelerden nasıl kurtulacağız?

Yüzünüzdeki ve başka yerlerdeki lekelerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Sivilceleri sıkmayın

1. Önlem almak tedavi etmekten daha etkilidir : Cilt lekelerinden kurtulmak için en iyi yol en başta oluşmalarını engellemektir. Siyah noktalara, akne ve sivilcelere oluşmaya başladıklarını gördüğünüz an tedavi uygulamalısınız. Aknelerinizi kaşımamaya dikkat edin. Siyah nokta ve sivilceleri de kesinlikle sıkıp patlatmayın.

Yüz jeli ile temizlenin

2. Günlük cilt bakımı : Yüzünüzü hafif bir yüz temizleme jeliyle her gün yıkayın. Böylece yağlılık, kuruluk, siyah nokta ve sivilce problemleriniz azalacaktır. Sert yüz peelinglerini ve maskeleri akneleri yüzünüze daha da yayabileceğinden tercih etmeyin.

Güneş koruyucu kullanın

3. Fazla güneş ışığına maruz kalmayın : Güneş ışınları akneleri tahriş eder, bu da cilt lekelerine sebep olur. Güneşe çıkacağınız zaman, güneşle direk temas eden bölgelere en az 15 faktörü koruyucu krem sürmeyi unutmayın.

Kalamin

4. Kalamin (tutya taşı) losyonu : Lekelerin olduğu bölgeleri kalamin losyonuyla nazikçe ovun. Kalamin losyonu ciltteki fazla yağı emerek lekeleri azaltır ve yenilerinin oluşmasını engeller, bu yüzdeki lekeler için de geçerli. Kalamin losyonunu ihtiyacınız olan sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Buz Kompresi

5. Buz kompresi : Bir buz küpünü alın ve temiz bir bezle buz küpünü sarın. Sardığınız buz küpünü lekelerin olduğu bölgeye 5 dakika boyunca hafifçe bastırın. Bu uygulama cildinizi ferahlatacak ve bölgede enfeksiyon oluşmasını önleyecektir. Buz kompresi herhangi bir lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda şişlikten ve kızarıklıktan kurtulmak için uygulayabileceğiniz güzel bir yöntemdir.

Bal Limon ve Zerdeçal tozu

6. Bal, Limon Suyu ve Zerdeçal tozu : Bir miktar bal, limon suyu ve zerdeçal tozuyla macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Bu karışımı lekelerin olduğu bölgeye her gün uygulayın. Cilt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız bu karışım imdadınıza yetişecektir.

Sandal Ağacı

7. Sandal ağacı macunu : Bir miktar gliserin ve gül suyuyla sandal ağacı macununu karıştırın. Yüzünüzdeki ya da cildinizin başka kısımlarındaki lekelerin üzerine karışımı uygulayın. Sandal ağacı antik zamanlardan beri cildi temiz tutmak, sivilceleri ve lekeleri önlemek için kullanılan doğal bir kürdür.

Patatesler

8. Patates : Cildinizdeki renk değişmelerini önlemek için derinize ovarak patates uygulayın. Alternatif olarak, koyu lekelerin rengini açmak için yüzünüzdeki ve diğer yerlerinizdeki lekelerinizin üzerine patates suyu sürün. Bu önerimiz cildindeki lekelerden kurtulmak isteyen okuyucularımız için oldukça faydalıdır.

papaya

9. Papaya ve Süt : Çiğ papayayı ezerek püre haline getirin ve içine bir miktar kaynamamış süt ilave edin. Her çeşit cilt lekesini geçirmek için bu karışımı yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

10. Aloe Vera : Aloe vera jölesi yüzdeki ve başka bölgelerdeki cilt lekelerinden kurtulmak konusunda tarih süresince test edilmiş ve sevilmiştir. Aloe vera jölesinin içine 3-4 adet E vitamini kapsülü ekleyerek karışımı daha etkili hale getirerek yüz dahil bütün cilt lekelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Domates suyu

11. Domates suyu : Domates suyunu yüzdeki veya başka bölgelerdeki pigmentasyon sonucu oluşmuş cilt lekelerinizin üstüne sürerek uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı

12. Badem yağı : Badem yağı da yüzdeki ve vücudun diğer bölgelerindeki lekelerden kurtulmak için kullanılan bir başka doğal çözümdür.

Portakal Kabuğu

13. Portakal kabuğu : Rendelenmiş portakal kabuklarını bir miktar suyun içine ekleyin ve oluşan karışımı akne izleri ve akneler de dahil olmak üzere bütün lekeleri geçirmesi için yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Havuç

14. Havuç : Havuç suyunu veya püresini yüzünüzdeki ya da vücudunuzun başka bölgelerindeki lekelerin üzerine uygulayın.

Pürüssüz ve lekesiz bir cilt için, yukarıda paylaştığımız yüzdeki ve diğer bölgelerdeki cilt lekelerini hızlıca yok eden doğal çözüm yöntemlerini denemelisiniz. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra cilt lekeleriniz hala geçmemişse, cilt lekesi tedavisi için bir dermatologa başvurmanızı öneriyoruz.

2 Yorum

    1. Kalamin ( Calamine ) losyonunu çeşitli markalarda kozmetik ürün satışı yapan büyük mağazalarda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage