Hangi yiyecekler kırışıklıkları azaltır ve önler

Kırışıklıklar

Her ne kadar yazıda kırışıklık azaltıcı ve önleyici yiyecekler başlığını kullansak da yazının içinde kırışıklıklara en çok sebebiyet veren yiyecekleri de paylaşacağız. Daha önce yüzdeki kırışıklıklarla ilgili yüz yogası ile kırışıklıkları yok etme ve yaşlanmayı önleyen salatalık maskesi yazılarını yayınlamıştık, okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kırışıklıkları engellemek için yapacağınız egzersizler, bol bol sıvı özellikle su tüketmek ve stresten uzak durmak da gerekiyor. İlk önce bol bol tüketilmesi halinde cildinize elastikiyet kazandırarak kırışıklıkların azalmasını sağlayan yiyecekleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Avokado1. Avokado

Avokado çok uzun yıllardır cilt güzelliğinin çoğu alanında kullanılıyor. Özellikle satın aldığınız pahalı kırışıklık giderici/önleyici kremlerin muhteviyatına baktığınızda sıklıkla avokadoya rastlarsanız şaşırmayın. Bolca E vitamini ve B vitaminleri sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi ve sağlıklı beslenmeyi sağlar. Cildinizi daha elastik ve daha yumuşak hale getirecek avokadoyu sık sık tüketmeniz genç bir cilde sahip olmanız için oldukça faydalıdır.

Domates2. Domates

Domates genellikle kahvaltıda ve salatalarda kullanılır. Ama mutfakta domatesin kullanım alanını arttırmak cildinizi genç ve diri tutmanın da anahtarı olabilir.

Domateste bolca bulunan C vitamini sayesinde daha sağlam görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca içerdiği likopen de güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi korur.

Somon Balığı3. Somon Balığı

Somon balığı da fevkalade bir kırışıklık önleyici gıdadır. İsmini son senelerde sıkça duyduğunuz Omega 3 yağının en iyi kaynaklarından birisidir somon balığı. Omega 3 yağları cildi nemlendirir ve ultra viole ışınlarından korur. Aynı zamanda erken yaşlanmanın ve kırışmanın da önüne geçer.

Böğürtlen4. Dut, Böğürtlen, Çilek, Yaban Mersini

Cilt dokusunu besleyen kılcal damarları koruyan ve kuvvetlendiren flavonoid dut-böğürtlen tipi meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Kan dolaşımına faydalı olan bu meyveler cildinizin geç yaşlanmasını sağlıyor. Ayrıca kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için cildinizi kırıştırmaya çalışacak serbest radikallerle de savaşır. Diyet dostu bu meyvelerin etkisini arttırmak için yoğurtla birlikte tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çay5. Yeşil Çay

Diyetisyen tavsiyesi alanlar bilirler; yeşil çay sindirimi kolaylaştıracağı için her yemekten yarım saat sonra aktarmadan içmeniz istenir. Yeşil çay kırışıklıklara karşı koyma konusunda da oldukça etkilidir.

İçerisinde bulunan bol miktarda kateşin sayesinde cilt açısından faydalıdır. Kateşin de cilt için bulunabilecek en kuvvetli antioksidanlar arasında gösterilebilir.

Kefir
photo by Ukko for Wikipedia

6. Kefir

Ciltteki kırmızılıklar ve iltihap oluşumu ile savaşmak için bol bol kefir tüketmelisiniz. Probiyotik özellikli kefirde cilt dostu bakteriler bulunmaktadır. Cildi hem iç hem de dış yönden düzenler ve onarır. Kefir kullanırken işlem görmemiş, doğal etiket taşıyan ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Eğer kefir içmek tadı açısından size pek çekici gelmiyorsa, probiyotik özelliği normal yoğurda göre daha yüksek olan ev yoğurdunu daha fazla tüketmenizi öneriyoruz.

Yumurta7. Yumurta

Protein açısından zengin olan besinler arasında kırışıklıkların oluşmasını en çok engelleyen yumurtadır. Yumurtanın içerdiği amino asitler cilt dostudur ve cildin elastik yapısını korumasına yardımcı olur. Yumurtayı sabah kahvaltılarının değişmez ögesi haline getirerek protein ihtiyacınızı karşılar ve de cildinizi genç tutmanın keyfini yaşarsınız.

Kırışıklıkları Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

şekerlemeler1. Şekerlemeler

Piyasadan satın alacağınız hemen hemen her türlü şekerleme şekerin en yoğun işlenmiş halidir ve cilt açısından en zararlı seviyeye çekilmiş halidir.

Ergen ve gençlerde sivilce ve kızarıklıklara sebebiyet veren şekerlemeler ilerleyen yaşlarda da kırışıklıkların hızlanmasını sağlar. Şeker özellikle de işlenmiş şeker kolajen üretimini azaltır ve cildin elastiki yapısını bozar ve yaşlandırır.

Alkol2. Alkol

Alkol sıvı olmasına rağmen, tüketildiğinde vücudunuzu daha çok susuz bırakır. Vücudunuzun susuz kalmasının vücutta en kötü etkisi belki de cildiniz üzerinde olacaktır.

Aşırı alkol tüketimi de cildinizde aknelere ve kırışıklıkların artmasına sebebiyet verecektir. Alkolün fazla tüketilmesinin sonuçlarından bir diğeri de toksinlerin vücuttan atılmasının yavaşlamasıdır.

Cipsler3. Cipsler

İşlenmiş karbonhidrat patlaması olan cipsler, cildi elastik tutan kolajen yapısına ciddi hasar verirler. Cips tüketmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, cildim neden kırışıyor diye sormanıza gerek bile yoktur.

Cips tüketimini azaltmak cilt sağlığınızın yanı sıra başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere vücudunuza yapabileceğiniz büyük iyiliklerden bir tanesi.

Sigara4. Sigara

Sigaranın neye zararı yok ki dediğinizi duyar gibi oluyorum. Son derece haklısınız da. Biz yine de başlıcalarını sayalım : kanser, kalp krizi, koah, nefes darlığı. Bu kadarı yetmediyse cildinizi yaşlandırdığını ve kırıştırdığını cilt renginizi sönük ve donuk bir renge çevirdiğini de ekleyelim, belki cildine değer verenler bu yüzden bırakmayı düşünebilirler.

Kırışıklıkların oluşmaması için bunlara dikkat edin!

  • Güneşin zararlı etkilerine karşı korunun.
  • Güneş losyonu kullanın.
  • Sigara içmeyin.
  • Yeteri kadar uykunuzu alın.
  • Sırt üstü uzanarak uyumaya çalışın.
  • Gözlerinizi kısarak bakmayın.
  • Nemlendirici kullanın.
  • Yüzünüzü gereğinden fazla aşırı yıkamayın.

2 Yorum

  1. her ne kadar yediklerimize içtiklerimize dikkat etsek te kırışıklıklar bir şekilde oluşuyor.ben çareyi secret age kremlerinde buldum kırışıklık karşıtı kremleriyle hem oluşmasını engelliyorum hemde olan kırışıklıkları gidermede kullanıyorum kaz ayakları içinde ayrı bir kremleri bulunuyor.sitesindede fazlasıyla indirim bulunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage