Kafa Derisinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

Kafa derisi sivilceleri

Yağların saçlarınızın en iyi dostu olduğu tartışmalı bir konudur. Çeşitli yağları, saç derinizi nemlendirmek, hasarı onarmak ve serbest radikallerden korunmak için kullanabilirsiniz bunlar hiç de küçümsenecek faydalar değil ama bu yağlar bunları yaparken bir yandan da saç derinizde sivilcelerin oluşması için gereken maddelerin de burada depolanmasını sağlarlar. Saç derisi de cildimizin geri kalanı gibi sebum üretir. Bu sebum açık olan gözeneklerden dışarı çıkamadığında deri altında iltihap ve sivilcelere sebebiyet verir.

Kafa derisinde çıkan sivilceler rahatsız edici boyuttaysa mutlaka bir sağlık kurumuna gidip tedavinize bir an önce başlanması en iyi seçenektir. Daha az rahatsız edici durumlarda evde doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Bunların en büyük avantajı ise saçlarınıza zarar vermeden sivilceleri tedavi edici yönde etki göstermeleri. Bu tedavilerden faydalanmak isteyenler için en etkili 5 tanesini bu konu altında inceledik;

Kafa derisi sivilceleri

1. Sarımsak

Sarımsakta sivilcelerinizi tedavi edici özelliği olan salisilik asitten bol miktarda bulunur. Bunun yanı sıra antioksidanlar, ve mantar giderici içerikler açısından da son derece zengindir. Saçlarınızı sarımsak çayı ile durulamak sivilcelere iyi gelecektir. Sarımsak çayını hazırlamak için 4 diş sarımsağı rendeleyip ezin ve 2 bardak suyun içerisinde kaynatın. Daha sonra suyunu süzerek soğuttuğunuzda sarımsak çayı hazır.

2. Hint Defnesi Yağı

Hint defnesi yağını genellikle tüm doğal sivilce tedavisi konularında görebilirsiniz. Bu şifalı doğal yağı saç derinizdeki sivilcelerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Enfeksiyon giderici etkisinden faydalanmak için Hint Defnesi yağı içeren şampuanlar kullanabilirsiniz.

3. Domates Suyu

Saç derinizin pH dengesini tekrar sağlamak için domates suyu en etkili doğal yollardan birisidir. Ayrıca domates oldukça iyi miktarlarda salisilik asit içerir. Saçlarınızı domates suyu ile durulamak sivilcelerle savaşmanın yanı sıra, saçlarınızın uzamasını da hızlandırır ve daha doğal bir parlaklığa kavuşmasını sağlar.

4. Elma Şırası Sirkesi

Elma şırası sirkesini saç derinizde sivilce bulunmadığı zamanlarda da saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Saç derisinde kalan birikintilerin giderilmesi ve saçların hava alması için bulabileceğiniz en etkili doğal durulama seçeneğidir. Saçlarınızı elma şırası sirkesi ile durulamak için, bir ölçek elma şırası sirkesi için iki ölçek su karıştırmayı unutmayın.

5. Yasemin Yağı

Yasemin yağını saç derinizdeki ölü hücrelerden kurtulmak ve bu bölgede oluşan akneleri tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Yasemin yağını üzüm çekirdeği yağı ile karıştırıp seyrelterek bu karışımla kafa derinize masaj yapmak kafa derisi sivilcelerini tedavi etmenin etkili doğal yollarından birisidir.

Bu doğal tedavilerin yanı sıra kafa derinizde sivilcelerin çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz şeyler de bulunuyor;

  • Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek gıdalar tüketin.
  • Tarak ve havlu gibi eşyaları başkaları ile paylaşmamaya özen gösterin.
  • Saçlarınızı temiz tutmaya çalışın, yağ ve kirin saç derinizde birikmesine izin vermeyin.
  • Saçlarınızın ve saç derinizin hava almasını önleyecek sıkı şapkalardan, bandanalardan vb saçları sıkıştıracak giysilerden uzak durun.
  • Her gün bol miktarda su tüketin.

3 Yorum

  1. Kafa derisinde saçlı ve kıllı alanlarda oluşan enfeksiyon hastalığının adı persistent scalp folliculitis dir. Tedavisi antibiyotik kullanımında tekrarlar çünkü enfeksiyon yağla beslenir.çözümü ise yağı yok etmektir. Profoser é gttim roucuatane verdi. Henüz başlamadım tedaviye sonuçları kullanınca görücem. Herkesin faydalanması için yazdım bunu. Birde cayagaci yağı teatree oil şampuanı yazdı hergün yıkanarak.

  2. Roacutanı 15 sene içerisinde aralıklarla 3 yıl kullandım.kullanım sırasında butün sivilceleryok oluyo ama ilacı bırakınca tekrar çıkıyo,ne yapıcabilemedim

  3. Arzu Hanım selam, roacuttan ı. 1,5 yıl belli aralıklarla kullandım. Beraberinde nizoral şampuan ve saça özel kremlerden kullandım. Tüm vücutta kuruma yaparken, dudaklarda çatlama vs. Oldu. Saçlarımın yanı sıra vücudumda hiç sivilce kalmadı. Yüzüm çok fazla parlamaya başladı. Tabi tüm bunlar kullanırken. İlaç kullanımım bitti, tam 6 ay sonra saçlarımda sivilceler daha iri halde çıkmaya başladı. Gittiğim profesör Hamdi Memişoğlu, bana dedi ki , hiçbir cilt sorunu %100 çözülmez. Bende kendine baya bi sövdüm saydım. Beni 10000 TL zarara uğrattıktan sonra mı bunu söylüyorsun dedim. Şu an halen saçlarımda sivilceler var. Araştıra betnovate saç losyonu kullanıyorum. Sarımsaklı şampuan vs. Kullanıyorum. Bazen kayboluyor. Tekrar geri geliyor. Yaşam kalitemi etkiliyor ama mücadeleye devam ediyorum. Moral bozmak istemem ama yaşadıklarım bunlar. Herkese geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage