Karın çatlaklarından kurtulmak için etkili yöntemler

Karın çatlakları

Aşırı kilo verilen durumlarda veya doğum sonrası oluşabilen karın çatlakları oldukça rahatsız edici görüntüye sebebiyet verebilir. Cildin çatlaması genel olarak kolajenlerin zayıflaması ve normal oluşturulma döngüsünde bozulmalar olduğu durumlarda baş gösteren bir cilt rahatsızlığıdır.

Karın çatlaklarından kurtulmak için size ilk önerimiz bu sorunla ilgilenen bir uzmana görünmeniz ve bunun için tedavi görmenizdir. Evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ve kullanabileceğiniz kremler de karın çatlaklarının azalmasını sağlayıcı etkiler gösterebilir. Bu yöntemler kişinin cilt tipine göre değişiklik gösterebiliyor.

Karın Çatlaklarından Kurtulma Yöntemleri

1. Hint yağı

Hint yağının daha önce sitemizde çeşitli cilt problemleri için kullanıldığına rastlamışsınızdır. En etkili olduğu cilt sorunları; yaşlılık lekelerini giderme, ciltteki oyuklar, kirpik uzatma, kırışıklıklar ve  koyu lekeler gibi sorunlar için kullanabileceğiniz Hint Yağı karın çatlaklarından kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

 • Karın çatlaklarının üzerine bir miktar Hint yağı dökerek 5 – 10 dakika bu bölgelerin üzerine oval bir şekilde masaj yapın.
 • Daha sonra bu bölgeleri ince ve pamuk bir elbise parçası ile sarın. Sıcak bir su şişesi ile bu bölgeye yarım saat boyunca sıcak uygulaması yapın.
 • Bu işlemi en az 1 ay boyunca günlük olarak tekrar edin. Daha derin çatlaklar için daha uzun süre tekrar edebilirsiniz.

2. Krem karışımı

Etkili sonuçlar alanların internet üzerindeki yorum ve tavsiyelerini göz önüne alarak bu karışımı da yöntemlerin arasına eklemek istedik. Bu krem karışımı özellikle doğum sonrası oluşan karın çatlaklarını tedavi etme açısından çok etkili.

 • Eczaneden Hametan, Acnelyse ve Madecassol isimli üç kremi alın. Krem fiyatları oldukça uygun.
 • Bu kremlerden çatlakların bulunduğu bölgeye nohut tanesi kadar sıkarak kremler birbirine karışacak şekilde çatlak olan bölgeye oval hareketlerle masaj yapın.
 • Bu işlemi istediğiniz sonuçları alana kadar günde 2 kere bir sabah ve bir akşam uygulamanız gerekiyor.

NOT : Bu işlemi yapmadan ve bu kremleri kullanmadan önce cilt hekiminize danışmanızı ve onun tavsiyesini alarak kullanmanızı öneriyoruz. Kremleri kullanmadan önce prospektüslerini mutlaka okuyarak istenmeyen bir etki oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

3. Kakao yağı

Kakao yağı da çatlak izlerini kapatmak için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Muhteşem bir doğal cilt besleyici ve nemlendirici etki göstererek oluşan çatlakların ve izlerinin azalması yönünde çalışır.

 • Kakao yağını günde 2 kere karın çatlaklarının üzerine sürmelisiniz. Bu işlemi bir kaç ay devam ettirerek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.
 • Bir diğer ve daha etkili kullanım yöntemi ise; yarım bardak kakao yağı ile bir yemek kaşığı buğday tohumu yağı ve iki çay kaşığı rendelenmiş balmumu ve 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 1 çay kaşığı E vitamini karıştırın. Balmumu eriyene kadar bu karışımı ısıtın. Bu karışımı hava geçirmez bir kap içinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Günde 2 veya 3 kere bu karışımı çatlakların üzerine sürerek o bölgenin daha fazla nemlenmesini ve pürüzsüzleşmesini dolayısıyla izlerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Kayısı yağının tüm etkilerini merak edenler, kayısı yağı ne işe yarar sayfasından daha fazla bilgi alabilir.

4. Zeytin Yağı

Zeytin yağı cildi besleyicidir ve bolca antioksidan bulundurur. Bu özellikleri sayesinde bir çok cilt probleminin yanı sıra cilt çatlaklarını gidermede de etkilidir.

 • Sızma zeytin yağını biraz ılık olacak şekilde ısıtın. Isıttığınız bu zeytinyağı ile çatlakların bulunduğu bölgeleri yavaşça ovalayarak masaj yapın. O bölgedeki kan akışını hızlandıracak ve çatlakların daha hızlı kapanmasına yardımcı olacaktır.
 • Masaj işlemini tamamladıktan sonra zeytin yağının içindeki vitaminlerin cildiniz tarafından emilmesi için yarım saat bekleyin.

5. Aloe Vera

Aloe Vera saç ve cilt için rahatlatıcı ve iyileştirici özelliklere sahip mucizevi bir bitkidir. Cilt çatlakları için de etkili bir tedavi etme özelliğine sahiptir.

 • Aloe Vera jeliyle çatlaklar bulunan bölgeleri direk olarak ovalayabilirsiniz. Ovalayıp iyice yedirdikten sonra 15 dakika bekleyip ılık suyla durulayabilirsiniz.
 • Aloe Vera kullanımının iyileştirici etkisini arttırmak için 1/4 bardak Aloe Vera jelini 10 kapsül E vitamini ve 5 kapsül A vitamini ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı çatlak olan bölgelere sürüp, tamamı emilene kadar ovalayın. İstediğiniz sonuçlara ulaşana kadar bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

6. Etkili Mandalina Yağı Tarifi

Mandalina yağı lenf bezleri ve kan dolaşımı açısından oldukça faydalıdır. Bu karışım cildinizin gençleşmesini ve kendini yenilemesini sağlayacak.

Malzemeler

 • 10 damla mandalina yağı
 • 10 damla badem yağı
 • 5 damla kuşburnu yağı
 • 5 damla oğulcuk yağı
 • 5 damla lavanta yağı
 • 5 damla tütsü yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm yağları bir bitkisel yağ şişesinde karıştırın. Bu yağ karışımı ile karın bölgenize günlük masaj yapın. Atladığınız günler için ertesi gün sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Şişeyi soğuk bir yerde saklayın.

4 Yorum

 1. En azından resimlerden biri başka yerde ve başka iç çamaşırı ile cekilmiş olsaydı daha inandırıcı olurdu

 2. bebek emzirirken o 3 kremı hametan acnelyse madecassol kremlernı kullnabılır mıyız acaba?? süte gecermiii acil cevap karın catlaklarmdan bıktım……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage