Ödem Söktürücü Bitki Çayı Tarifleri

Ödem çayları

Ödemden kaynaklanan şişlik, gerginlik ve iltihabı azaltmak ve yok etmek için doğanın gücünden faydalanabilirsiniz. Tuz alımını azaltın, masaj yapın, düzenli egzersiz yapın gibi ödem için artık duymaktan bıktığınız çözüm önerilerini söylemek yerine bitki çayları ile ödemi nasıl azaltacağınızı tarif etmek istiyoruz. İşte ödemi azaltmak için kullanabileceğiniz doğal bitki çayları;

1. Kara Hindiba Çayı

Kara Hindiba Çayı

Bir kap içerisinde 4 bardak suyu kaynatın. Su kaynarken içine 6 yemek kaşığı karahindiba kökünü ekleyin. 20-25 dakika kaynadıktan sonra buradan süzdüğünüz suyu köklerini aldığınız karahindiba yapraklarının üzerine dökün ve bir kapta ağzını kapatarak 20 dakika soğumasını bekleyin. Çayınız hazır ve bekletmeden içmeniz gerekiyor. Ödem sökmek için günde 1 bu çayı hazırlayıp içebilirsiniz.

2. Nane Limon Çayı

Nane Limon Çayı

1 litre suyun içine 1 adet limon ve 1 adet salatalığı dilimleyerek ekleyin. 10 yaprak taze naneyi de ekledikten sonra geceden soğuması için buzdolabına koyun. Ertesi gün boyunca bu 1 litre nane limon çayını buzlu veya buzsuz olarak tüketebilirsiniz. Ödem sökülmesine faydalı olması açısından bu çayın yanı sıra günlük 1 litre sade su içmeyi de ihmal etmeyin.

3. At Kestanesi Çayı

At Kestanesi

İçerdiği iltihap sökücü içerikler sayesinde ödem sökme konusunda da oldukça etkili at kestanesi çayını günlük olarak tüketebilirsiniz. At kestanesinin kurutulmuş yaprakları ve kabuklarından 1-2 tatlı kaşığını 1 bardak suda kaynattıktan sonra 10 dakika demleyin. Daha sonra süzüp soğuttuktan sonra çayı içebilirsiniz. Bu çayın gebeler ve emziren anneler tarafından tüketilmesi önerilmez. At kestanesi jeli de çeşitli cilt problemleri için kullanılabilen bir kremdir.

4. Kişniş Tohumu Çayı

Kişniş Tohumu Çayı

Kişniş tohumu çayı ödemli bölgedeki şişlik ve ağrıyı gidermek için oldukça etkilidir. Ayrıca kan dolaşımını düzenlemesi de bonus olacaktır. 3 yemek kaşığı kişniş tohumunu 1 bardak suya ekleyin. Bu karışımı su seviyesi yarıya düşene kadar ocakta köpürterek kaynatın. Su seviyesi yarıya indikten sonra ocaktan alarak soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzerek içebilirsiniz. Semptomlar yok olana kadar günde 2 kere bu çayı tüketebilirsiniz.

5. Keten Tohumu Çayı

Keten Tohumu Çayı

Yarım çay kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumunu 1 bardak ılık suya ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı günde 2 kere için. Ayrıca bu karışımla ödemli bölgeye masaj yapmak da ödemin sökülmesinde etkili olacaktır.

6. Maydanoz Çayı

Maydanoz Çayı

1 çay kaşığı kurutulmuş maydanozu 2 bardak suya ekleyip 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra çayı içebilirsiniz. Etkisini arttırmak için kahvaltıdan hemen önce aç karnına içmeniz faydalı olacaktır. Ödemi sökmek için yemeklerinizde ve salatalarınızda daha fazla maydanoz tüketmek de faydalı olacaktır.

Ödemden kurtulmak için bunlara da dikkat edin!

  • Uzun süreli aynı pozisyonda oturma ve uzun süre aynı pozisyonda ayakta dikilmekten kaçının.
  • Ödemli bölgeye 5 dakika ılık su ( hafif sıcak da olabilir ) ardından da 30 saniye soğuk su uygulayarak sıcak-soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak-soğuk uygulamasını günde 3 kere tekrarlayın.
  • Gebelikten dolayı ayakta oluşan şişlikler için soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Kafein ve karbonat içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Ellerde ve kollarda oluşan ödemler için günde 3 kere 30’ar dakika uzanarak kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde kollarınızı dinlendirin.
  • Ödemli bölgeleri temiz tutmaya özen gösterin.
  • Sigara kullanıyorsanız kullanımı azaltın alkol tüketmeyin.
  • Domates ve muz gibi potasyum açısından zengin besinler tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage