Sivilce izleri için evde yapılabilecek maskeler

Sivilce izlerini geçirebilmek için, önce sivilce izlerine nelerin neden olduğunu bilmek gerekir. Bir sivilce ne kadar kanlı ise, o kadar çıbana yakın bir yapıya sahiptir. Bunun için kanlı sivilceler iz bırakmaya ve tekrar etmeye en elverişli sivilcelerdir. Sivilcelerin bırakacağı izleri değiştiren bir etken ise ten renginizdir. Ten renginiz ne kadar açıksa sivilcelerin iz bırakma riski o kadar fazla olur. Ama sivilceler doğru tedavi edilir ve el ile sıktırılıp patlatılmazsa iz bırakma riski çok azdır. Sivilceler, yağlı ciltlerde ve karaciğer bozukluklarında daha çok görüleceği için, tedavi için mutlaka bir dermatolog’a görünmek gerekir.

Sivilce izlerine karşı evde uygulayabileceğiniz maskeler

Limon ve portakal maskesi ( sivilce izlerine hızlı tedavi )

 • 1 yumurta akı
 • 1 çay kaşığı ılık bal
 • 3 damla limon esanslı yağ
 • 3 damla portakal esanslı yağ

Balı yağlarla karıştırın. Yumurta akını ezerek yavaş yavaş karışımın içine katın ve karıştırarak krem kıvamına getirin. Göz bölgesine dikkat edecek şekilde yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra, ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir yüzünüze yaparak akne izlerinin hızla yok olduğunu göreceksiniz.

Çilek püresi maskesi : Eski sivilce izlerini yok etmek için oldukça faydalıdır.

 • 2 büyük çilek ( püre edilmiş halde )
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı bira mayası

Krem kıvamına gelene kadar tüm malzemeleri birlikte karıştırın. Bu karışımı, boynunuza ve yüzünüze, gözleriniz ve dudaklarınıza gelmemesine dikkat ederek sürebilirsiniz. 15 dakika sonra bol ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 1 tekrarlayabilirsiniz.

Kabartma tozu tedavisi : Kabartma tozu içerisinde bulunan yüksek alkalin oranı ile cildinizdeki ölü tabakaları kaldırmaya yardımcı olur. 1 su bardağı damıtılmış su ile, 1 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Bu karışım çoğu estetisyenin kullandığı siyah nokta temizleme tarifidir. Bu karışımı kaynatılmış bir suya yüzünüzü yaklaştırıp, buharı ile cildinizi yumuşattıktan sonra uygulayarak siyah noktalarınızı, sivilce izlerini ve partikülleri temizleyebilirsiniz.

Toz şeker maskesi : Doğal bir peeling uygulaması sayılabilecek toz şekeri cildinize kolayca uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü bolca suyla yıkayıp hafif nemli bıraktıktan sonra, yine hafif nemli olmasında fayda olan toz şekeri, avuç içinizle yüzünüze güzelce yedirin. Bu şekilde 10 dakika kaldıktan sonra, kaliteli ve yağsız bir sabunla bol ılık suyla yıkayarak durulayın.

Limon suyu tedavisi : Yeni sıktığınız bir limon suyunu gece yatmadan önce sivilce izi olan bölgelere güzelce uygulayın. Gece bu şekilde yattıktan sonra, sabah bol su ve sabunla yıkayarak temizleyin.

Aspirinli kil maskesi ( sivilce tedavi edici )

 • 1 çay kaşığı beyaz kil
 • 1 çay kaşığı aspirin tozu
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Bu maske daha çok sivilceler için etkili olan bir maskedir. Malzemeleri karıştırıp sivilceli bölgelerin üzerine sürdükten sonra 20 dakika kuruması beklenir. Bol ılık suyla durulanarak temizlenir.

Bal maskesi : Ilınmış yarım fincan balı sivilce izlerinizin üzerine yedirerek sürün. 15 dakika sonra kuruduktan sonra bol ılık su ile durulayın.

Bu yazı May 24, 2015 tarihinde güncellendi

6 Yorum

 1. Benim daha çok burun ve alın bölgemde çok minik be çok sayıda siyah nokta var bunlar için kesin bir çözüm varmı

 2. Sırtımda çıkan sivilce ve siyah noktalarımı çok uzun olan tırnaklarımla sıktım ve tırnaklarımdan dolayı orada çok kötü bir görüntü oluştu sivilcelerin ve siyah noktaların geçmesine rağmen tırnağımla yaptığım yaralar hala geçmedi ne önerirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir