Sivilce Lekeleri İçin Maske

Kimse yüzündeki sivilce izlerinden hoşlanmaz. Siz de bu sivilce izlerine sahipseniz ve bunlardan kurtulmak için ilk tercihiniz doğal yöntemler ise doğru sayfadasınız. Aslında akne izlerinin oluşmaması için en etkili tedavi ilk başta sivilce oluşmasını engellemeye yönelik bir beslenme olabilir. Sivilce önleyici besinler yazımızda hangi yiyecekleri bol bol tüketerek sivilcelerin oluşmasını minimuma indirebileceğinizi anlattık.

Sivilceler genellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerde görünür. Sivilce lekelerinin oluşumunu önlemek için sivilcelerinizle oynamayın ve eliniz sürekli onlara gitmesin. Lekeler oluştuysa lekelerin uzun süre direk güneş ışınlarına maruz kalmasını önleyin. Bunların dışında uygulayabileceğiniz sivilce lekelerini gideren doğal maskeleri sizler için araştırdık;

1. Sivilce İzleri İçin Limon Suyu

Limon doğal bir beyazlatıcıdır. Limonda bolca bulunan C vitamini kolajenleri yeniden oluşturmaya yarar. Limon suyunu sivilce lekeleri üzerinde kullandığınızda günden güne renklerinin daha fazla açıldığını göreceksiniz. Ayrıca limon suyundaki asidin parlatıcı özelliği ile lekeler daha az görünür olurlar. Limon suyunu sadece sivilce izleri değil aynı zamanda kızarıklıklar ve siyah noktalar için de kullanabilirsiniz. Limon suyu ile hazırlanan maskeler;

I. Limon ve Badem Yağı maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Geniş bir kapta tüm malzemeleri birbirine karıştırın. Karışımı sivilce lekelerinin üzerine sürün. 20 dakika bekleyin. Beklediğiniz süre zarfında güneş ışığına maruz kalmayın. Ilık suyla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi lekelerde gözle görülür azalma sağlayana kadar 5 ila 7 gün peşpeşe yapmanızı öneriyoruz. Daha sonra 4-5 gün ara vererek tekrarlayabilirsiniz. Karışımdan artanları bir kavanoz içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

II. Sivilce İzlerini Gideren Bal ve Limon Maskesi

Malzemeler

 • 2 limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • Pamuk

Hazırlanışı ve uygulanışı

Limonların sularını bir kaba sıkın. Balı da ekleyerek iyice karıştırın. Pamuk topunu bu karışıma batırın. Pamuk yardımı ile karışımı yüzünüze ( özellikle akne olan bölgelerin üzerine ) sürün. 15 dakika kurumasını bekleyin. Karışımın içinde limon suyu olduğu için sakın güneşe çıkmayın. 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayarak durulayın. 2-3 hafta boyunca günlük olarak bu işlemi uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

2. Sivilce Lekelerine Bal Tedavisi

Özellikle sivilce tedavisi ile ilgili her doğal tedavide karşınıza çıkan doğanın mucizesi bal, sivilce lekelerini tedavi etmek için de oldukça etkilidir. Balın içerisinde bulunan besleyici bileşenler cildinizin ihtiyacı olan nemi ve beslenmeyi sağlayarak yağlılık oranını düzenler.

Sivilce Lekeleri İçin Bal ve Aspirin Maskesi

Her ne kadar aspirin doğal bir malzeme olarak kabul edilmese de, hemen hemen her evde bulunması sebebi ile bu konuda doğal tariflerin arasında vermek istedik. Üstelik sivilce izleri için etkili bir maske olduğu için de mutlaka paylaşmak istedik.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 aspirin
 • Bir kaç damla su

Hazırlanışı ve uygulanışı

Bir kaç damla suyu aspirinlerin üzerine dökün ve kıvam alana kadar ezmeye başlayın. Çok fazla su eklememeye dikkat etmelisiniz. Daha sonra aspirine balı da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımı sivilce lekelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi de haftada 2-3 kere uygulayarak sivilce izlerinizle savaşabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Bu mucizevi bitki neredeyse güzelliğin her dalında kullanılmakta. Cildi sadece yenilemekle kalmıyor, hasar görmüş bölgelerin de kendisini onarmasını hızlandırıyor. Aloe Vera içeren katkılı ürünler tercih etmektense direk olarak jel halinde satılan doğal Aloe Vera tercih etmekte fayda var.

Aloe Veranın sivilce izleri için kullanımı

Bir Aloe Vera yaprağını alın ve dışında bulunan yeşil örtüsünü kaldırın. Bu dış örtüde bir jel oluşumu göreceksiniz. Bu jeli alarak direk sivilce izlerinizin üzerine sürebilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz.  Aloe Vera jelini günde iki kere uygulayarak bir kaç gün içinde sonuç görmeniz mümkün. Sadece akne lekeleri konusunda değil, cildinizi parlatıp gözenekleri sıkılaştırma konusunda da oldukça etkilidir.

4. Zeytin Yağı

Tüm yağlar arasında en cilde dost yağın zeytin yağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zeytin yağı içerisinde her biri cilde faydalı olan antioksidanlar, demir ve A, D, E, C, B1 ve B2 vitaminleri bulunur. Anti-iltihap etkisi ile de sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılmaya elverişlidir.

Zeytin yağı sivilce lekeleri için nasıl kullanılır

Malzemeler

 • Zeytin yağı
 • Ilık su
 • Temiz bir bez parçası veya havlu

Uygulanışı

Biraz zeytin yağı alarak yüzünüze masaj yapar şekilde yayın. Daha çok sivilce izleri üzerine yoğunlaşın. Tüm yağın cildiniz tarafından emildiğini hissedene kadar masaj yapmaya devam edin. Bez parçasını veya havluyu alarak ılık suya sokun. Daha sonra bu havluyu veya bezi yüzünüze serin. Biraz bekledikten sonra aşırı yağı bu bez parçası veya havlu ile yavaşça silerek alın. 1-2 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Zeytin yağını bu şekilde sivilce lekeleri üzerine gece yatmadan hemen önce uygulamanız çok daha faydalı olacaktır.

5. Karbonat

Karbonat ölü cilt hücrelerinin atılmasını sağladığı için akne izleriyle savaşmakta kullanabileceğimiz diğer bir doğal tedavi olabilir. Başka hiç bir malzeme gereği duymadan sadece bir miktar suyla karıştırılarak kullanılabilen karbonat iltihap sonrası oluşan izlerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Akne yaraları için karbonat nasıl kullanılır?

İki çay kaşığı karbonata yavaş yavaş su ekleyerek çok katı olmayan bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Bu maskeyi parmak uçlarınızla alarak özellikle lekeler üzerinde masaj yaparak yayın. 1-2 dakika parmak uçlarınızla masaj yaptıktan sonra 2-5 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Biraz nemlendirici kullanın ( Zeytin yağı da olabilir ) . Bu işlemi haftada iki veya üç kere uygulamaya devam edin.

6. Çiğ Patates

Çiğ patates de sabırlı olmanız halinde sivilce izlerinden kurtulmanız için gereken tedaviyi size sağlayacaktır.

Çiğ patates akne izleri için nasıl kullanılır?

Bir patatesi kabuğunu soyduktan sonra yuvarlak yuvarlak dilimleyin ve dilimleri yıkayın. Dilimlerden birisini alıp yüzünüzde daireler çizerek ovalayın. Patates diliminin kuruduğunu hissedene kadar bunu yapmaya devam edin. Bir dilim kuruduktan sonra diğer dilimi alarak devam edebilirsiniz. 10-15 dakika boyunca bu ovalama işlemine devam edin. 5 dakika bekleyerek cildinizin patatesin suyunu çekmesine izin verin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. İyice temizleyip kuruttuktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Bu işlemi haftada 3-4 gün uygulayarak 1-2 ay içerisinde istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

7. Çiğ Domates

Kırmızı ve olgun domatesler de lekeleri cildinizden sökmek için yardımcı olabilir. Domatesin doğal olarak cilt rengini açıcı özelliği de vardır.

Lekeler için çiğ domates nasıl kullanılmalı?

Domatesle leke tedavisinde bir basit bir de basit olmayan ama biraz daha etkili iki yöntem vardır. İlk önce basit yöntemi size anlatalım;

Olgun bir kırmızı domatesi alın ve dilimleyin. Dilimleri ezerek domatesin lapa haline gelmesini sağlayın. Lapa halindeki domatesleri yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin. Daha sonrasında yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük olarak bir veya iki hafta boyunca uygulayın.

Sivilce izlerini yok eden domates maskesi

Malzemeler

 • 2 domates
 • 1 salatalık
 • 2 avokado

Hazırlanışı ve uygulanışı

Domatesleri ezerek lapa kıvamına getirin. Salatalığı ve avokadoları rendeleyerek sıkıp suyunu alın. Daha sonra domates lapasına ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 veya 3 kere yaparak izlerde azalma olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

8. Hint Defnesi Yağı

Kökeni olarak Hindistan gösterilen bu doğal bitkisel yağ cilt açısından oldukça faydalı yağlardan birisidir. Sadece akne izleri değil akne tedavisinde de etkili bir bitki yağı olarak kullanılır.

Hint defnesi yağı ile sivilce lekeleri nasıl tedavi edilir?

Malzemeler

 • 4 damla Hint defnesi yağı
 • 2 yemek kaşığı su
 • Pamuk topu

Akne izi olan bölgelerin genişliğine göre malzemeleri eşit oranlarda arttırarak daha fazla bir maske elde edebilirsiniz.

Hazırlanışı ve uygulanışı

Suyla Hint defnesi yağını karıştırın. Pamuk topunu alıp bu karışıma batırın. Bu solüsyonu akne izlerinin üzerine sürün. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz. Hint defnesi yağını seyreltilmemiş kullanmayın. Cildinize ağır gelebilir ve hasar bırakabilir.