Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri

Sivilce için doğal peeling

İnsanın belli bir yaştan sonra sivilce problemiyle uğraşması gerçekten de hiç hoş olmayan bir şey. Artık yirmili yaşlarınızın ortasını geçmişken, tam da o garip ergenlik yıllarını geçmişte bıraktığınızı düşünürken, bir sabah uyanıp aynaya baktığınızda koskocaman, iltihaplı, berbat görünüşlü o sivilce tam alnınızın ortasından size doğru bakar… Ya da burnunuzun ortasından… Ya da yanağınızdan… Ya da yüzünüzün her yerinden!

Ergenlikte sivilcelerle amansız bir savaş vermiş olsanız da olmasanız da, o sivilceleri yetişkinlikte tekrar görmek hiç de eğlenceli değildir – kendi deneyimlerimden biliyorum. Ben de bu problemimle uğraşırken haplardan, ilaçlardan, kremlere, proaktif ürünlere kadar her şeyi denedim. Hiçbiri işe yaramadı. Yarasa bile etkiler geçiciydi. Şanslıyım ki evde kolayca hazırlayabileceğim ve uygulayabileceğim doğal peeling yöntemleri imdadıma yetişti. Böylece ne steroid deposu kimyasal yüklü ürünlere cildimi maruz bıraktım, ne de abartı pahalı ilaçlarla bütçeme zarar verdim.

Bu yazıda sizinle muz kabuğu peelingi ve portakal kabuklu yüz maskesi başta olmak üzere birçok doğal tarif paylaşacağım ve eminim ki siz de sonuçları gördüğünüzde kesinlikle bu doğal peelinglere bayılacaksınız!

Akne ve Diğer Cilt Problemlerinizi Muz Kabuğu Peelingiyle Tedavi Edin!

Bu tarifi kendim uyguladıktan sonra oldukça memnun kaldım ve tanıdığım cilt problemleri yaşayan insanlara da önermeyi ihmal etmedim. Özellikle kuzenimin bu doğal peelingi uyguladığı süre boyunca cildindeki değişimi adım adım gözlemledim. Sonuç kesinlikle inanılmazdı.

Hazırlama aşamaları oldukça basit:

 • Küçük bir parça muz kabuğunu alın, birkaç dakika boyunca kabuğun iç kısmı kahverengiye dönene kadar problemli bölgenizi kabukla ovalayın.
 • Daha sonra yüzünüzdeki nemli tabakayı kurumaya bırakın. Kurudukça muz kabuğundaki vitaminler ve besleyici maddeler cildiniz tarafından emilecektir. Ben 30 dakika kadar kurumasını beklemeyi ve daha sonra sıcak suyla durulamayı tercih ediyorum. Ya da geceleri, işlemi uygulayıp peelingi gece boyunca bekletip, yüzümü sabah uyanınca yıkadığımda durulama işlemini yapıyorum.
 • Bu peelingi günde 3 defa uygulamanızı öneririm. Birkaç gün içinde, sonuçları fark edeceksiniz!

Cildinizde şu anda akne ya da sivilceler olmasa da, eğer geçmiş cilt problemlerinizden kalan izlerden şikayetçiyseniz de bu doğal yöntemi kullanabilirsiniz. Bazı eski sivilce izlerimin üzerinde muz kabuğu peelingini uyguladıktan birkaç gün sonra gözle görülür şekilde sonuç aldım. Dolayısıyla, eğer sürekli reklamları yapılan oldukça zararlı ve sert kimyasalları cildinize uygulamayı aklınızdan geçiriyorsanız, sakın geçirmeyin! Kesinlikle bu tarifi denemenizi öneriyorum. Hem en kötü ne olabilir ki? Birkaç gün boyunca yüzünüze muz sürmek mi? Bence risk almaya değer

Peki bu işlem nasıl işe yarıyor?

Muz kabukları tıka basa antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlardan biri de lüteindir- ki lütein cildi güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardım eder. Kabuklarda aynı zamanda esterleşmiş yağ asitleri de bulunur ve aslına bakarsanız bu yağ asitleri, izole edilip birleştirilerek, egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılan patentli bir losyon olan Exorex losyonun içeriğinde kullanılırlar.

Bazı ekstra notlar ve farklı kullanım önerileri

 • Muz kabukları siğil tedavisinde de kullanılabilir! Yapmanız gereken sadece bir parça muz kabuğunu alıp siğilin olduğu bölgeye sarmak, bir gece bekletmek ve sabah çıkarmak. Siğil geçene kadar geceleri bunu uygulayın.
 • Böcek ısırmalarından ya da zehirli bitkilerden etkilenmiş bölgelerdeki kaşınmayı da muz kabuğuyla durdurabilirsiniz. Kabuklarla etkilenmiş bölgeyi ovayın ve – artık kaşınma yok!
 • Belki inanmayacaksınız ama muz kabukları içeriğindeki şeker sayesinde hemoroid tedavisinde de etkili.
 • Sedef hastaları da ciltlerindeki problemli bölgeleri muz kabuklarıyla ovalayarak birkaç gün içinde oldukça rahatlayabilirler.
 • Muz kabukları ciddi miktarda potasyum ve lütein antioksidanı içermektedir.
 • En iyi sonuçlar için olgun muz kabuklarını kullanın ve mutlaka kabukların taze olduğundan emin olun. Birkaç saattir tezgahta öylece duran bir muz kabuğunu peeling olarak kullanmak istemezsiniz…

Ev Yapımı Portakal Kabuğu Yüz Maskesi

Portakal kabuklarıyla hazırlanmış bir yüz maskesi fikri garip gelebilir ama bu maske oldukça etkili. İnanmıyor musunuz? Yalnızca deneyin ve sonuçlar karşısında şaşırın.

İçerdiği C vitamini ve birçok antioksidan sayesinde portakal kabukları cildiniz için harika bir tercih olacaktır. Hatta, portakalın kabukları meyvesinden daha fazla besleyici maddeye sahiptir.

Portakal kabuğu tozu akneleri kontrol altına almak, tıkalı gözenekleri temizlemek ve açmak, siyah noktaları tedavi etmek, ciltteki yağlılık oranını azaltmak ve cildinize tatlı bir ışıltı vermek için kullanılan tariflerin çoğunda hayati bir malzeme olarak kullanılır. Eğer bu ev yapımı maskenin içinde yoğurt ve bal da kullanırsanız ekstra faydalar da göreceksiniz.

Yoğurdun içinde alfa hidroksi asitlerden laktik asit bulunur. Laktik asit cildinizdeki üst tabakayı pul pul dökerek ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlar, cildi aydınlatır, koyu cilt lekelerinin ve siyah noktaların gözden kaybolmasına yardımcı olur, kollajen üretimini hızlandırır ve erken yaşta yaşlanmayı önler. Ek olarak yoğurt nemlendirici özellikleriyle cildinizi besler.

Yoğurdun içinde ayrıca cildin yeniden onarımını sağlayan ve iltihabı önleyen çinko bulunur.

Bal doğal bir nemlendirici işlevi görür ve ciltte nemin tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca doğal bir temizleyici olan bal, temiz ve ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Balın içinde de yoğurtta olduğu gibi cildin yaşlanmasını yavaşlatan bir sürü antioksidan ve antibakteriyel madde bulunur.

Portakal Kabuklu Yüz Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Gerekli malzemeler:

 • 3 portakal
 • Yoğurt
 • Bal
 • Blendır
 • Bir kase
 • Ölçü işin kaşıklar
 • Karıştırmak için kaşık

Adımlar:

 1. Üç portakalın kabuklarını soyun.
 2. Kabukları küçük parçalara ayırıp yıkayın ve kurumaları için yayın.
 3. Üç gün kadar kabukları güneş ışığında kurutun.
 4. Daha sonra kurumuş kabukları toplayın ve blendıra koyun.
 5. Yüksek hızda 5 dakika boyunca kabukları blendırdan geçirerek toz haline getirin.
 6. Şimdi, iki tatlı kaşığı portakal kabuğu tozunu, iki tatlı kaşığı sade yoğurdu ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın.

İşte ev yapımı portakal kabuklu yüz maskeniz hazır!

Nasıl uygulanır?

 1. Yüzünüzü yıkayın.
 2. Portakal maskesini yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak uygulayın.
 3. 15-20 dakika bekletin.
 4. Ilık suyla durulayın.
 5. Son olarak, gözeneklerin kapanması için yüzünüze soğuk su çarpın.
 6. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayın.

Öneriler

 • Artan portakal kabuğu tozunu temiz bir cam kavanozun içinde daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.
 • En iyi sonuç için, maskeyi uygulamadan önce yüzünüze buhar tutup gözeneklerinizi açabilirsiniz.
 • Portakal kabuğu tozunu doğal bir temizleyici olarak kullanmak için içine bir miktar su katarak macun kıvamına getirin. Yüzünüze uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

Kızarıklık, Soyulmalar ve Akne Yaraları

Bir yaranın oluşup oluşmayacağını akne lezyonunun deri tabakalarına verdiği zararın miktarı belirler. Eğer zarar cildin alt tabakasına verilmişse, büyük ihtimalle ortaya gözle görülür bir akne yarası çıkacaktır. Akne yarası ciltte çok farklı formlarda görülebilse de kızarıklık ve soyulma her zaman vardır. Doğal tarifler cilt hasarının gözle görülmesini engeller ve vücudun doğal iyileşme sürecine eşlik eder.

Gerekli malzemeler:

 • Limon suyu
 • Gazlı bez
 • Buz küpleri
 • Bez parçası
 • Bal
 • Kola
 • Aloe Vera
 • Bıçak

Adım 1

Akne yaralarının kızarıklığını limon suyuyla tedavi edebilirsiniz. Bir gazlı bezi limon suyuna batırın, gazlı bezi sıkıntılı bölgeye uygulayın ve durulamadan önce 10 dakika bekletin. Limon suyu doğal açıcı özelliğiyle akne lekelerinin çevresindeki kızarıklığa iyi gelir. Ayrıca limon suyu ciltteki ölü hücreleri, yağı ve bakterileri yok ederek ilerde akne oluşumunu da önler.

Adım 2

Buz küplerini akne yaralarındaki kızarıklık ve şişliği yok etmek için kullanabilirsiniz. Buz küplerini temiz bir beze sarın ve günde iki kez beş dakika boyunca cildinize uygulayın. Yoğun soğukluk problemli bölgeye olan kan akış hızını yavaşlatacak ve böylece kızarıklığı azaltacaktır.

Adım 3

Akne yaralarındaki kızarıklığı ve soyulmaları gidermek için, işlenmemiş balı yaralı bölgeye ya da bütün yüze uygulayın. Balı 30 dakika boyunca bekletin. Bal dökülen deridekiler de dahil olmak üzere, gözeneklerdeki bakterileri ve ölü deri hücrelerini temizler. Ayrıca yaraların iyileşmesini sağlayan kolajen maddesinin üretimini hızlandıran enzimler içerir.

Adım 4

Gotu kola, Güney Pasifik, Günek Afrika ve Güney Asya’da bulunmuş bir su bitkisidir ve medikal amaçlarla kullanılmaktadır. Aknelerdeki kızarıklıklar ve soyulmalar da Gotu Kola merhemleriyle tedavi edilebilir. Yapmanız gereken bu merhemi yalnızca emilene kadar bölgeye uygulamak. Böylece bölgedeki antioksidan seviyesi yükselecek, akne çevresindeki ateş düşecek ve yeni, daha az lekeli bir cildim oluşumuna yardım edilecektir.

Adım 5

Aloe vera bitkisinin gövdesinden bir yaprak kesin. Yaprağı ortadan yarın ve içindeki sıvı-kauçuk sarı maddeyi akıtın. Daha sonra yaprağın ortasındaki jeli kazıyarak alın ve akne yaralarına uygulayın. Aloe vera cildi sakinleştiren iltihap önleyici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Ayrıca aloe veranın yeni cilt hücrelerinin üretimini sağlayan iyileştirici özellikleri de bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage