Sivilceler için en kolay 10 doğal tedavi yolu

Yüzünüzde görmek isteyeceğiniz son şeyin, irili ufaklı görünümleri ile güzelliğinize gölge düşüren, bazı zamanlarda öz güveninizi yerle bir eden sivilceler olduğunu biliyoruz. Belki de bugüne kadar zor ve pahalı tedaviler deneyerek bu sorunun üstesinden gelemediniz. Endişelenmenize gerek yok. Sizin için en kolay şekilde uygulayabileceğiniz 10 doğal sivilce tedavi yöntemini araştırdık. Sivilcelerle vereceğiniz savaşta cephaneliğinizin sağlam olmasını sağlayacak bu yöntemleri bir köşeye not etmenizde fayda var.

1. Limon ve Yer fıstığı yağı

Sivilcelerle savaş denince akla gelen en etkili doğal silah tabi ki limon oluyor. Limon suyu ve yer fıstığı yağından birer yemek kaşığı alarak karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün. Sadece sivilceler için değil siyah noktaların oluşmasını önlemek için de iyi bir metoddur.

2. Tüm cilt tiplerine uygun Limon ve Gül suyu

Sadece aknelerinizi tedavi etmiyor aynı zamanda mis gibi kokuyor. Limon suyunu eşit miktarda gül suyu ile karıştırarak özellikle sivilcelerinizin olduğu bölgelerin üzerine sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü durulayın. Bu tarifin etkili olması için 3-4 hafta boyunca günlük olarak kullanmalısınız.

3. Limon, Sandal ağacı ve Tarçın tozu

Güzel kokulu bir başka sivilce tedavisi ise tarçın ve sandal ağacı ile elde ediliyor. Sandal ağacını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. 1 yemek kaşığı limon suyuna 1 çay kaşığı tarçın tozu ve 1 çay kaşığı sandal ağacını ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün, 30 dakika bekleyin ve 30 dakika sonra yıkayın. Bu tarifi de 3-4 hafta boyunca günlük olarak uygulamanız gerekiyor.

4. Limon ve Yumurta beyazı

Yumurta beyazı da limonla birleştirildiğinde sivilceleri tedavi etmek için etkili bir yoldur. Limon suyuyla sivilcelerinizin olduğu bölgeleri ovaladıktan sonra yumurta beyazına parmaklarınızı batırarak limon tabakasının üstüne ovalayarak sürün. Kokuya dayanabildiğiniz kadar kurumaya bırakın ve daha sonra yıkayın.

5. Limon ve Salatalık

Bir adet orta boy salatalığı rendeleyin ve 3 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı sivilcelerinizin olduğu bölgelere sürün. Bu karışımı yüzünüze sürebileceğiniz gibi boynunuza da sürebilirsiniz. Haftada 2-3 kere uygulayabileceğiniz bu maskeyi 2 ay boyunca uyguladığınızda gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

6. Tarçın ve Bal

Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamanız gerekiyor. 1 çay kaşığı tarçın tozu ile 1 çay kaşığı balı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze gözlerinizi koruyarak sürün. Bu şekilde uyuduktan sonra ertesi sabah kalktığınızda ılık suyla yüzünüzü yıkayın. 15-20 gün boyunca bu maskeyi uygulayarak yumuşacık ve sivilcesiz bir cilt elde edebilirsiniz.

7. Çemen Otu

Çemen otu sivilce tedavisi de içlerinde olmak üzere, 100’e yakın hastalığın tedavisinde kullanılabilen mucize bir bitkidir. Çemen otu yapraklarını ezdikten sonra bir kaç damla su ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz. Bu tedaviyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

8. Yağlı Ciltler için Zerdeçal

Anti bakteriyel ve iltihap önleyici özellikleri ile sivilceleri iyileştirmek için zerdeçal mucizevi bir şifalı bitkidir. Su ve zerdeçal tozunu karıştırarak çok kalın olmayan bir karışım elde edin. Bunu kızarıklıkların ve sivilcelerin üzerine sürün. 5 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Yağlı cilde sahip kişiler su yerine bal da kullanabilirler.

9. Sarımsak

Eğer kokusuna katlanabilirseniz sarımsak da en iyi sivilce tedavi eden doğal kaynaklardan birisidir. Bir diş sarımsağın kabuklarını soyup rendeleyin. Biraz da ezdikten sonra ezdiğiniz parçaları avuç içlerinize alarak yüzünüzü bununla ovalayın. Gözlerinizi yakacağı için değdirmemeye çalışın. Bu yöntemi her sabah ilk uyandığınızda uygulayarak etkili bir sivilce tedavisine sahip olabilirsiniz.

10. Kuru Ciltler için Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi tozu ile sütü yumuşak bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika sonra yıkayıp durulayın. Bu maske sadece sivilcelerinizi tedavi etmeyecek aynı zamanda kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi de sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here