Sivilceler için erken tedavinin önemi

En çok rastlanan deri problemleri arasında bayanların canını sıkmaya devam eden sivilceler bıraktığı izlerle de oldukça can sıkmakta. Sivilcelerin erken tedavisi için tespit edildiklerinde mutlaka bir dermatolog tavsiyesiyle hareket edilmelidir. Bu tavsiyemize kulak verirseniz sizde sivilcelerinizi erken tedavi ederek hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Genellikle ergenlik dönemlerinde başlayıp ancak 30 yaşlarından sonra azalma görülen sivilce problemleri nadiren de olsa bazı kişilerde erişkinlik dönemine kadar uzayabiliyor. Hatta bu tip sivilcelere erişkin aknesi adı verilir.

Sivilceler yüz ve sırt bölümünde ortaya çıkan siyah noktalar, beyaz noktalar, iltihaplı ve aynı zamanda kızarıklık içeren özelliklerde de kendini gösterebiliyor. Sivilceler konusundaki belirtileri önemseyerek, alanında uzman dermatologlar yardımıyla hareket ederek iz kalmadan erken tedaviye ulaşabilirsiniz.

Erken müdahalenin oldukça büyük önem taşıdığı sivilceler büyük veya derin izler bırakarak iyileşen türde deri hastalıkları olduğundan dolayı sivilceleriniz iyileşmeden iz kalmaması için mümkün olduğu şartlarda teşhisinde uzmanlar tarafından yapılarak erken tedaviye başlama sağlanması yararlı olacaktır.

Sivilceye benzeyen bazı deri hastalıkları da vardır. Sivilcelerin tipleri ve şiddetlerine göre tedavi uygulanması gerektiğinden uzmanlara yönlendirme tavsiyeleri bu sebeple önemlidir. Hasta aynı hasta olsa bile bazen aknenin tipi veya şiddeti değişiklik gösterdiğinden farklı tedavi türlerinin uygulanması gerekebilir.

Sivilcelerde tedavi yolları olarak ilk başta söyleyebileceklerimiz yağ salgılarını düzene sokan temizleyicilerin olmasıdır. Bunlar dışında jel, krem ve losyon şeklindeki antibiyotik içeren ürünlerle de tedavi yapılabilir. Şiddetli akneler durumunda uzman dermatologlar bazen ağız yoluyla almanız gereken antibiyotiklerde önerebilirler. Bu durum hormonsal bir bozukluktan dolayı ise hormon seviyelerini düzenleyen ilaçlar bile önerebilirler.

Tedavi süresi olarak genellikle 5-6 aylık bir süreç söz konusudur. Sivilcelerin cildinizde iz bırakmamasını istiyorsanız bu tedavi süresince sabırlı olmanız gerekmektedir.

Tedavi sürecinde hastaların bazı dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunların en önemlisi sivilcelerin sıkılıp veya koparılmamasıdır. Bu yapılabilecek en büyük yanlıştır. İz bırakmadan tedavi istiyorsak bunu kesinlikle yapmamalıyız. Bunun dışında uygulanan tedavi türüne göre değişiklik gösteren durumları başvurduğunuz dermatolog daha detaylı şekilde anlatacaktır.

İz bırakmadan tedavi kişinin isteğine ve sabrına dayalı bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here