Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Tırnaklarınızın sizin genel sağlığınız hakkında bilgiler verdiğini biliyor muydunuz? Tırnağınızın şekline göre oldukça sağlıklı veya tam bir yıkımın arifesinde olabilirsiniz. Tırnaklarınıza bakarak vücudun hangi tehlikelerle uğraştığını veya neyin eksikliğini hissettiğini de söylemek mümkün. İşte tırnakların size gösterdiği bulgular ;

Solgun Tırnaklar

1 – Solgun Tırnaklar : Rengi çok solgun tırnaklar çok ciddi rahatsızlıklara işaret olabilir :

  • Anemi ( Kansızlık )
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Dengesiz Beslenme

Beyaz Tırnaklar

2 – Beyaz Tırnaklar : Aşırı beyaz tırnaklar karaciğer rahatsızlıklarına, özellikle de hepatit gibi ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Hatta bu resimde de görüldüğü gibi parmaklarda sarılık varsa ciddi ciddi bir karaciğer hastalığına sahip olabilirsiniz.

Sarı Tırnaklar

3 – Sarı Tırnaklar : Sarı tırnakların oluşmasının en büyük sebepleri mantar enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon daha da ilerlerse tırnak yatakları geri çekilecek, tırnaklar kalınlaşıp güçsüzleşecektir. Çok nadir olarak sarı tırnaklar tiroid ve akciğer hastalıklarının ve diyabetin habercisi olabilir.

Mavimtrak Tırnaklar

4 – Mavimtrak Tırnaklar : Mavi tonlu tırnaklar vücudunuzun yeteri kadar oksijen alamadığını gösterir. Bu da amfizem gibi akciğer hastalıklarını işaret ediyor olabilir. Sigara içen kişilerde bu tırnak daha çok görülebilmektedir. Bu tırnak tipi bazen kalp rahatsızlıkları olduğunu da gösterebilir.

Dalgalı Tırnaklar

5 – Dalgalı Tırnaklar : Tırnak yüzeyi çukur çukur olmuş veya dalgalanmışsa, bu sedef hastalığı veya iltihaplı romatizmanın erken belirtisi olabilir. Genellikle bu tip tırnaklarda renk bozulması ve kırmızıya bakan bir kahverengi rengine dönüşmesi de görülebilir.

Kırılmış ve Ayrışmış Tırnaklar

6 – Kırılmış ve Ayrılmış Tırnaklar : Kuru, kırılgan, çatlamış ve ayrılmış olan bu tırnak tipleri genellikle tiroid rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilir. Sarı tonlardaki kırılmalar da yine mantar enfeksiyonlarına işaret eder.

Şişmiş Tırnak Dipleri

7 – Şişmiş Tırnak Dipleri : Tırnak diplerinizdeki deriniz kızarmış ve şişmişse bu tırnak dibi iltihaplanmasını gösterir. Çok nadir durumlarda tüberküloz hastalığının habercisi olabilir.

Koyu Çizgili Tırnaklar

8 – Koyu Çizgili Tırnaklar : Bu tip tırnaklara sahip kişiler bir an önce bir cilt uzmanına görünmelidirler. Bazı durumlarda bunlar tümörlerden kaynaklı oluşabilirler ve bu da cilt kanserine işarettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here