Vajinal kaşıntı ve yanma için bitkisel çözümler

vajinal kaşıntı ve yanma

Hemen hemen her yaştan kadınlar zaman zaman vajinal kaşıntı ve yanma sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Hassas bölgelerde meydana gelen bu tür sorunlar çok rahatsız edici olabilir, bunun için ilk yapılacak olan bir uzmana görünüp gereken tedaviye bir an önce başlamaktır.

Vajinal kaşıntı ve yanmanın sebepleri :

 • Bakteriyel veya mantar infeksiyonları
 • Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar
 • Menopoz
 • Kimyasal tahriş ediciler

Vajinal kaşıntının önüne geçmek için, hijyene dikkat etmeniz ve sağlıklı bir hayat sürmek için düzenli bir beslenmeye sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca semptomlara rastladığınız zamanlarda evde deneyebileceğiniz bitkisel çözüm önerilerini de deneyebilirsiniz;

1. Elma şırası sirkesi

Antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile vajinal kaşıntıları tedavi etmek için elma şırası sirkesi oldukça etkili bir bitkisel tedavi olabiliyor. Ayrıca vajina bölgesinin pH değerinin dengelenmesine de yardımcı oluyor.

 • Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma şırası sirkesi ekleyip karıştırın. Bu karışımla vajinanızı bir kaç gün boyunca günde iki kere yıkayın.
 • Bunun yanı sıra 1 çay kaşığı bala 1 yemek kaşığı elma şırası sirkesi ekleyerek karıştırıp günde iki kere bu karışımı içebilirsiniz. Tedaviyi hızlandırıcı etki gösterecektir.

2. Kefir

Probiyotik açıdan zengin olan kefir de vajinal kaşıntı ve semptomlarına karşı etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Kefirdeki probiyotikler vajinal yanmaya ve kaşıntıya sebebiyet veren zararlı bakteri ve mantarlarla  savaşarak etkisiz hale gelmelerini sağlar. Ayrıca kefir içmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

 • Vajinal enfeksiyonlar için bir tamponu kefirin içine batırarak daha sonra vajina içine yerleştirin. 2 saat burada kaldıktan sonra çıkartın. Problemden kurtulana kadar bu yöntemi günde iki kere uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca günde iki kere kefir içerek tedavinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

3. Kızılcık suyu

Kızılcık suyunu şekersiz ve tatlandırıcısız bir biçimde içmek bile vajinal kaşıntı ve yanmanın tedavisine yardımcı olur. Kızılcık suyunun oluşturduğu asit etkisi bakteri ve mantarların büyümesini yavaşlatıcı etki gösterir.

 • Kaşıntı durana kadar günde 2 bardak katkısız kızılcık suyu için.
 • Eğer kızılcık suyu bulamıyor veya yapamıyorsanız eczanelerde satılan kızılcık tabletlerinden günde 2 tane alabilirsiniz. Günlük doz alımı için doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

4. Soğuk kompres

Vajinal kaşıntı ve yanma için acil bir rahatlamaya ihtiyacınız varsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Sıkıntılı bölgeyi uyuşturmak, kaşıntı ve yanmayı azaltmak için etkilidir.

 1. Bir kaç buz küpünü temiz bir kumaş parçasının içine koyun ve bağlayarak bir buz torbası oluşturmuş olun.
 2. Bu buz torbasını bir kaç dakika boyunca vajinanızın üzerinde bekletin.
 3. 30 sn. ara verin ve tekrar aynı şekilde bir kaç dakika bekletin.
 4. Kaşıntı durana kadar işlemi tekrar edebilirsiniz.
 5. Bu yöntemi ihtiyacınız olduğunda tekrar uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda vajina bölgesini gün içerisinde bir kaç kez soğuk su ile yıkayıp durulamak da sıkıntının azalmasını sağlayacaktır.

5. Bal

Pastörize edilmemiş bal kaşıntı ve yanmanın önüne geçmek için kullanılabilecek bir doğal tedavidir. Balda bulunan antibakteriyel ve mantar önleyici etkiler kaşıntı ve yanmaya sebebiyet veren mantarlar ve bakterilerle savaşır.

 • Pastörize edilmemiş balı sıkıntılı bölgeye tıpkı bir merhem sürer gibi sürün. 30 dakika böyle kalmasını sağladıktan sonra ılık suyla bir banyo yapın. Semptomlarda iyileşme görene kadar bu işlemi günde iki kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı pastörize edilmemiş bal ekleyerek günde 2 defa içmeniz tedaviyi hızlandıracaktır.

6. Tuzlu su banyosu

Rahatlatıcı bir tuzlu su banyosu yapmak aynı zamanda vajinal kaşıntı ve yanmaların azalmasını da sağlayabilir. Tuz, enfeksiyona sebebiyet veren mikropların büyümesini kontrol edecektir ve kaşıntı açısından rahatlama sağlayacaktır.

 • 1 yemek kaşığı tuzu bir bardak suya ekleyin ve karıştırın. Kaşıntı hissettiğiniz zamanlarda bu tuzlu suyla vajina bölgesini yıkamak kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.
 • Alternatif olarak küveti ılık suyla doldurduktan sonra içine yarım bardak tuz atıp içine çömelir şekilde oturarak 10 – 15 dakika bekleyebilirsiniz. Bir kaç gün, günde 2-3 kere bu işlemi tekrar ederek en iyi sonucu alabilirsiniz.

NOT : Eğer açık yara ve cilt yırtılmaları varsa tuz içeren herhangi bir şeyi o bölgeye sürmemelisiniz.

Vajinal kaşıntının ve yanmanın artmaması için bunlara dikkat!

 1. Vajinal bölgeyi tutabildiğiniz kadar kuru tutun. Vajina bölgesi ve çevresinin nemli olması durumu daha da kötüleştirecektir.
 2. Kaşıntının önüne geçmek için iyi bir hijyen uyguladığınızdan emin olun.
 3. Sadece pamuk iç çamaşırı giyin ve günde mutlaka 2 kere değiştirin.
 4. Eğer mümkünse kaşınma geçene kadar iç çamaşırı giymeden uyumaya çalışın.
 5. Köpüklü banyolardan, kokulu pedlerden ve diğer kimyasallardan tahriş edebileceği için uzak durun.
 6. Vajina bölgenizi yıkamak için sakın sabunla şiddetli ve tahriş edici bir baskı uygulamayın.
 7. Kaşıntı durana kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının.
 8. Egzersiz veya yüzme sonrası anında bir duş alın.
 9. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamini açısından zengin gıdalar tüketin. Vücutta oluşan enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olacaktır.
 10. Mantardan kaynaklı ve kronik hale gelmiş bir vajinal kaşıntı durumundaysanız şeker tüketimini azaltmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage