Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer

Sivilceler acı dolu olabileceği gibi sivilce izleri de utandırıcı olabiliyor. Özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler ve bunların bıraktığı izler gerçekten çok sinir bozucudur. Yüzünüzdeki sivilcelerin iz bırakmaması için onlarla oynamamanız ve kesinlikle sıktırarak patlatmaya çalışmamanız gerekiyor.

Yüzdeki sivilce izlerini geçirmek için evde hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra uygulanabilecek medikal tedavi işlemlerini de inceleyebilir, kendiniz için en uygun ve en pratik olanı seçerek sonuç almak için uygulamaya başlayabilirsiniz. Sonuçları bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yüzdeki sivilce izleri için evde yapılabilecek tedaviler

1. Limon suyu

Limon suyu

Limon suyunun renk açma özelliği sayesinde sivilcelerden kaynaklanan izlerin renklerini açıp yok olmalarına yardımcı olacaktır. Limon suyuna eşit miktarda su ekleyerek direk olarak sivilce izlerinin üzerine sürerek tedaviyi uygulayabilirsiniz. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra cildinizi temizleyebilirsiniz. Limonun iyileştirici etkisini arttırmak için aşağıdaki malzemelerde eklenmiş olan limon maskesini deneyebilirsiniz;

Sivilce izleri için limon maskesi

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı  bal
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca düzenli bir şekilde yüzünüzdeki sivilce izlerine sürün. 20 dakika sonra bol su ile durulayabilirsiniz. 10 gün içerisinde farkı göreceksiniz. Karışımı uyguladıktan sonra temizleyene kadar kesinlikle güneşe çıkmayın.

2. Karbonat

Karbonat

Karbonat yüzünüze sürüldüğünde en üstteki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlar. Sivilce izlerinin üzerine sürüldüğünde izlerin ölü derilerini de dökeceğinden etkili bir şekilde sivilce izleri için kullanılabilir. 1 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı suyla karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yüzünüzdeki sivilce izlerinin üstüne sürün. 2 dakika boyunca bu karışımla cildinizi ovalayın. Ardından ılık su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu yöntemi ayrıca siyah noktalarınızı yok etmek için de kullanabilirsiniz. Karbonatı diğer malzemelerle kullanarak etkisini arttırmak için aşağıdaki maskeyi deneyebilirsiniz;

Sivilce izlerini tedavi eden karbonat maskesi

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 4 damla limon suyu
 • 2 çay kaşığı karbonat
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içinde yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Maskeyi gözlerinizi ve göz çevrenizi koruyarak dikkatli bir şekilde nazikçe yüzünüze sürün. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak durulayın. Maskeyi haftada bir uygulayarak yüzdeki cilt lekelerine karşı etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Bal

Bal

Akne ve kızarıklık gibi cilt problemleri için kullanımına alışkın olduğunuz bal, aynı zamanda sivilce izlerinin tedavisi için de etkili bir doğal tedavi sunuyor. Antibakteriyel özellikleri ile cildinizde oluşacak iltihapları azaltan bal aynı zamanda cilt için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Balı direk olarak sivilce izlerinin üzerine uygulayarak tedavi etkisinden faydalanabilirsiniz. 5-10 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Balın iyileştirici etkisini arttırmak için aşağıdaki maskeyi uygulayabilirsiniz;

Sivilce izleri için bal maskesi

 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 veya 3 aspirin
 • Bir kaç damla su

Aspirinlerin üzerine katılığı gidecek kadar bir kaç damla su damlatın. Yumuşamış aspirinleri balın içerisine katarak karıştırın. İz olan bölgelere uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bol suyla yıkayıp durulayın. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu maske sivilce izlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

4. Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe Vera öz suyu, cilt için çoğu problemde tedavi edici etki gösterir, bunların arasında sivilceler ve sivilce izleri de bulunuyor. Cildinizi yenileyecek doğal bir nemlendirici söylemek gerekirse ilk sıraya kesinlikle Aloe Vera’yı koymak gerekiyor. Aloe Vera öz suyunu direk olarak akne izlerinin üzerine sürerek iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

5. Buz Küpleri

Buz Küpleri

Özellikle kırmızı ve kızarık sivilcelerin bıraktığı izlerde cilt altındaki iltihaplanmanın etkisi büyüktür. Buradaki iltihabı dağıtmak izlerin geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun için buz küpleri ile uygulayacağınız tedavi son derece etkilidir. Bir iki parça buz küpünü temiz ve ince bir bezin içine koyup sivilce izlerinin üzerine 2’şer dakika bekletin. Bu işlemi günde 2 kere istediğiniz sonuçları alana kadar tekrar ettirebilirsiniz.

6. Gül Suyu ve Elma Sirkesi

Gül suyu

 • 1 yemek kaşığı doğal gül suyu
 • 1 yemek kaşığı elma şırası sirkesi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Elma sirkesi ile gül suyunu bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra limon suyunu da ekleyip karıştırmaya devam edin. Önceden temizleyip kurutmuş olduğunuz cildinize bu karışımı bir pamuk yardımı ile sürün. 20 dakika ila yarım saat arasında bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Günlük olarak uygulayacağınız bu tarifi düzenli bir şekilde 1 ay uyguladığınızda olumlu sonuçları mutlaka göreceksiniz.

Yüzdeki sivilce izleri için medikal tedavi yöntemleri

medikal tedavi

Kortizon kremleri : Kortizon kremleri sivilcelerin iyileşmesini hızlandırdığı gibi deri altındaki iltihaplanmayı da azaltıcı etki gösterir. Hangi kortizon kremini kullanacağınız konusunda mutlaka doktor tavsiyesi alarak hareket etmelisiniz.

Cilt rengini açan kremler : Yine doktor tavsiyesi ile kullanabileceğiniz cildin rengini açarak izlerin kaybolmasını sağlayan etkili kremler bulunuyor. Bu kremlerin kortizon kremlerinden farkı tüm cildinize uygulayabilmeniz.

Lazer tedavi : Tüm yöntemleri denediyseniz ve izleriniz hala sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa, pahalı ama kesin sonuç veren lazer tedavisini de seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Kimyasal soyma : Cildinizde şiddetli bir değişiklik yapacak bu uygulama kesin sonuçlar verse de iyileşme sürecinin uzun olduğunu bilmenizde de fayda var.

4 Yorum

 1. İyi günler yüzümde özellikle T bölgemde kahverengi sivilce lekeleri ve güneş lekeleri var yüzüm de karma ve hassas hangi maskeyi önerisiniz ve yüzüm koyulaştı güneşten eski ten rengime dönmek için hangi maskeyi kullanabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage