15 Düşük Kalorili Atıştırmalık Önerisi

Düşük kalorili atıştırmalıklar

Yemeğinizi yediniz. Televizyon karşısına geçtiniz. En sevdiğiniz filmi, diziyi veya programı açtınız, seyrediyorsunuz. Yaklaşık 1 saat sonra karnınızda bir açlık hissi.. Yemek yiyecek kadar aç değilsiniz, zaten daha demin yediniz, ama keyifle izlediğiniz programınıza eşlik edecek hem de midenizin gurultusunu durduracak birşeylere ihtiyacınız var. Mutfak dolabına gittiniz, bütün abur cuburları döktünüz ve keyifle yemeye koyuldunuz. Ama bitirdiğiniz andan itibaren de pişman oldunuz çünkü; hem zaten yemek yemiştiniz hem de üzerine ek olarak bir sürü kalori aldınız. Korkmayın! Yalnız değilsiniz. Hepimiz, hemen hemen her gün yaşıyoruz bu durumu. Peki, bu durumla nasıl başa çıkacağız? Atıştırmalıklardan uzak durarak mı? İçimizden gelen yemek yeme isteğine sürekli karşı koyarak mı?

Ne atıştırmalıklardan uzak durmaya, ne de zorla yemek yeme isteğimize karşı koymaya gerek yok. Tek dikkat etmemiz gereken nokta; kalorisi düşük ve besin değeri zengin olan yiyecekleri tercih etmek. Aynı zamanda, hem sağlığımıza faydalı olacak, bizi gereksiz kalorilerden koruyacak hem de bizi tok tutacak besinlere yönelmeliyiz böyle durumlarda. Böylelikle, koltuğumuzda rahatça otururken midemizden gelen gurultuyla mücadele içine girmemize ve keyfimizin kaçmasına da gerek kalmayacak.

İşte böyle zamanlarda işinize yarayacak 15 farklı düşük kalorili atıştırmalık önerileri:

1- Yulaf: Yarım kase dolusu tahıllı yulafı, tercihe göre su ya da sütle karıştırıp üzerine biraz da bak ekleyerek ısıtırsanız, kendinize mükemmel bir atıştırmalık hazırlamış olursunuz. Bu şekilde hazırlanan yulaf, hem içerisindeki bal sayesinde tatlı ihtiyacınızı bir ölçüde giderecek hem de sizin tokluk hissini hissetmenize yardımcı olacaktır.

2-Sütlü Sıcak Çikolata: Hazırladığınız sütlü sıcak çikolata ile birlikte 1 paket çikolata yemişsiniz gibi hissedeceksiniz. İçerisinde sütte bulunduğundan vücudunuza bol miktarda kalsiyum ve protein desteği de sağlamış olacaksınız.

3-Sebze Çorbası: İster karışık sebze çorbası olsun, ister tek bir sebzenin çorbası; küçük bir porsiyon çorba,aldığınız kalorilerin %20 oranında yakılmasına yardımcı olacaktır. Beraberinde gelen vitaminlerde yanınıza kar kalacak.

4- Fıstık Ezmeli Elma: Şekersiz fıstık ezmesini, elma dilimlerinin üzerine sürün. Fıstık ezmesi ve elma bol miktarda protein ve lif içerdiğinden uzun süre tok kalacağınızı garanti ediyorum.

5- Düşük Kalorili Dondurma: 100 kaloriden düşük dondurmaları tercih edin. Dondurma aynı zaman da yüksek kalsiyum değeri taşımaktadır.

6-Yoğurt: Yüksek proteinli ve düşük şeker oranlı olması şartıyla günde üç defaya kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz. Böylelikle, çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olacaksınız.

7- Kuruyemişler: Kuruyemiş tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; şeker içermemesidir. Örneğin; badem ve fındık yemişlerini tüketebilirsiniz. Yağ asitleri bakımından da zengin olduklarından; sağlığınıza ve cildinize olumlu yönde etki ederken; aynı zamanda tokluk hissi de sağlayacaklardır. Özellikle, her gün bir avuç fındık yediğiniz takdirde günlük enerjiniz de tazelenecektir.

8-Siyah Çikolatalı Çilek: Siyah çikolatanın kalorisi düşük olduğundan, çilekte kırmızı meyvelerden olarak yüksek oranda C vitamini taşıdığından, tatlı ihtiyacınızı giderecek bu atıştırmalık; belli bir süre tok kalmanızı da sağlayacaktır.

9- Sebzeli Omlet: 4 yumurta, biraz domates, mantar, bir tutam karabiber ve fesleğen.. Yumurtada bulunan protein metobolizmanıza destek olurken, aynı zamanda bu omlet size tokluk hissi de kazandıracaktır.

10- Tatlı Patates: Tatlı patates tercihi yaparak daha en başta kalori oranını yarı yarıya indirebileceğinizi biliyor muydunuz? Aynı zaman da; kan şekeri dengenizin düzenlenmesinde de yardımcı olur.

11- Antep fıstığı: Şüphesiz ki bir çoğumuzun asla hayır diyemeyeceği atıştırmalıklardandır. Ama yağlı olduğunu ve yüksek kalorili olduğunu düşünerek uzak durmaya çalışırız. O zaman hazır olun! Günde 20 adete kadar antep fıstığı tüketmek sağlık açısından da, kalori açısından da bir problem yaratmıyor. Yani, günde 20 adet antep fıstığını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

12- Patlamış Mısır: Yağlı olmadığı sürece, oldukça düşük kalorili bir besindir. Fazlasıyla lif içerdiğinden uzun süre tok hissedersiniz. Baharatla karıştırdığınız takdirde, metobolizmanızı da hızlandıracaktır.

13-Zeytin: Günlük tuz ihtiyacınızı karşılamakta birebirdir. Yağlı bir besin olmasına rağmen, içerdiği yağ zeytinyağ olduğundan sağlıklıdır.

14- Meyve ve Sebze Salataları: Bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Gün boyu canlı kalmanızı sağlayarak, cildinize de iyi gelecektir.

15-Düşük Kalorili Peynirli Kraker: Az kalorili kraker üzerine koyduğunuz az kalorili peynir, uzun süre tok hissetmenize olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage