40’lı Yaşlardakiler için En İyi 20 Besin

Usta şair Cahit Sıtkı Tarancı, her ne kadar, ‘Yaş 35, yolun yarısı eder’ dediyse de, günümüzde ortalama bir ömrün süresi uzadığı için; artık 40’lı yaşlar sizi yaşlı kategorisine sokmuyor. Tam tersine hala genç ve enerjik olabiliyorsunuz. Ancak ne olursa olsun, bu yaşlardan itibaren geleceğe yatırım olarak; yediğiniz besinlere, yaşam tarzınıza ve sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Olabildiğince hazır gıdalardan uzak durmak, spor yapmak ve bol bol sebze/meyve tüketmek, asla yaşlanmamanın veya yaşlı hissetmemenin en basit formülleri arasında. Tam olarak ne yemeniz gerektiği konusunda ise bir kaç özel besin ise size yardımcı olacaktır.

En Etkili 20 Besin

1- Mor Yiyecekler: Yaşımız ilerledikçe, doğru orantılı olarak, vücudumuzdaki hücrelerin yenilenme hızı yavaşlamaktadır. Bu durumda, tüketilen; kırmızı erik, üzüm, pancar, patlıcan ve böğürtlen gibi besinler içerilerinde bulundurdukları antioksidanlar sayesinde vücuttaki hücre yenilenme hızını arttırırlar.

2-Keten Tohumu: Keten tohumu ile susamn içinde bulunan ‘lignan’ maddesi antioksidanların en güçlüsüdür ve 40’lı yaşlarınızda bu maddeye çok ihtiyacınız olabilir. Keten tohumu ve susamı, yoğurdunuzun ya da salatanızın üzerine serpiştirerek yiyebilirsiniz.

3-Badem: 40’lı yaşlara geldiğinizde vücutta size tokluk hissi veren leptin hormonu azalır ve sıklıkla açlık hissiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu his ile savaşmak için ara öğünlerde bolca badem yiyebilirsiniz. Aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı olan bademi tüketerek formunuzu korumanız da mümkündür.

4-Süt: Günde, mutlaka, 3 bardak yağsız veya az yağlı süt tüketin. Süt, yoğurt veya krem peynir tercih edebilirsiniz. Kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olacak, sizi aktif tutacak kalsiyum ve güçlendirilmiş D vitamini içeren başka süt ürünleri de tüketebilirsiniz.

5-Meyve-Sebze: Bu yaşlarda beslenmenizin, düşük yağlı, yüksek lifli vitaminler, minareller ve antioksidanlarla zenginleşmesi gerekir. Bu nedenler günde en az 2 porsiyon meyve ve 2-3 porsiyon salata veya sebze tüketmeye özellikle dikkat edin.

6-Omega-3: Omega-3 temel yağ asitleri önceliğiniz olmalıdır. Deniz ürünleri, ceviz, badem gibi besinler listenizin ilk sıralarında bulunmalıdır.

7-B6 Vitamini: 40’lı yaşlar çoğu kadın için menapoz yaşı değildir. Ancak, belirtilerin yavaş yavaş başladığı yaşlardır. Vitamin alımıyla bu belirtilerin, özellikle depresyonun, etkileri azaltılabilir.

8-C,A,E Vitaminleri: Bu yaşlarda ağır ve ağrılı adet dönemlerine rastlanabileceğinden C vitamini alınması, A ve E vitaminleriyle desteklenmesi önem kazanıyor.

9-Yoğurt: İçerisinde bulundurduğu kalsiyum, A vitamini ve D vitamini cildinizin sağlığı için büyük önem taşır. Düzenli tüketimi, cildi yumuşatır.

10-Tam Tahıllar: 40’lı yaşlarda özellikle kilo alımını önlemede yardımcıdırlar. Lif ve potasyum açısından zengindir ve kan basıncına karşı savaşırlar.

11-Tatlı Patates: İleriki yıllara yönelik; şeker hastalığını önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcıdır.

12-Soya Sütü: Osteoporoz ve diğer kemik sorunlarına karşı sizi destekler. A vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini, kalsiyum ve protein açısından zengindir.

13-Yağsız Et: Dana eti içerisinde bol miktada bulundurduğu demir sayesinde, vücutta çeşitli hücrelere akciğerlerden oksijen taşınmasına yardımcı olur.

14-Çilek: Hücre hasarını önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

15-Kırmızı Üzüm: İçerisinde bulundurduğu antioksianlar sayesinde; arter tıkanmasını önler ve kötü kolestrolü düşürür.

16-Yeşil Çay: Yaşlanma karşıtı, mükemmel bir anti-aging özelliğine sahiptir. Hergün tüketilmesi önerilir.

17-İncir: İnsülini düşürürken aynı zamanda vücuttaki pH seviyesini de korumaya yardımcı olur.

18-Somon: Beyin gücünüzü yükseltir ve Alzheimer gibi hastalıklardan korur.

19-Fasulye: Vücudun günlük demir ihtiyaçlarını korumak için yardımcı olur ve sağlıklı yeni hücreler oluşturur.

20-Yaban Mersini: Kanser, kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here