Defne Yaprağının 8 Muhteşem Faydası

Defne Yaprağının Faydaları

Özellikle Asya mutfaklarının neredeyse tamamında sıklıkla yer bulan defne yaprağı ülkemizde de bilinen ve genellikle balık yemeklerine eşlik eden bir sebzedir. Defnegiller ailesinden gelen şifalı bir bitki olan defne yaprağı ferahlatıcı ve aromatik özelliğinin yanı sıra vücudun çeşitli bölgelerinin sağlığı açısından da çok faydalıdır. Gelin şimdi vakit kaybetmeden bu faydalarını sıralayalım :

Defne Yaprağının Faydaları

1. Diyabeti Kontrol Eder

Diyabet Kontrolü

Defne yaprağı tüketen kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda günde 2 kez defne yaprağı tüketen kişilerin kan şekeri seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Defne yaprağında bulunan bileşenler insülin oranını etkili bir oranda tutmak için yardım eder. Özellikle tip 2 diyabeti olan kişilerde çok etkili bir şifalı bitki olarak göze çarpıyor.

2. Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar ve Kepeği Önler

Kepekli ve cansız saçlar

Eğer saç dökülmesi ve kepek sorunlarınız varsa defne yaprağını denemenizi şiddetle öneriyoruz. Özellikle her saç tipi için uygun olması ve saç dostu bileşenleri ile saçlarınızdaki değişikliği hemen fark edeceksiniz.

Nasıl kullanmalısınız : Bir kaç defne yaprağını suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzün ve suyunu ayırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu su ile saç derinizi durulayın.

Kaşıntılı bir saç derisine sahipseniz : Defne yapraklarını öğütün ve bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve 30 dakika iyice işlemesini bekleyin. Ilık su ile durulayarak yıkayın.

3. Kalp Sağlığına Katkıda Bulunur

Kalp Sağlığı

Defne yaprağında bulunan faydalı asitler kalbinizin duvarlarını sertleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek kolesterol seviyelerinin aşağıya düşmesini de sağlar.

4. Anksiyete ve Stresle Savaşır

Anksiyete ve Stres

Yorgun ve stres dolu bir günün ardından gevşemekte sıkıntı çekiyorsanız bir bardak defne yaprağı çayı demleyin ve için. Sinirlerinizin gevşediğini, anksiyetenin azaldığını ve uyku isteğinizin arttığını göreceksiniz.

5. Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim Zorluğu

Şişkinlik ve kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız defne yaprağı sindiriminizin eski düzenli haline dönmesini sağlayabilir. Hindistan’ın antik bir bitkisel sağlık sistemi olan Ayurveda’da defne yaprağı sindirim ateşine yardımcı olur. Diüretik ( idrar getiren ) özelliği sayesinde vücuttan aşırı toksinlerin atılmasını ve sindirim salgılarının daha çok salgılanmasını sağlar.

6. Böbrek Taşına İyi Gelir

Böbrek Taşı Ağrısı

Yapılan çalışmalarda defne yaprağının vücuttaki üreaz seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarılmıştır. Vücutta aşırı miktarda üreaz bulunması da böbrek taşı oluşmasına sebep olmaktadır.

7. Ağrı Azaltıcı Etkisi Vardır

Dirsekte Ağrı

Defne yaprağının enfeksiyon giderici etkisi bulunur. Bu sebeple burkulma, eklem rahatsızlıkları ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların ağrısını azaltıcı etki gösterir.

Nasıl Kullanmalısınız : Öğütülmüş defne yaprakları ve Hint Yağı otu yapraklarını krem kıvamı elde edene kadar karıştırın. Ağrı hissettiğiniz noktalara bu karışımı sürün ve 20 dakika bekleyin.

8. Boğaz İltihabına İyi Gelir ve Öksürüğü Azaltır

Boğaz İltihabı

Defne yaprağının süper faydalarından birisi de solunum yollarını temizleyici etkisidir. Nezle, grip ve boğaz iltihabı sırasında defne yaprağı tıkanıklıkları açmak ve bakterilerle savaşmak için kullanılabilir.

Nasıl Kullanmalısınız : 4-5 adet defne yaprağını suda kaynatın. Daha sonra bu suyun biraz ılıklaşmasını bekleyin ve ılık hale geldiğinde eski ince bir giysi parçasını bu suya yüzeysel olarak yatırın ve daha sonra bu giysi parçasını göğsünüze uygulayın. Bu işlemi çok sıcakken yapmamaya dikkat edin.

Cilt canlandırıcı maskeDefne Yaprağı ile Yapılan Cilt canlandırıcı maske

  • Bir tutam tarçın
  • Yarım fincan süt
  • Bir tutam defne yaprağı
  • 1 adet yumurta
  • Bir miktar kayısı suyu

Kayısı suyuna tarçını ve defne yaprağını ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Daha sonra süt ve yumurtayı da ekleyerek karıştırın. Vücutta istediğiniz yerlere uygulayabileceğiniz bu maske 10 dakika sonra ılık ve bol suyla durulanır. Sivilcelere karşı da etkili olan bu maske cilde parlaklık ve canlılık katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage