Diş Çürüklerini Önleyen 20 Muhteşem Yiyecek

Diş çürüklerini önleyecek yiyecekler

Diş sağlığımızı korumak adına uzak durmamız gereken bir takım besinler mevcut. Asitli içecekler ve diş minesini etkileyecek kadar katkı maddesi içeren besinler gibi. Bu içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmanızın yanında bir de daha çok tüketmeniz gereken besinler de önereceğiz.

Bu besinler de dişlerinizde sağlıksız beslenmenize yol açacağı çürükleri önlemek ve diş sağlığınızı güçlendirmek için tüketmeniz gerekenlerdendir.

Bu yiyeceklerin yanı sıra sağlıklı dişler için günde 3 defa ve en az 40 saniye olmak suretiyle dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız.

Gün içinde fazla kafein içeren, asit içeren içeceklerden de uzak durmayı başarabilirseniz bu riski biraz daha azaltmış olursunuz. İşte diş çürükleri ile savaşan 20 muhteşem besin;

 • Yeşil elma; İçerisin de bulunan vitamin ve mineraller sayesinde dişlerinizi ve diş minenizi güçlendirirken aynı şekilde çürük oluşmasını da engeller.
 • Limon; Dişlerinize parlaklık kazandırır ve bakterilerin oluşumunu olumsuz yönde etkileyerek dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Karanfil; Hafifçe ısırarak diş minelerinizin güçlenmesine ve kanamasını azaltmaya yardımcı olur. Her yemekten sonra ağzınıza bir tane atabilir ve bunu alışkanlık haline getirirseniz sonuçları sizi memnun edecektir.
 • Süt ve süt ürünleri; Bu besinlerin içerisinde ki fosfor ve kalsiyum diş minesini korumaya ve yenilemeye yarar. Yoğurt yemek bu ayrıntıda büyük rol oynar. Bu besin yüksek miktarda kalsiyum içerir ve böylece dişleriniz daha uzun süre dayanabilir.
 • Fındık; Bu besinin sertliği ile dişlere zarar vereceği düşünülse de durum tam olarak öyle değildir. Fındık içerisin de her besinde bulunmayan özel bir yağ mevcuttur. Bu yağ da diş etinizi ve diş yapınızı beslediğinden diş eti kanaması durumunu, hassaslığını günde 5 adet fındık yiyerek aşabilirsiniz.
 • Balık; balık tamamen proteinden oluşur. İçerisinde ki fosfor ve minareler hem sağlıklı beslenip hem de sağlıklı dişlere sahip olmanız için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Hafta 3 defa balık tüketmeniz metabolizmanıza ve ağız sağlığınıza ödül niteliğindedir.
 • Armut; bulunduğu mevsim de en çok tercih edilen meyvelerdendir. Tatlı yemek isteğinizi azaltırken bunun yanında diş minenizin de dostudur. Bu meyve ağız içerisinde ki tükürük salgılanmasının artışında rol oynar ve buna bağlı olarak bakterileri- etkilerini minimum seviyeye indirir.
 • Kuru yemişler; Kalori bakımından kaçtığımız yiyeceklerden olsalar da içeriğinde ki yağ dişlerimizin ihtiyacı olan her şeyi sunmaktadır. Bu yağlar siz çiğnedikçe besinden çıkar ve bir zar gibi dişlerinize yapışıp onları korur bu da bakterilerin dişlerinize olan etkisini sıfıra çeker.
 • Kereviz; Seveninin de sevmeyeninin de oldukça fazla olduğu bu sebze, diş çürüklerini biraz daha farklı bir yöntem ile önler. Bilindiği üzere kereviz sert bir yiyecektir ve yutabilmeniz için yumuşatmanız bunun içinde çiğnemeniz gerekir. Siz bu şekilde döngü yaparken tükürük bezleriniz fazladan çalışmaya başlar ve böylece bakteriler etkisizleşir.
 • Kivi; meyvelerin en çok sevilenleri listesin de ilk sıralar da yer alabilir. Bunun sebeplerinden birisi ise diş etlerimiz de yarattığı etki olabilir. Diş ve diş etleri bazı vitamin eksikliğinden kaynaklı hassaslaşmalara maruz kalabilir. İşte bu durumu önlemek adına kivinin içerisinde diğer meyvelere nazaran çok daha fazla bulunan C vitamini için bu meyveyi tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız olan C vitamine sahip olduğunuz da dişleriniz olduğundan daha güçlü hale gelecektir.
 • Yeşil çay; Genel de zayıflama ve rahat uyumak adına kullanılıyor olsa da aslında içerisinde bulunan katasın maddesi diş ve diş minesi için çok yararlıdır. Bu madde ağzınızda kokuya ve çürüğe sebep olan bakteriler ile mücadele eder ve bunun yanında çağımızın en korkutucu hastalığı olan kansere karşı da direnç göstermenize yardımcı olur.
 • Ahududu; Bu besinin çiçeği dil sağlığınız da mucizeler yaratabilir. Ilık suyu isterseniz içebilirsiniz tadını beğenmedim derseniz de ağzınızda çalkalayıp geri tükürebilirsiniz. Bu su ağzınızda ki iltihaplara ve apselere iyi gelecektir.
 • Karabuğday; Kalori bakımından yüksektir ve besleyici değeri de bununla doğru orantıdadır. Karabuğdayın içerisinde bulunan flüorür dişlerin yapısının bozulmasını yani çürümesini önler, diş minesinde bulunan sinirleri güçlendirir.
 • Havuç; Sert bir besin olduğu için öğütülmesi gerekir ve bu esnada da tükürük bezlerinizi çalıştırır bu da bakterilerin azalmasını sağlar. Bunun yanında havuzu ısırarak yediğiniz için diş mineleri gerilir ve daha güçlü bir hal alırlar.
 • Maydanoz; dişlerinizin çürümesi önlediği gibi ağız kokusuna yol açan bakterileri de yok etmektedir. Birkaç dal çiğnemek dişlerinizin minesini güçlendirir ve ferah nefes sağlar.
 • Ayçiçeği; ayçiçeği besininden elde edilen ve sadece bu besinde bulunan yağ dişlerinizin çürümesi engeller, ağız kokusunu geçirir. Burada dikkat etmeniz gereken husus yağı sadece çalkalama amaçlı kullanmanızdır. İçilmesi önerilmez.
 • Kuru baklagiller; tıpkı kuru yemişler gibi dişe zarar verdikleri düşünülse de aslında öyle değildir tam tersi dişin çürümesini önler.
 • Ada çayı; önceleri diş otu olarak bilinirdi. Bunun sebebi ise içinde ki antibakterieller dişin çürümesini ve diş minesinin hassaslaşmasını önlemesidir. Adaçayını isterseniz demleyerek isterseniz de baharat olarak hayatlarınıza katabilirdiniz.
 • Kavun-karpuz; Bu yaz meyveleri sulu meyvelerden olduğu için muza ve kuru üzüm, incir, kayısı gibi meyvelere nazaran daha az risk taşır.

Bu besinlere dikkat ederek ve dişlerinizi fırçalamayı aksatmayarak sağlıklı diş minelerine ve diş yapısına sahip olabilirsiniz. Fazla asitli içecekler, sağlıksız beslenme dişlerinizi arındırmaktadır. Ne demişler sağlıklı gülüşler sağlıklı dişler ile mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage