Diyet düşmanı 10 yiyecek

Bu yazımızın başlığı diyet düşmanı 10 yiyecek ama başlığı diyetteyken canımızın en çok istediği 10 yiyecek olarak da yazsaydık aynı olacaktı. Malesef diyetimize en çok zarar verecek yiyeceklerle en çok canımızın isteyeceği yiyecekler aynı. Bunun için diyetteyken bunları yemeyi komple bırakmak yerine kota koyabilirsiniz. Mesela hamburgeri çok seviyorsanız haftada 1 porsiyon kendinize torpil geçebilirsiniz.

Diyetinize en çok zarar verecek 10 yiyecek

Kola ve şeker1 – Kola gibi karbondioksitli içecekler

Keşke kola ve türevi asitli içecekler birazcık da olsa besleyici olabilselerdi. O zaman bunları içmek için az da olsa sebebimiz olabilirdi. Fakat sıfır besleyicilikleri ile, iştahımızı tatmin edip serinletmekten başka faydaları yok. İşin kötü tarafı şeker ve katkı maddeleri açısından da oldukça fazla zenginler. İçerisindeki asitle midenizi tahriş etmekle kalmaz, kemiklerinizdeki kalsiyumu da azaltırlar. Üstüne üstlük vermek için günlerce diyet yaptığınız kiloları hızla geri almanızı da sağlarlar.

tereyağı2 – Tereyağı

Yüksek yağ ve kolesterol değerlerine sahip tereyağını diyet yaparken çok çok az tüketmeliyiz. Kalp ve damar yollarında problemi olmayan kişiler diyet esnasında günlük 1 çay kaşığı tereyağından fazla yememelirler. Bunun yerine diyetinize daha uygun olacak ve daha sağlıklı olan soya yağı ve zeytin yağı gibi yağları deneyebilirsiniz. Yemeklerinizi de tereyağlı yapmak yerine zeytin yağlı yapmak da diyetinizi korumak adına doğru tercih olacaktır.

fast food burgerler3 – Fast Food burgerler

Bugün en çok kalorili ne yiyebilirim diye düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk yiyecek hamburgerler olmalı. Yağ ve kolesterol zengini fast food burgerlerde lif hiç yok denecek kadar azdır. Özellikle diyetinizi bozmamak için ayda 1 kendinize izin verebilirsiniz ama bundan fazlası hem sağlığınıza hem de diyetinize zarar verir. Hatta canınız çok çekiyorsa kendiniz evde kendi sağlıklı malzemelerinizle hazırlayarak bu keyfi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

işlenmiş etler4 – Sosis, salam türü işlenmiş etler

Nitrit asit tuzu açısından zengin bu yiyecekler, sağlık açısından oldukça zararlıdırlar. Doymuş yağ oranı ve kolesterol değerlerinin de yüksek olması sebebi ile, bu tip işlenmiş et yiyeceklerinden özellikle diyette ve diyette olmasak bile kaçınmak faydalı olacaktır. Çok ölçülü olmak kaydı ile yiyebiliriz ama ölçüyü kaçırdığımız zaman da bizlere zarar vereceklerinin farkında olmamız gerekiyor. Çocuklarda da küçük yaşlardan itibaren bu besinler alışkanlık haline getirilmemesi gerekiyor.

katkı maddeli yiyecekler5 – Yapay katkı maddeleri

Yiyeceklerin daha uzun ömürlü olması için eklenen katkı maddeleri, vücut için oldukça zararlıdır. Kilo vermeyi zorlaştıran katkı maddeli yiyecekler, hassas çocuklarda da hiperaktiviteyi tetikler. Bazı insanlar bu tip katkı maddelerine karşı alerjiktirler ve bunun farkına varabilmeleri için alerji testi yaptırmaları gerekir. En iyisi bu tip katkılı yiyeceklerden uzak durarak daha doğal beslenme yollarını tercih etmemizdir. Bu tip katkı maddeli yiyecekler genellikle şekerlemeler olarak görülmektedir.

rafine edilmiş yiyecekler6 – Rafine edilmiş yiyecekler

Beyaz şeker ve beyaz un gibi rafine edilmiş yiyecekler çok az besleyici özelliği olan yiyeceklerdir. Özellikle beyaz şeker hiç besleyici olmamasına rağmen yüksek kaloriler almanızı sağlayacaktır. Tatlılar, şekerli içecekler gibi beyaz şeker içeren şeyleri tüketirseniz, hem kilo alımınız hızlanacak hem de diş problemleri yaşayacaksınız. Aynı şekilde kalp ve damar yollarınızın düşmanlarından sayılan beyaz un da lif açısından hemen hemen hiç yok denecek kadar azdır. Bunun için hamurlu yiyeceklerden de kaçınmanız diyetiniz açısından faydalı olacaktır.

sebze yağları7 – Sebze yağları

Sebze bazlı yağları sık sık tüketmek kilo alımını hızlandırıcı özelliklik taşır. Bunun için yemeklerimizi her zaman bu yağlarla yapmamız önerilmez. Bu yağlar çok fazla kolesterol içermeseler bile, bunların içerisinde bulunan doymuş veya doğmamış yağ asitleri, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden bu yağların tüketimini kısıtlamak mantıklı olacaktır. Yetişkin bir insan günde en fazla 3-4 çay kaşığı sebze yağından fazla tüketmemelidir. Özellikle kızartma türü yiyecekleri bu yağlarla yapmak bu miktardan çok çok daha fazlasını almanızı sağlayacaktır.

beyaz ekmek8 – Beyaz ekmek

Beyaz ekmekler beyaz undan yapılırlar ve tam buğday ekmeklere oranla çok daha az besin değerine sahiptirler. İçerisindeki vitaminler tam buğday ekmeğine göre %70 daha azdır ve lif açısından %80 daha azdır. Arada sırada yemenin çok fazla zarar vermeyeceği beyaz ekmekleri günlük olarak tüketmek yerine, hafta sonu kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. Ama günlük öğünlerinizde mutlaka hem daha besleyici hem de daha kolay sindirilebilen ve daha az kilo aldıran tam buğday ekmeğini tercih etmenizi öneririz.

kafein9 – Kafein

Kafeinin kalp üzerindeki etkisini araştıran bir çok çalışma bulunmaktadır. Az tüketildiği durumlarda hiç bir hastalığa sebebiyet vermeyen kafein, yüksek oranlarda tüketilmesi durumunda, kan basıncını arttırdığı, anksiyete ve uyku bozukluklarına sebebiyet verdiği görülmüştür. Kafeinin bir diğer kötü özelliği ise bağımlılık yapmasıdır. Enerji içecekleri, kahve ve çay tüketimini azaltarak, sıcak çay ihtiyacını daha çok meyve çayları ve yeşil çaylarla gidermek oldukça sağlıklı olacaktır.

trans yağlar10 – Trans yağlar

Trans yağlar, doymuş yağlara oranla çok daha zararlı olduğu kanıtlanmış yağ çeşitleridir. Bunlar vücudunuzdaki zararlı yağ oranı LDL’yi yükseltirken, yararlı yağ oranı HDL’yi de düşürürler. Bu tip yağa sahip yiyecekleri tüketmek herhangi bir yağ tüketmekten iki kat daha fazla kalbinize ve damarlarınıza zarar verecektir. Fastfood patates kızartmaları, soğan halkaları gibi trans yağ ile kızartılmış yiyeceklerden kaçınmanızı öneriyoruz.

Eğer sizin de diyet yaparken uzak durulmasını önerdiğiniz yiyecekler bulunuyorsa bunları yorumlar bölümünden paylaşarak diyette olan kişilere yardımcı olmamıza katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here