En Çok Demir İçeren 10 Meyve

Demir içeren meyveler

Demir gerçekten çok önemli bir besin maddesidir, eğer demir olmasaydı yaşamın sürmesi mümkün olmayacaktı. Kanı oluşturan ana bileşenlerden hemoglobini oluşturan temel mineraller demirde bulunur. Hemoglobin kana kırmızı rengini veren elementtir. Hemoglobin, oksijen ve suyun tüm vücuda ve organlara taşınmasında çok kritik bir yol oynar. Hemoglobin az olması sonucunda bu taşıma işlemleri yavaşlar, kişi kendisini bitkin ve yorgun hisseder.

Vücudunuzun ve metabolizmanızın normal çalışması için sağlıklı seviyelerde demir alımı gerçekten önemlidir. Demir eksikliği hissettiğiniz anda ilaçlar yerine doğal bir şekilde tekrar seviyesini yükseltmeniz mümkün. Bunun için hangi meyvelerin demir açısından yüksek olduğunu bilmenizde fayda var. Ama şunu da unutmamalısınız ki; kan 4 ile 6 hafta arasında yenilendiği için kan seviyenizdeki demir seviyesinin artması da bu kadar sürebilir. Bu süre zarfında demir içeren meyveleri bolca tüketerek dengeleyebilirsiniz. İsterseniz ilk önce demir eksikliğinin olup olmadığını nasıl anlayacağınızı gösterelim:

Hemoglobin

Demir Eksikliği Belirtileri

  1. Sürekli yorgunluk hissetme.
  2. Çocuklarda fiziki ve zihinsel gelişmenin yavaşlaması.
  3. Çocuklar için okul performansında düşüş.
  4. İltihaplanmış dil.
  5. Vücut ısısında düzensizlikler.
  6. Zayıflamış bağışıklık sistemi.

Demir Eksikliği

Demire kimlerin ihtiyacı vardır?

Herkes demire ihtiyaç duyar, ama özellikle düşük hemoglobin seviyesi gözlemlenebilecek kişiler şunlar olabilir;

  • Gebe kadınlar,
  • Adet gören kadınlar,
  • Büyümekte olan çocuklar,
  • Hastalığın iyileşme sürecinde olanlar.

Bu kişiler hızlı bir şekilde demir içeren gıdalar tüketerek tekrar hemoglobin seviyelerini düzeltebilirler.Şimdi demir açısından en zengin meyveleri incelemeye başlayabiliriz;

1. Güneşte Kurutulmuş Domatesler

Güneşte Kurutulmuş Domatesler

Her 100 gram kurutulmuş domates 9.1 mg demir içerir. Yetişkinlerde günlük izin verilen demir miktarı 18 mg, çocuklarda ise 10 mg dır. Yani 100 gram kurutulmuş domates içeren bir yemek hazırlayarak günlük ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz gibi hemen hemen çoğu baharatçı ve aktarda da rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda antioksidan etkisi de gösteren kurutulmuş domatesleri her gün tüketmek yerine haftada bir kaç yemeğe tat vermesi için eklemek daha iyi olacaktır.

2. Kuru Kayısı

Kuru Kayısı

Her 100 gram kuru kayısı 6.3 mg demir içerir. Çiğ yemek için en tatlı seçeneklerden birisi olan kuru kayısı ayrıca etkili bir antioksidandır. Ayrıca güzellik ve zindelik kazanmanızı da sağlar. Tüm yıl boyunca bulabileceğiniz kuru kayısı demir seviyenizi korumak için tercih edebileceğiniz ilk seçeneklerden olabilir. Her diyete uygun olan kuru kayısıdan bir avuç dolusu ve yoğurt tüketerek ara öğün de yapabilirsiniz. Kuru kayısı lif açısından oldukça zengin olduğu için kan şekerinizi düzenleyecektir. Kayısı yağı da en az kayısı kadar cilt ve saç için faydalıdır. Kayısı yağı neye iyi gelir sayfasından iyi geldiği cilt ve saç problemlerine bakabilirsiniz.

3. Kuru Üzüm

Kuru Üzüm

Her 100 gram kuru üzüm 3 mg demir içerir. Yani anlayacağımız cinsten söylemek gerekirse bir bardak kuru üzümde 3.2 mg demir bulunur. Kuru üzüm de hem atıştırmalık hem de kan şekeri düzenleme açısından sıklıkla tüketebileceğimiz bir meyvedir.

4. Cennet Hurması

Cennet Hurması

Her 100 gram cennet hurmasında 2.5 mg demir bulunur. Çok popüler bir meyve olmasa da turuncu domatese benzeyen bu meyve bolca içerdiği C vitamini ve demir oranı ile pazarda gördüğünüz anda filenize atmanız gereken meyvelerden.

5. Karadut

Karadut

Her yüz gram Karadut meyvesinde 1.7 mg demir bulunur. Genellikle doğada kırmızı, beyaz ve siyah renklerde bulunurlar. Hem hemoglobin eksikliği hem de diyabet rahatsızlığı olan kişiler için en ideal olan meyve karaduttur.

6. Hurma

Hurma

Her 100 gram hurmada 1 mg demir bulunur. Yani 1 kase hurmada 3 mg demir bulunur. Özellikle Arap yarımadasının sembolü haline gelmiş bu meyve dayanıklılık kaynağı olarak da bilinir. Ramazan ayında hem şeker seviyemizi hem de hemoglobin seviyemizi hızlı bir biçimde düzenlemeye yardım eden bu efsanevi meyveyi ramazan ayı dışında da tüketmek son derece faydalı. Yüksek besin seviyesi ve enerji düzeyi ile belki de tüketebileceğiniz en lezzetli meyvelerden birisidir. Özellikle gebelik sebebi ile düşen demir miktarını hızlı bir şekilde eski seviyelerine çekmek için hamile kadınların tüketmesi önerilir. Diyabet hastalarının doktor izni olmadan tüketmeleri önerilmez.

7. Kuş Üzümü

Kuş Üzümü

Her 100 gram kuş üzümünde 1 mg demir bulunur. Ne yazık ki kuş üzümünü kullanım alışkanlığımız aşure ve dolma içi olarak kısıtlı kalmıştır. Halbuki kuru üzüm gibi kurusunu tüketebileceğimiz bu meyve ile sadece demir seviyemizi değil, besin değeri ile enerji seviyemizi de arttırır.

8. Kuru Erik

Kuru Erik

Her 100 gram kuru erik 0.9 mg demir içerir. Aşırı lifli yapısı sayesinde kuru erik yemek bazen zor olabilir. Bunun için bir gün önceden suda bekleteceğiniz kuru erikleri yemeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca enerji vermesi için erikleri beklettiğiniz suyu da içebilirsiniz.

9. Nar

Nar

Her 100 gram narda 0.3 mg demir bulunur. Çoğu ülkede nar, anemi ve demir eksikliği gibi kan problemleri ile ilgili en çok önerilen meyvedir. Ülkemizde pek profesör doktor sabahları kalktıklarında mutlaka nar suyu içmektedirler. Nar suyunun eskiden beri doğurganlığı ve libidoyu arttırdığı bilinmektedir. Yeni araştırmalar da narın kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkileri olduğunu da ortaya çıkartmıştır. Kışın mutlaka taze taze tüketmemiz gereken nar depresyona karşı da iyi gelmektedir.

10. Karpuz

Karpuz

Her 100 gram karpuzda 0.2 mg demir bulunur. Ayrıca yaz aylarının bu sevilen meyvesinin %90’ı sıvıdır. Vücudun demiri daha kolay emmesi için yardımcı olan C vitamini de karpuzda bolca bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage