Karbonatlı su içerek zayıflama

Karbonatlı su temel olarak suyun pH değerini yükselterek, suyun alkalik olmasını sağlar. Peki suyun alkalik olması ve alkalik su içmemizin önemi nedir? Biz yaptığımız fast food ve yağlı yiyecek seçimlerimizle aslında vücudumuzun pH değerini de düşürüyoruz. Vücudundaki pH değeri düşük olan kişiler de ya zor kilo veriyorlar, ya kilo veremiyorlar ya da kilo alıyorlar. Yani hızlı ve sağlıklı kilo vermek istiyorsak vücudun alkalik değerini korumalıyız.

Aslında alkalik su içmenin ve bu şekilde pH değerimizi yükseltmenin yanı sıra, alkalik yiyecekler olarak adlandırılan yiyecekleri tüketerek ve vücudun pH değerini düşüren asidik yiyeceklerden uzak durarak da pH değerimizi yükseltmeye çalışabiliriz. Hangi yiyeceklerin alkalik hangilerinin asidik olduğunu bilirseniz buna göre arada bir denge kurabilirsiniz.

alkalik besinlerAlkalik besinler

Keten tohumu gibi tohumların yağları, brüksel lahanası, ıspanak, avokado, buharda pişen baklagiller, hindistan cevizi, himalaya tuzu, taze balık, limon, yeşil sebzeler, greyfurt, brokoli, domates. Bu yiyeceklerin pH değeri 7 den büyük olduğu için alkalik besin sınıfına giriyorlar. Bu besinlerden tüketebildiğiniz kadar çok tüketmek sağlığınız ve kilonuz açısından çok değerli olacaktır. Aynı şekilde kullanacağınız suyun da pH değeri yüksek özellikte olmasına önem verin.

asidik besinlerAsidik besinler

Fıstık, hayvanlardan gelen et ve süt türü proteinler, alkol, tavuk, mantar, yumurta, kuru meyveler, şeker, bal, yapay tatlandırıcılar, meşrubatlar, mısır, çay, mayalı besinler, kahve, kafein içeren içecekler. Bu besinlerin pH değeri 7 den küçük olduğu için asidik sınıfına girer. Bu besinleri aşırı tüketmek, vücuttaki yağlanmayı arttırarak, kilo vermeyi zorlaştıracaktır, bunun için bu besinler ölçülü olarak tüketmekte fayda var.

Tüm diyetisyen ve doktorlar size suyu bol içmenizi önereceklerdir. Suyun vücuttaki en büyük etkilerinden birisi de pH değerini yükseltmesi ve yağların yakımında ihtiyaç duyulan bir madde olması. Peki suyunuzun pH değerine daha önce hiç dikkat ettiniz mi? Uzmanlara göre iyi bir suyun pH değeri 9.5 ten büyük olmalı. İşte karbonat ile ( eczanelerde satılan karbonat ) suyun pH değerini yükselterek daha alkalik hale getirebilirsiniz.

Alkalik, karbonatlı suyu oluşturabilmek için, 1 litre suya 3 çay kaşığı İngiliz karbonatı katabilirsiniz. Özellikle diyette olan kişilerin günde 3 litreye yakın karbonatlı su içerek çok daha hızlı zayıflayabileceklerinin altı çiziliyor. Bu yöntemle yağlarınızı hızlıca yakarken, yerlerini kasların alması için mutlaka egzersizlerle destekleyin. Çünkü yağların yerlerini kaslar aldığında, düzenli ve küçük egzersizlerle yağlardan ömür boyu kurtulabilirsiniz.

vücut ph hesaplamaVücudunuzun pH değerini hesaplama

Eczanelerde pahalı olmayan ve pH değerinizi ölçebileceğiniz turnusol kağıtları satılmaktadır. Bu turnusol kağıtlarını idrar ve tükürük ile birlikte test ederek pH değerinizi hesaplayabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda henüz hiçbir şey yapmadan tükürüğünüzde çıkan pH değeri ideal olarak 7 ila 7.4 arasında olmalıdır.

Yine sabah uyandığınızda ölçeceğiniz idrarda çıkan pH değeri ideal olarak 6 ila 7 arasında olmalıdır.

Bu değerleri bir hafta boyunca ölçün ve sürekli olarak değerleriniz ideal aralıkta çıkmıyorsa, pH değerini arttıracak yöntemleri deneyebilirsiniz. En etkililerinden bir tanesi de karbonatlı su olduğunu unutmayın.

2 YORUM VAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here