Sabahları limon suyu içmenin faydaları

Limon Suyu sıkımı

Sabahları limon suyu içmenin faydalı olduğuna yönelik bir çok kişinin tavsiyelerini dinlemişsinizdir. Belki de sabahları çay ya da kahve yerine alternatif olarak limon suyu içiyor olabilirsiniz.

Limon suyu hakkında bilmek istedikleriniz, faydaları ve lezzetli tarifler ile karşınızdayız.

Limon suyu içmenin sağlığa faydaları hakkında 5 öneri

1. Sindirime yardımcı olur

Sabahları ılık suyun içine eklenecek limon suyunun en büyük faydası sindirime yardımcı olmasıdır. Herhangi bir su özellikle de sıcak limonlu su içilmesi sindirim sistemini temizleyerek vücudun kaybettiği suyu yeniden kazandırır.

Özellikle uyku sırasında 8 saat boyunca hiç su içmemiş oluyorsunuz. Eğer uyanır uyanmaz vücudunuzun ihtiyacı olan suyu ona vermek zihnin ve bedenin uyuması için en harika yöntemi uygulamış olursunuz.

Doğu Asya ve özellikle Japon kültüründe gelenek olarak sabah kalkınca 2-3 bardak su içilmekte.  Pire gibi çalışan bu insanlar içtikleri bu suyla hem gün boyu zinde olmakta ve sindirim sistemleri de düzenli çalışmakta.

2.  Vücudu temizler

Uyku sırasında tüm vücut kendini yenilediği için, karaciğerimiz uyku boyunca son derece aktif olarak çalışır. Özellikle yeterli düzeyde su içildiğinde bedenimizin kendisini yenilemesi işinde çok etkin olarak çalışacağından emin olabilirsiniz. Eğer içtiğiniz suya limon suyu eklemenin de mide asidi ve safra üretimine de yardımcı olursunuz. Böylelikle de, mutlu sindirim, karaciğer ve lenf sistemlerine sahip olursunuz.

3. Bağışıklık sistemine küçük bir destek

Limon C vitamini içerir.  Olağanüstü yüksek bir miktarda olmasa da  limon  başına 30-50 mg ile önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca potasyum da içerir.

Sabahları ilk şey olarak  limon suyu içtiğinizde vücudunuza, C vitamini  verimli şekilde emmesi için şans verirsiniz. Hatta bağışık lık sisteminize ufak bir destek de sağlamış olursunuz.

C vitamini adrenalin salgısına da etki yaparak,   stresin etkilerine azalmaya yardımcı olur.

4. Mutlu bir cilt

Vücudu temizleyerek, sindirim sistemine yardımcı olurken, daha temiz bir cilde de önderlik eder. Aynı zamanda pürüzsüz ve sağlıklı cilt için gerekli olan C vitamini limonda bulunmaktadır.

5 . Kilonuzu korur 

Sabah uyanır uyanmaz limonlu su içmek sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olduğuna yönelik kanıtlar bulunmaktadır. Almanya’da yapılan araştırmaya göre denekler 1 bardak su içtikten sonra hem kadınlar hem de erkeklerin metabolik oranları yüzde 30 arttığı ortaya konuldu. Su içmek tek başına kilo kontrolü sağlamasa da etkili olan yöntemlerin arasında yer almakta.

Limon suyu içmek neye yaramaz… 

Yeterli su içmek ve biraz C vitamini eklemek iyi bir destek olmakta ancak sihirli bir değnek etkisi yapmaz. Limon su üzerine internette sunulan bazı iddiaların da bilimsel bir desteği yoktur.

 • pH Seviyelerini dengeler: Bazı sitelerde teorik olarak bir takım yiyeceklerin vücudun asit ve alkali külleri bıraktığına yönelik yazılar bulunmakta. Bu doğrudur ancak bu sadece idrar pH ve kanın pH değerlerini etkilemektedir. O nedenle bu sadece bir söylencedir.
 • Toksinleri temizler: İçme suyu vücudun doğal hücresel atıklarını temizlediği doğru, ancak bunu limon suyunun nasıl yaptığı konusunda kesin bir kanıt bulunmamakta.
 • Kanseri önler: Bir çok makalede limon suyunun kanseri önlediğini okumuşsunuzdur. Ancak bunu yaptığına yönelik bir kanıt bulunmaktadır.
 • IQ’yu arttırır: Sabahları su ve limonlu su içmek size uyanık tutmanın yanında odaklanmanıza da yardımcı olur. Ancak uzun vadede IQ’yu arttırıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır.

Son olarak

Özellikle sabahları yeterince su içerek vücudumuzu desteklemen her zaman için önemlidir. Limon suyu her zaman mucizevi bir kür olmayacak ama özelikle adrenalin problemi yaşayanlar için kafein ve tein içeren içeceklere alternatif olacaktır.

Eğer sabahları su içmeye alışkın değilse ve size bulantı veriyorsa azar azar başlayıp sonrasında çoğaltmak faydalı olacaktır.

Faydalı bir limon suyu tarifi

Malzemeler: 

 • Bir fincan ılık su
 • yarım ya da bir organik limon
 • doğranmış taze zencefil kökleri (isteğe bağlı)

Hazırlanışı: 

 Organik limonun her zaman bulamayabilirsiniz. Bu nedenle organik limonu doğrayarak ya da kurutarak dondurucuda saklayabilir. Bir çok tarifte kullanabilirsiniz

 1. Bir limonu ya da isteğe bağlı olarak yarısının suyunu sıkın ,
 2. Suyu ılıtın ,
 3. Eğer kullanacaksanız zencefil köklerini halka şeklinde kesin ,
 4. Limon suyunu ve zencefili suya ekleyin,
 5. Keyfini çıkarın…
 • Dişlerinizi asidin etkilemesini istemiyorsanız. İçeceğinizi bitirdikten sonra biraz bekleyin ve ağzınızı taze suyla çalkalayın…

Yoksa siz hala sabah kalktığınızda limon suyu içmiyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage