Tuzsuz yemeklere tat katmanın 5 yolu

tuzsuz yemekleri tatlandırma

Tuzun yemeklere katılması çok çok eski yıllara dayanıyor. İnsanlar yüzlerce senedir tuzun vücuda zararlarını bildikleri halde kullanmaktan vazgeçemiyorlar. Genellikle tuzsuz yemek yiyen kişiler bunu doktor tavsiyesi olduğu için yaparlar. Bunu bir hayat tarzı haline getirenler ise gerçekten çok faydasını görüyorlar. “Yemekler tuzsuz hiç tatlı gelmiyor” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Peki tuzsuz yemekleri daha tatlı hale getirmenin yolları nelerdir?

tuzsuz tavsiyeler1. Füme / tütsülenmiş et ve balıktan uzak durun : Bu tip yiyeceklerde etin korunmasını sağlamak için yoğun miktarda tuz kullanılmıştır. Bu yiyecekleri tüketmek yerine, haşlanmış dana eti, tavuk veya hindi yerseniz hem tuzu çok aramayacaksınız hem de daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

2. Salatalarınızı limon veya portakal suyu ile baharatlandırın : Tuzsuz salata çok hoşunuza gitmeyebilir ama tuz yerine taze limon suyu veya portakal suyu ekleyerek tuzsuz da tat verebilirsiniz. Deneyin çok hoşunuza gidecek.

3. Biber seçeneklerini gözden geçirin : Acı biber, kara biber ve pul biber hemen hemen her yemekle tüketebileceğiniz baharatlardır. Bunları kattığınız yemeklerde tuz aramaz, tuzsuz olmasına da aldırış etmezsiniz. Acı yemek metabolizmayı ve yağ yakımını da hızlandıracağı için, bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

4. Salça, turşu ve sosları organik yapmaya veya satın almaya çalışın : İçerisinde bulunan aşırı tuz ile vücudunuza tuz alışkanlığını geri döndürmeye çalışan salça, turşu ve soslar aslında hepsi evde hazırlanabilir şeyler. Bunları evde daha az tuzla hazırlamak da mümkün.

5. Tuz ve sodyum : Tuzun içerisinde bolca bulunan sodyumu başka gıdalardan almanız mümkün. Bu da size tuz kadar olmasa da tuza yakın bir tat verecektir. İçerisinde sodyum bol bulunan gıdalar : Karbonat, kabartma tozu, bulyonlar, soya sosu, mayalar, kaşar peyniri, zeytin, deniz mahsülleri

1 Yorum

  1. Ben de tuzu yeni bıraktım deneyeceğim bakalım, özellikle limon ve portakal suyu çok ilgimi çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage