Uzak durulması gereken 10 yiyecek

Uzak durulması gereken yiyecekler

Sağlığımızı korumak ve daim ettirebilmek bazı besinlere karşı dikkatli olmamız gerekmektedir. Bunun sebebi ise bu besinlerin içerisinde bulunan bileşimlerdir.

Bazı besinler metabolizmamıza sindirim sistemimize iyi gelmektedir. Bu besinlerden en önemli on tanesini sayacak olursak, sıralama şöyledir;

I. Kızartma; patates, patlıcan, havuç, biber gibi sebzelerin kızartılması vücuda ekstra yağ alımına yol açar. İlerleyen zamanlarda kolesterol, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yol açabilir.

II. Dondurulmuş gıdalar; Her gıda toplandığı ve ait olduğu mevsim ile tüketim zamanı içerisin de yenilmelidir. Besin değerinin, vitamin ve minerallerin en faydalı olduğu dönem bu dönemdir. Gıdalar mevsim normallerinde toplanıp, ani soğutma işlemi ile donduruluyor.  İhtiyacınız olduğunda ise tüm besin değerlerinden arınmış olarak sadece sağlıksız bir kilo kaynağı olarak karşınıza çıkıyor.

III. Konserve yiyecekler; her sebze doğal pişme süresinde ve şartlarında hazırlanmalıdır. Yiyeceklere ani bir şekilde ısı yükleyip aynı anda soğutma da yapılınca bu sıralı işlemler size sunulacak olan besinin tüm önemli değerlerini yok eder.

IV. Hamur işi ürünler; hamurun içerisine eklenen kabartma maddeleri ve hamur kıvama getirilirken eklenen yağ sağlıksız bir şekilde kilo almanıza ve yağlanma sorunu yaşamanıza sebep olur.

V. Unlu mamul ürünleri; Simit, börek, açma, pide gibi yiyecekler fırınlar da işlendiği ve üzerlerine doymuş yağ içeren susamların bulunması sebebi ile uzak durulması gereken yiyeceklerdendir.

VI. Karbonhidrat oranı yüksek besinler; Makarnalar, pilav çeşitleri bu listede ilk sıralarda yer almaktadır. İçeriğinde bulunan karbonhidratın emilimi kolay fakat yakımı oldukça zordur. Bu sebeple sürekli olarak bu besinlerin tüketilmesi insan bedeni açısından oldukça zararlıdır.

VII. Tuz; Vücudumuz da toksin birikmesine ve ödem oluşmasına sebep olduğu için birçok uzman tarafından günlük kullanımının 10 gramı geçmemesi gerektiği uyarısı yapılır. Tuz vücutta şişmeye ve gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Bunların üzerine günlük 3 litreden az su tüketmeniz ve tuz alımını azalmamanız ileri de böbrek yetmezliği gibi ciddi bir sorunla karşınıza gelecektir.

VIII.  Un; Tüketimini yaptığımız birçok besinde karşımıza çıkar. Kek, pasta ve hazır gıdaların daha uzun tüketme süresi sağlamak ve katılaştırmak için un eklemesi yapılır. Şeker ve işlenmiş diğer maddeler ile birleşince vücuda olumsuz yönde etkisi artar.

IX. Cipsler; Bu besinlerin içeriğinde oldukça fazla miktarda karışım bulunur. Yüksek fırın sıcaklığında elde edilmiş olan cipslerin hiçbir besleyici özelliği yoktur. Tamamı karbonhidrat ve enerjiden oluşur, bu sebeplerden dolayı tüketmesi sakıncalıdır.

X. Fast food yiyecekler; günümüzde yaşadığımız hızlı hayatlar sebebiyle maalesef ki sağlıklı beslenmeden oldukça uzaklaştık. Her acıktığımızda ulaşması kolay olan bu hazır gıda menülerine başvuruyoruz. Bu gıdalar kısa zamanda maksimum tokluk sağladığı için tercih edilmektedir. Unutulan bir durum var ki bu besinlerin tamamı doymuş yağ içerir ve bazıların da trans yağ da bulunmaktadır. Üst üste 2 gün tükettiğinizde kilo alımınız hemen gerçekleşir fakat içeriği doymuş yağ olduğu için verme şansınız 2 gün gibi kısa bir zamanda gerçekleşmesi çok zordur.

Bedenimizin sağlığı hepimiz için önem arz etmektedir.  Sağlıklı olmak dinç ve fit görünmek istiyorsanız yukarıda ki yazımızda sıraladığımız besinleri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage