Cildi güzelleştiren maskeler

Aynaya baktığınızda gördüğünüz cilt yorgun, mat ve solgunsa artık cildinizi güzelleştirmenin zamanı geldi demektir. Bunu yapmanın en kolay ve en cazip yolu evde uygulayabileceğiniz doğal maskelerden faydalanmak olabilir. Bu şekilde güzellik salonlarına ciddi miktarlarda para saçmaktan da kurtulursunuz. Bugün en basit ve büyük ihtimalle evinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz, cildinizin kaderini değiştirecek cilt güzelleştirici maskeler paylaşacağız.

Bu maskelerin tamamında hiç bir yan etki gözlenmez fakat siz yine de maskeyi tüm yüzünüze uygulamadan önce ilk olarak küçük bir bölgede malzemelere alerjiniz olup olmadığını test edebilirsiniz. İşte cildinizi yeniden güzelliğe kavuşturacak maskeler;

Avokado ve yulaf ezmesi maskesi ile cildinizi besleyin

Orta Amerika’dan gelen bu maskenin en temel özelliği avokadoda bulunan nemlendirme ve besleme özellikleridir. Bu sayede cildinizin ihtiyacı olan nem ve besinler cildinize nüfus edecek.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş avokado

Hazırlanışı ve uygulanışı

Malzemeleri bir kaba koyun ve bir çatal yardımı ile ezerek karıştırmaya başlayın. Temizlenmiş ve kurutulmuş yüzünüze bu karışımı güzelce sürün ve 10 – 15 dakika bekleyin. Maskeyi ılık suyla yüzünüzü ovalayarak sökün. Bu şekilde ölü hücrelerden de kurtulacaksınız ve cildinizin yenilendiğini hissedeceksiniz. Yumuşak bir havluyla yüzünüzü nazik dokunuşlarla kurulayarak, kullandığınız bir nemlendirici varsa ardından onu sürebilirsiniz. Zamanınız varsa maskeyi yüzünüzde daha uzun da bekletebilirsiniz. İsterseniz maskenin tamamen kuruduğunu hissedene kadar maskeyi yüzünüzde tutabilirsiniz. Yüzünüzü yıkayıp maskeyi temizlerken sabun kullanmamaya özen gösterin. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Sivilce ve kızarıklıklara son : Bal, yumurta ve limon maskesi

Yumurta beyazı bir çok doğal maskede rastlayabileceğiniz cilt açısından oldukça faydalı bir malzeme, sık sık yumurta tüketerek içerisindeki cilde faydalı bileşenlerden faydalanabilirsiniz. Yumurta beyazının cilt üzerindeki en belirgin özelliği ise cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırmasıdır. Limon asitli yapısıyla sivilceleri tedavi ederken bal da cildin ihtiyacı olan beslenmeyi sağlar. Bu maskeyi uyguladığınızda sivilce ve kızarıklıklarda azalma göreceğiniz gibi, siyah noktaların da yok olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler

 • 1 yumurta beyazı
 • Yarım limonun suyu
 • Yarım çay kaşı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Karışımın sonucunda çok kalın olmayan bir krem kıvamı elde etmiş olmanız gerekiyor. Bir pamuk yardımı ile karışımı cildinize sürmeye başlayın. Özellikle kızarıklık ve sivilce olan bölgelerin üzerine daha fazla sürebilirsiniz. Maskeyi sürerken içerisinde asit olduğunu hesaba katın ve göz bölgenizi koruyarak sürün. Ayrıca maskeyi sürdükten sonra cildiniz güneş ışınlarına hassasiyet göstereceği için maskeyi gece uygulamanızı öneririz. Maskeyi haftada 2-3 kere uygulayarak evde sivilcelerinizle savaşabilirsiniz.

Kırışıklıklarla savaşan muz maskesi

Tabiat ananın sunduğu doğal botoks olan muzlar cilt açısından oldukça faydalı besinlerdir. Ultraviole ışınları, stres ve benzeri sebeplerle oluşan çizgi ve kırışıklıklarla savaşmak için bu maskeden faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 •  1 adet muz
 • 1 çay kaşığı portakal suyu
 • 1 çay kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Muzu dilimleyip ezdikten sonra portakal suyu ve yoğurdu da ekleyerek ezerek karıştırmaya devam edin. Dilerseniz malzemeleri robota atarak çekebilirsiniz. Temiz bir cilde karışımı bir fırça veya temiz ellerle uygulayabilirsiniz. 10 – 15 dakika kuruduktan sonra ılık ve bol suyla yüzünüzü durulayın. Maskeyi haftada 1 uygulayarak kırışıklıklardan kurtulmak için olumlu bir adım atabilirsiniz.

Yoğurtla gelen parlaklık, cilt parlatma maskesi

Bu maskede bulunan yoğurt ve çileğin canlandırıcı etkisi ile cildiniz hiç olmadığı kadar parlayacak ve ışık saçacak.

Malzemeler

 • 1 olgun çilek
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Çileği ezerek bal ve yoğurdu da ekleyip karıştırmaya devam edin. Temizlenmiş cildinize bu karışımı sürerek 15 dakika bekleyin. Sonrasında bir fırça yardımı ile ılık suyla fırçalayarak maskeyi cildinizden sökün. Ölü hücreleri alıp götürecek bu maskenin sonunda cildinizin ne kadar yenilenmiş olduğunu göreceksiniz. Maskeyi her ihtiyacınız olduğunda uygulayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için salatalık maskesi

Yağlı ve sivilceye meyilli ciltlerin uygulayabileceği bu maske ile yağ oranı dengelenecek ve aşırı yağın atılması sağlanacak. Yağlı ciltler için hemen hemen her maskede bulunan bal da gerekli beslenmeyi sağlayacaktır.

Malzemeler

 • Yarım salatalık
 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

Salatalığı ezip bir robotta çekebilirsiniz. Daha sonra bir kap içerisinde yulaf ezmesi ve bal ile birlikte iyice karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla masaj yapar şekilde yüzünüze sürebilirsiniz. 10-15 dakika sonra karışımı soğuk suyla yüzünüzden çıkarabilirsiniz. Maskeyi Ayda 2 kere uygulayarak cildinizin yağ oranını dengeleyebilir ve aşırı yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here